BİM eski Genel Müdürü Taner Karamollaoğlu'ndan iddialı internet girişimi: Gönder
E-Ticaret

BİM eski Genel Müdürü Taner Karamollaoğlu'ndan iddialı internet girişimi: Gönder

Türkiye’de lojistik temelli girişimler arasına önemli bir oyuncu daha katıldı. BİM’in eski Genel Müdürü ve Ülker Grubu’nun eski yöneticilerinden Taner Karamollaoğlu'nun lojistik şirketi HML Lojistik, Gönder ile yeni bir dönemin kapısını aralamak istiyor.

Gönder, şimdilik, farklı mağaza veya mekanlardan alışveriş yapabildiğiniz; alışveriş sepetinizi de elden veya özel sipariş kamyonlarının bulunduğu Dur-Al noktalarında teslim eden bir yeni nesil e-ticaret girişimi. Anlaşmalı noktaların (market, şarküteri, kasap, kırtasiye vs.) ürünlerini web sitesi veya mobil uygulamaları (iOS, Android) üzerinden seçerek sepetinizi oluşturabiliyorsunuz. 1 ila 2 TL arasında küçük bir teslimat ücreti talep eden Gönder, ödemeler için kendi altyapısını kullanıyor ve ürünleri size raf fiyatı üzerinden ulaştırıyor.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=lF04yXUZzUU

Şu anda Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerindeki adrese teslimat yapan Gönder, yakında İstanbul’un diğer ilçelerine de yayılmayı planlıyor. Müşterilerin alışveriş sepetlerini bizzat teslim aldığı Dur-Al Noktaları ise şu anda Altunizade ve Tepeüstü olmak üzere iki ana kavşakta konumlandırılıyor ve bu noktaların sayısının da önümüzdeki dönemde arttırılması hedefleniyor. Şimdilik, Kapgel vb. teslimat girişimlerinin modelini daha kapsamlı bir şekilde uyguluyor ve teslimat noktaları ile yeni bir boyut ekliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=t04vFuyu4T0

Verimli Tedarik Sistemi

Gönder’in önemli bir operasyon istediği ve büyük bir işe soyunduğu aşikar. Gönder’in arkasındaki isim de bu noktada oldukça önem taşıyor. Taner Karamollaoğlu, BİM’in kuruluşunda görev aldıktan sonra Ülker’de Tüketici Grup Başkanı olarak 8 yıl kadar görev yapan perakende sektörünü oldukça tecrübeli bir isim. Gönder’i HML Lojistik A.Ş. çatısı altında konumlandıran Karamollaoğlu, internet temelli verimli tedarik sisteminin de kurucusu olarak biliniyor ki bu sistemi bakkalların lehine kullanacağını 2012 yılındaki bir röportajında şöyle açıklıyor;

Son senelerde gelişen internet ağını kullanarak, tüm tedarikçi ve satış noktalarını bir araya getiriyoruz. Müşteri adına toplu alım yaparak Verimli Tedarik Sistemi ile her bir üyenin mal alımlarını avantajlı hale getiriyoruz. Kurumsal bir çatı altında organize olmayı isteyen perakendecileri de bir araya getireceğiz. Her ilde açacağımız lojistik merkezleri ile yüzde 20'leri geçen satış ve dağıtım maliyetlerini yüzde 2-3'lere kadar indirmeyi amaçlıyoruz.

Karamollaoğlu'nun yukarıdaki açıklamasının Gönder ile ne kadar örtüştüğünden emin değilim. Zira Gönder şu anda büyük marketlerle de anlaşmalı bir girişim olarak göze çarpıyor. Tecrübeli perakendecinin bu işi başarıya ulaştırıp ulaştıramayacağı ise muallak. Zira Kapgel, Getir gibi girişimler hem de Migros Sanal Market ve Cepte Şok gibi büyük market zincirleri fiziksel satışı internetle buluşturan markalarla rekabet ediyor. Diğer taraftan giriş yapmaya hazırlandığı yemek, hizmet ve çarşı esnafı gibi dikeylerle Yemeksepeti'nden Sahibinden'e hatta Armut.com'a kadar rekabeti geniş bir cepheye yayıyor. Karamollaoğlu, Gönder ile tecrübe ve sermaye gücüne dayanarak 'fiziksel mağazalar için bir Amazon' yapmak istiyor gibi görünüyor. Yine de bu fikrin de epey iddialı ve zor olduğu malum. Gönder'in yemek ve yardımlaşma kategorilerine el atması ise işin riskini daha da büyütüyor...

Gönder hakkında alacağımız yeni bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

Yorumlar (20)
 1. 1- Mağazalara bakarak hedef kitlenin internet kullanım oranının çok düşük olduğu hesap edilmemiş.

  2- O küçük mağazalardan alışveriş yapan teyzelere aplikasyon kullandırmak gibi utopik bir amacı var.

  3- " Dur Al" opsiyonu ise acayip saçma. Sanırsın adım başkı market yok memlekette. Yani öylesine park etsen bile 200m ilerde bir bim ya da a101 vardır.

  Tüm bu vizyonsuzluklar sebebiyle tutmayacağını söylemek çok kolay.

  "Akıllı telefon kullanımı arttıkça bilinçli tüketici artıyor" gibi sığ bir yaklaşım var Türk e-ticaret sektöründe.

  Asıl mesele o aplikasyonu yükletmekte ve kullandırmakta. Benim annemin ipohone 5'i var. Facebook'tan başka kullandığı bir şey yok.

  1. Noktayı koymuş.

  2. Erman'a katılıyorum. Facebook, Whatsapp, instagram, Twitter ile birlikte senaryo kurgulamak daha mantıklı

  3. 1-2 ye birşey demem. ama 3 dur-al mantıklı. neden mi. "merkette alacaklarım belli iken neden gezip dolaşayım park et- çık diye 30 dk harcayayım" diyen istanbul trafiğinden bir an önce eve gitmek isteyene göre birşey. işten çıkarken balıkşıyı ve manavı arayıp siparişlerinizi hazırltıyorsunuz arabayla geçerken parasını ödeyip gidiyorsunuz ya. onun tüm market alışverişine genişletilmiş hali. zengin semtinde tutabilir.

 2. 1 yil sonra kapanma hikayelerini dinliyor olacagiz.

 3. Getir, gönder, götür, yakala, taşı, kapgel ...

 4. Wolkanca Wolkanca

  zaten her sokakta 3 tane market var. ama her çeşit ürünü getirebiliyorsa iyi.

 5. "GİRİŞİM" kelimesinin de suyu çıktı artık...

 6. Her fikrin bir alıcısı vardır sevgili müzmin tutmazbu'cu arkadaşlar.

  Eve giderken markete uğramak yerine daha hızlı ve daha ucuz bir çözüm üretecekse ne ala.

  Örneğin "Istanbul'da trafik sıkıştığında çıkart telefonunu yap alışverişini, evde hazır seni beklesin" veya lojistik bedellerini düşüreceksen, "marketleri hedefler, maliyetlerini düşürürüm son tüketiciye gitmem" dediğinde hedef müşteriye ulaşırsın.

  Türkiye'de zor diyoruz ancak Apple, asgari ücretle çalışan adama 3.500 TL ye telefon satmayı başarıyor.

 7. Getir e göre oldukça fiyatları uygun bir kere. Ürün çeşitliliği fazla. Dur al noktası tartışılır tabi.. Ancak market alışverişimi bu fiyatlara bana getirecekseler eğer ben taşımaları için +5TL de vermeye hazırım. Fiyatları market fiyatlarıyla aynı, ayağıma kadar da getiriyorsa eğer gönder derim gönderirler hiç de gitmem. Not:A101 ve marketler heryerde evet ama ben 5kg yağ için 2,5kg un için tuvalet kağıdı için 5TL ödeyip göndermeleri varken neden 200mt istanbulun yokuşlu sokaklarında yürüyeyim..

 8. Bence son derece mantıklı bie girişim olmuş. Her ne kadar artık tüm marketler 3 sokakta 1 olsa da yoldan gelirken markete uğramak gerçekten eziyet. Yolda hanım ilgili app'ten siparişleri sıralar yoldan geçerken poşetleri teslim alırım olur biter. Ödemeyle de uğraşmayacağıma göre bence güzel bir uygulama. Yorumların birinde o marketleri kullanan insanımızın yaş ortalamasına dem vurulmuş ancak bence öyle değil. Yaşlılar mahalle aralarından, gençler gross marketlerden mi alışveriş yapıyor? Yorum çok saçma geldi.

 9. Girişim Değerlendirme Uzmani Girişim Değerlendirme Uzmani

  tutma ihtimali sıfırdan biraz daha az yazık yönetici bey işinden olmuş boş bir hayal için

 10. Yukarıdaki yorumuma ek olarak, buradan ilgili girişim çalışanlarına tavsiye: Bu girişimin asıl amacının ve aslında nasıl kullanılacağının tanıtımını iyi yapmaları gerekiyor. sadece yukarıdaki yorumlara bakarak bile insanların anlamadığı ortada. Mobil büfe gibi bir şey sanmış olmalılar.

 11. Reklamda oynattıkları bayan oyuncu (ismini bilmiyorum) için ne kadar ödeme yaptıklarını ve bu oyuncuya nasıl ulaştıklarını biri bana söyleyebilir mi?

 12. Üşengeç Adam : ) Üşengeç Adam : )

  Oldukça mantıklı bir girişim, umarım doğru tanıtım ve reklam organizasyonu ile yakın zamanda istanbulun tamamına servis sağlayacak konuma gelirler. Zira her taraf market dolmasına rağmen alış veriş yapmaktan her zaman üşenmişimdir. Benim için kesinlikle hayat kurtarıcı bir proje

 13. Bukoli gibi Borusan destekli, reklam animasyonlari ile oldukça profesyonel ve ihtiyaç olan bir girişimin bile kapanmasından sonra bu tarz girişimlerin tutmasi cok. Arkadaşa N11 veya GG'den satış yaparak başlamasını tavsiye ediyorum...

 14. Yorum yapmadan sitesini de bir inceleseydiniz iyi olurdu. Hangi bölgeyi seçerseniz seçin aynı marketler (bölgesindeki şube adı ile) geliyor. Demek ki birkaç market şubesi ile sitenin sahibi şu anda deneme yapıyor, işin çalışmaz olması ayrı bir konu, ama girişimci kişi tahmin yapmak yerine deneyerek görmeyi seçmiş. Mobil uygulama indirme sayıları da sıfır düzeyinde zaten. Kendisinin bundan birkaç yıl önce ucuzcu bir market girişimi daha olmuştu ama o çalışmadı.

 15. Hüseyin Hüseyin

  Alışverişe vakti olmayan ve gitmeye üşenen insanlar için tam aradığım bir uygulama. Raf fiyatlarından sipariş veriyor olmak bence en önemli faktörlerden biri. Tabi geliştirilmesi gereken noktalar var. Bildiğim kadarıyla şirket kurucusunun hayatı projelerle geçmiş. Gönder, fikir olarak gerçekten özel ve faydalı bir proje olarak değerlendirilebilir. Ancak Türk halkı tarafından kabulü ve kullanımı konusunda bekleyip görmek lazım. Bu ülkeye hizmet için çalışan her bireye önce bir teşekkür edip teşvik etmek lazım.

 16. Ertan Aker Ertan Aker

  Vatandaşın alışkanlıklarını değiştirmeye çalışmak en zoru. Bence olması gereken küçük bakkallar, ve dominos gibi servis ağı, ancak bu şekilde tutunabilir. Bunun için de esnafı franchise ile ortak etmeli. En çok tüketilen 200çeşit ürünü satacak sadece. Öbür türlü diğerlerinden bir farkı yok, bir de önemli nokta işi ve kaliteyi sürdürebilmekte.

 17. Zaferhotel Zaferhotel

  2- Peki para nasıl kazanacak,

  Taner bey şimdiden 1-2 Milyon TL harcamış görünüyor. Tahminimce 1-2 Milyon TL daha harcayıp ciroyu bir yerlere taşımaya çalışacak. Minimum 50 Milyon TL felan ciro yaptıktan sonra masaya oturup hakmar'a diyecek ki, tamam mı devam mı. Devam derse alayım 1 Milyon TL:) komşu fırına da sen de ver 250 bin vs vs. Yoksa benden alacağı 1-2 lira ile bu tekerleği döndürmesi çok zor görünüyor :) :) Yani projenin bir iki jetonu var görünüyor, umarım doğru oyunlar oynarlar, mesela telefondan sipariş kesinlikle olmalı.

  tüketici için güzel bir iş :) :) :)