Arama Servisleri

Arama motoru

İlk insanın büyüleyici bir hikayesi var... Buradan yola çıkarak ilk yapay zeka için de öyle olmasını istiyoruz... Ex Machina her ikisini birlikte tartıp, birinden diğerine, izini belli etmeden geçen, hem tanıdık hem çok uzak bir hikaye. Yapay zeka üzerine düşünmeyi sevdiğimden, filmi geçtiğimiz Pazartesi tekrar izledim. Bir senaristten çok bir tasarımcının elinden çıkmış gibi. Kusurlarını bu kadar güzel gizleyen az sayıda bilim kurgu filmi var. Yine de bir teknoloji severin filmi ilk izleyişinden itibaren teknik kusurları görmezden gelmesi pek mümkün değil. Film, sizi olayların ontolojik yanında tutmak istiyor ama teknik açıklama yapması da gerekiyor... İş yine dönüp dolaşıp, arama motoruna bağlanıyor. Ağlamak istiyorsunuz...

Dünyanın en popüler arama motorunun mucidi biraz Steve Jobs biraz Prometeus; insan beyninin nasıl çalıştığını bu arama motoruyla çözümlüyor. Bu sayede suni bir beyin üretmeyi başarıyor. İnsanın bugün hayvanlara yaptığı türden onlarca zalim deneyin ardından Ava doğuyor... Ava, isminin Havva'ya (İngilizce Eve) benzemesi sanırım tesadüf değil, insanı alt eden ilk yapay zeka olarak, insanın değil, artık yapay zekanın tarihine geçiyor.

Hayal etmesi de izlemesi de çok keyifli... Ama işte izlerken, içinizden beynin bu şekilde haritalanması fikrine çok gülen ya da "Yok artık!" diyen sesler geliyor. İçinizdeki ses, adamcağızın elinde tuttuğu, özene bezene tasarlanmış suni zekayı mıncık mıncık ediyor.

Arama motorları ve yüz tanıma teknolojileri henüz yolun başındayken sıçrama senaryolarının sadece birer olasılık olduğu da unutuluyor. Sanıyorum eğlenceli olduğundan çok buna ihtiyacımız olduğu için. Sıçramadan sonrasına dair anlattıklarımız uyku öncesi masallardan hallice. Kendi travma ve zaferlerimizi, bu kez, yapay zeka ile başkalaştırıyoruz. Bu, bir yanıyla internette kedilerle yaptığımıza da benziyor... Günün sonunda hepimizin hikayelere ihtiyacı var ve bu, hayatta kalmak için verdiğimiz en anlamlı çaba...

Yapay zeka çok boyutlu bir fenomen ve evrensel. Ailece ya da milletçe benzer şekilde yaklaştığımız farklı konular da var. İlginç bir şekilde onlar da arama motoruna bağlanabiliyor.... Ama böyle düşündüğünüzde ağlama isteğiniz geçebiliyor...

Yorumlar (8)
 1. Garraj Garraj

  Burada baya baya gizlenmiş bir sitem var sanırsam. Öyle değil mi Yaani?

 2. Adresnerede Adresnerede

  Bu nasıl bir yazı. İki kez okudum, hiç bir şey anlamadım.

 3. Serhat Serhat

  Yanii arama motorumuz ile yapay zeka konusundaki geliştirmeleri merak etmiyor değilim, bu konularda geriden gelmek bu oldukça üzüyor.

 4. Miroğlu Miroğlu

  Yapıyor ülkemizin gençleri sizlerde yazılarınız ile destek verebilirsiniz. https://aramamotoru.com.tr projesini anlatabilirsiniz mesela. Böyle harika sistemleri çıkaran genç beyinlerin desteklenmesi gerekiyor.

 5. Hasan Hasan

  Yapay zeka konulu yazılar bir kenara okuduğum bütün yazılar içinde bile bu yazının benim için ayrı bir yeri var.

  Arama motorlarına yapılan göndermeler; aslında yapay zekanın çözmesi gereken her problemin arama problemi olmasından; çözümlerin hep arama algoritmalarıyla çözülmesinden kaynaklanmaktadır.

  Yazıyla ilgili anladığım tek konu buydu. Cevap vereyim dedim.

  Onun dışında gerçekten ne anlattığı bu kadar belli olmayan, bu kadar araştırmayıp bu ara bu konu revaçta, okunur bunu yazayım kafasında, biraz da sanki başka bir önermesi varmış, aramayla değilde sevgiyle çözmemiz gerekiyormuş gibi alakasız bir sitem..

  Bu yazının kabul edilebilir olabileceği tek durum; webrazzinin bot editörler geliştiriyor olması ve bu yazının arama algoritmaları kullanmayan başarısız ama deneysel bir yapay zeka tarafından yazılmış olması.

 6. Erkan Erkan

  Hiçbir çıkar olmadan tamamen ülkesi için uğraşan ülkesine bir şeyler katma çabasına giren insanların projelerinide tanıtmanızı istiyorum. www.aramamotoru.com.tr bu sektörde gecesi gündüzüne karışmış insanların hedefleri. Bir nebzede olsa yardımlarınıza ihtiyaçları var bence.

 7. Ömer Faruk Demiral Ömer Faruk Demiral

  Ne okudum la ben :D

 8. Teknocard Teknocard

  Google diyorum...