iOS 11 işletim sistemi iPhone'un hesap makinesini bozdu
Teknoloji

iOS 11 işletim sistemi iPhone'un hesap makinesini bozdu

Geçtiğimiz Haziran ayının başında tanıtılan ve 19 Eylül tarihinde kullanıma sunulan iOS 11 işletim sistemi, ilginç hatalarla karşımıza çıkmaya devam ediyor. iPhone'larda bulunan hesap makinesinde hatalara yol açan iOS 11, basit toplama işlemlerinin hatalı yapılmasına neden oluyor.

iOS 11 nedeniyle iPhone hesap makinesine hızlıca "1 + 2 + 3" işlemini girdiğinizde maalesef  "6" sonucunu alamıyorsunuz. Hesap makinesinin verdiği sonuçlar 6 yerine 23 veya 24 hatta olabiliyor. Eğer toplama işlemini yavaş bir şekilde yaparsanız 6 sonucunu bulmanızın mümkün olduğunu da ekleyelim. Bir Reddit kullanıcısının tespit ettiği hata, arayüz tasarımında kullanılan ışık efektinin hızla sayıları yazarken toplama işleminin devreye girmesini engellemesinden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Tek sorun hesap makinesi değil

Kısacası iOS 11 işletim sistemini kullanan iPhone modellerinin hesap makinesi stabil çalışmıyor. iOS 11, iPhone ve iPad modellerine gelişmiş özellikler katsa da henüz tüm hatalarından arınmış değil. Kötü pil performansları, uygulama çökmeleri ve donmalar iOS 11 işletim sisteminin diğer problemleri arasında yer alıyor.

Bahsedilen hatalar özellikle iPhone'un önceki nesilleri 6, 6 Plus ve 5S modellerinde sıkça görülüyor. Tabii ki bu hataların yazılım kaynaklı olduğunu ve gelen güncellemelerle gidirilebileceğini de ekleyelim. Fakat hesap makinesi hatasının düzeltilmesini beklemek istemiyorsanız App Store'dan bir hesap makinesi uygulaması indirebilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Web Dizayn Web Dizayn

  aynı sorun tüm telefonlarında ve yazılım versiyonlarında olmakta.

  4+5+6 = 60

  7+8+9=96 çıkıyor

 2. Tarik Tarik

  Arkadaşlar, işlem tuşuna bastığınızda tuşu basılı tutuyor. İşlem bittiğinde belli bir gecikme ile işlem tuşunu kapatıyor. Hızlı bir şekilde bastığınızda işlem kapanmaya devam ederken basmaya çalıştığınız için algılamıyor ve 3 yerine 23 yazıyorsunuz. Dolayısıyla işlem 1 + 23'e dönüşüyor. Hesap makinesinin işleminde herhangi bir hata yok maalesef..

 3. Erdem Erdem

  Nasıl olur? Stabil olması için 6000 TL ödüyorlar buna.

 4. Şu tuşlara hızlı basmayın arkadaş daha + algılamadan direk sayıya basıyorsunuz ondan sonra hesap makinası bozuldu

 5. Mustafa Cambaz Mustafa Cambaz

  Vallaha şu telefonu 11 e güncellediğime pişman oldum hep bi sorun kafayı yicem ya

 6. Fatih Fatih

  Bunu gerçekten haber olarak yazdınız mı? Hızlı yazdığınız zaman 1+23 yazıyorsunuz. 2+3 ün ortasındaki + ya basmıyorsunuz. Eğer = basmazsanız 23 görüyorsunuz (2den sonra 3 e bastığınız için) eğer = basarsanız 24 görüyorsunuz(1+23).