Taximono: Trafikten kurtulmak isteyenler için motosiklet çağırma uygulaması
Mobil

Taximono: Trafikten kurtulmak isteyenler için motosiklet çağırma uygulaması

Uber modelini iki tekerli ulaşıma uygulayan Taximono, motosiklet sahipleriyle yolcuları bir araya getiriyor. Bir süredir test çalışmalarını sürdürdüğünü bildiğimiz girişim, nihayet Eylül hizmet vermeye başladı ve Android & iOS uygulamalarını yayınladı.

Rıdvan Göçemen'i kurucusu olduğu Taximono, İstanbul’un trafik sıkışıklığında akla gelen bir fikrin eseri. “Bir gün yine aracımla trafikte kalmışken yanımdan geçen motorları gördüm ve acaba birine söylesem beni de yolu üstünde bir yere bırakır mı?" diye düşündüğünü anlatan Göçemen, bu fikrinin üzerine gitmiş ve İstanbul merkezli Taximono’nun kuruluşuna imza atmış.

Şu anda İstanbul’un merkez bölgelerinde hizmet veren Taximono, motosiklet sürücülerini belli elemelerden geçirerek uygulamaya dahil ediyor. Tüm elemelerden geçen kişilere de ‘Taximono Pilotu’ adını veriliyor. Aldığım bilgilere göre şimdiye kadar 500’den fazla kişi Taximono Pilotu olmak için başvurmuş. Ancak testleri geçip sisteme dahil olan kişi sayısı 100’ün üzerinde.

 

Tüm şartları karşılayan motorcular sisteme dahil olabiliyor

Sadece ‘Maxi Scooterları’ kabul ettiklerini söyleyen Rıdvan Göçemen, “Sürücülerimizi en az 5 yıl deneyimli kişilerden seçiyoruz ama deneyim ve motorun uygunluğu da yetmiyor. Sigorta ve muayene kontrolü yapılıp adayların daha önce kaza yapmamış olmasına dikkat ediyoruz.” diyor. Göçemen, Taximono pilotlarının yarısından fazlasının beyaz yakalı ve mimar (yüzde 35 beyaz yakalı, yüzde 25’i mimar) olduğunu da paylaşıyor.

Güvenlik ve hijyen konusundaki durumu sorduğumda ise Göçemen, Taximono pilotlarının sürüş öncesinde yolculara kask, reflektör, yelek ve dizlik temin ettiğini; hijyeni sağlamak için de her müşteriye kask takmadan önce bone verildiğini belirtiyor. Keza belirli periyodlarla bakım kontrolü yapıldığını da ekliyor. İstenmeyen bir kaza durumunda ise yolcular, sürücünün zorunlu trafik sigortası kapsamında güvence altına alınıyor.

Motosiklet sürücülerine ek gelir imkânı

Sadece mobil uygulama üzerinden dijital ödeme yöntemini kullanan Taximono, yola çıkmadan önce kaç km yol gidileceğini ve ne kadar tutacağını göstebiliyor. Yolculuk ücretinin de yüzde 80’ini sürücüye verip, yüzde 20’lik komisyon ile kendi gelir akışını sağlıyor. İstanbul’da tamamen ulaşılabilir hale geldikten sonra asıl hedeflerinin Türkiye’deki diğer şehirlere açılmak olmadığını söyleyen Rıdvan Göçemen, yurtdışındaki büyük metropollerde Taximono markasını duyurmak istediklerini ifade ediyor. “Amacımız Taximono’yu global bir marka haline getirmek.” diyor.

2017 Haziran ayı TÜİK verilerine göre motosiklet tescil adetleri, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 arttı. Bu yılın Haziran ayında trafiğe tescili yapılan motosiklet adetlerine göre, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 artarak 16.479 adet oldu. Bu artışla beraber motosiklet kullanıcılarının ve motosikletin ulaşımdaki payı hızla artıyor.

Özellikle merkezi bölgelerde çalışan kişileri hedef kitlesi olarak gören Taximono’nun ne kadar tercih edileceğini şimdilik muamma. Ancak girişim müşteri memnuniyetini yüksek tutmak için bir destek ekibi kurmuş. E-posta veya çağrı merkezi üzerinden şikayetlere hızlı dönüş yapmak üzere kendini hazırlamış. Taximono pilotlarıyla konuşmak istediğinizde ise kendi numaranızı paylaşmadan 0850’li hat üzerinden iletişim kurabiliyorsunuz.

Taximono'yu incelemek isterseniz Taximono.com'u ziyaret edebilir veya direkt Android & iOS uygulamalarını indirebilirsiniz.

Yorumlar (11)
 1. Dertli Kerem (@dertlikerem) Dertli Kerem (@dertlikerem)

  UBER derken, bunlar da mı illegal?

  1. Merhaba,

   Taximono bir yolcu paylaşım uygulamasıdır ve Türkiye'de uygulanması legaldir.

   İyi günler dileriz.

  2. Fatihaltunbas61 Fatihaltunbas61

   UBER légal mi Kardeş ? Adamları yol belgeleri vs hepsi var D1/D2 hatta TURSAB olanlar bile var. İllegal diyen teksiciler odası onlarında amacı bütün yolcuları yontmak başka birşey değil. Ben gururla UBER ve Scotty kullanıyorum. Hatta Scotty bu uygulamadan daha uygun km maliyeti var diyebilirim. Ama bu uygulamayı da tebrik ederim TAKSİ'lere inat bu uygulamaları kullanacağım.

 2. Alper Alper

  Bildiğin Scottyi klonu. ÖzScotty :))) Yalnız isminde taksi geçen bir uygulamanın motorcularla buluşturuyor demesi paylaşım ekonomisi falan demesi de komik olmuş.

  1. Merhaba,

   Taximono markası olarak projenin uygulanabilirliğine dair patent hakları 2014 yılında alınmıştır ve Taximono 1 yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkmıştır.

   Markamızın anlamı ise; taksi, yolcu taşımacılığı demektir, mono ise tek anlamı taşımaktadır. Yani markamızın anlamı tek kişilik yolcu taşımacılığı anlamına gelmektedir.

   İyi günler dileriz.

  2. Engin Engin

   hayır klonu olsa ne olacak? merak ediyorum. öyle bir kanun mu var?

 3. Gökhan Tanriverdi Gökhan Tanriverdi

  Piyasaya zaten bir süre önce giriş yapmış ve çok iyi işleyen bir Scotty varken neden Taximono? Neden aynı özelliklere sahip bir uygulama varken aynısının ismini değiştirerek pazara girmek? Neden Scotty'de şu an uygulamaya komisyon ücreti ödememek varken Taximono'ya %20 vermek? Neden...Neden...

  1. Neden sorgulamaya başka açılardan da devam etmelisiniz bence.neden scotty şu an ücretsiz tabiki uygulamayı tanıtmak için yoksa kamu hizmeti olarak yaptığını sanmıyorum. Yakında komisyon almaya başlayacak. Bir sektörde tekel firma herzaman tehlikeli ve tüketici aleyhinedir. Bilginize

  2. Merhaba,

   Taximono size daha güvenilir bir yapı sunarak piyasaya giriyor.

   Yolcunun rahatlığı ve güvenliği için sadece Maxi Scooterların kabul edildiği, minimum 5 yıl deneyimli sürücülerin dahil olabildiği bir platform sunuyoruz.

   Sürücülerin daha güvenli bir yapıda hizmet verebilmesi için sadece online ödeme sistemini tercih ediyoruz.

   Ayrıca unutmamak gerekir, rekabet her zaman koşulları iyileştirir :)

   İyi günler dileriz.

   1. Fatihaltunbas61 Fatihaltunbas61

    Her yoruma ve soruya cevap vermeniz çok güzel fakat ''Taximono size daha güvenilir bir yapı sunuyor'' gibi cümle ile rekabet etmek pek sportmence durmuyor. Başarılı olmanızı içtenlikle dilerim.

  3. Engin Engin

   dar görüş her yerde malasef mecvut