Medium Partnership gelir paylaşımı tüm yazarlara açıldı

Medium Partnership gelir paylaşımı tüm yazarlara açıldı

Ağustos ayında yazarlarla gelir paylaşımı için ilk adımı atan Medium, artık tüm yazarların bu programa katılabileceğini duyurdu. Artık herhangi bir Medium yazarı hikayelerini yayınlayarak kazanç sağlayabilecek.

Medium'un kurucu ortaklarından Evam Williams'ın kaleme aldığı yeni yazıyla bir kez daha medya dünyasını değersizleşen tarafından dem vuruyor ve Medium'un 5 yıl önceki yerinin değişmediğini paylaşıyor. Halen kelimelerin gücüne inandıklarını söyleyen Williams, gelir paylaşımını tüm yazarlara açarak bu inanca bağlılığını somut anlamda göstermiş oluyor.

Medyada 'dikkat çekme ekonomisi'nin işlediğini ama bu ekonominin farklı şekillerde kötüye kullanıldığına vurgu yapıyor. Medium'un bir nevi Don Kişot-vari duruşunu sürdürdüğünü ifade ediyor.

Kısaca hatırlatacak olursam, Medium Partnership sistemi Medium yazarlarının sadece üyelere özel sunduğu içeriklerden para kazanmasını sağlayan bir yapı. Yazınızı yazıp sadece üyelere özel olarak yayınladığınızda üyelerden alınan etkileşime göre gelir elde edebiliyorsunuz. Buradaki 'üye' kelimesi önemli zira Medium üyelik sistemi Medium'a aylık 5 dolar ödeme yapmayı ifade diyor ve Medium bu parayı kendi ağı içinde paylaşmış oluyor.

Diğer yandan Medium, Partnership programına üye olmanız için Medium'a üye olmanızı şart koşmuyor. Yani Medium'a herhangi bir ücret ödemeden gelir elde etmeniz mümkün. Ayrıca her normal Medium okuyucusu ayda 3 adet üyelere özel yazıyı görüntüleyebiliyor. Yani yazınız üyelere özel olsa da bu sayede üye olmayan kullanıcılar tarafından da erişilebilir oluyor. Tabii bu sayının 3 ile sınırlı olduğunun altını tekrar çizmekte fayda görüyorum.

Medium Partnership'e Türkiye'den katılmak mümkün mü?

Medium bu konuda herhangi bir ülke sınırlaması getirmiyor. Fakat teknik olarak para kazanmanız şu anda mümkün değil. Çünkü Medium'un anlaştığı Stripe ödeme sistemi Türkiye'de işlem yapmıyor. Dolayısıyla kaydınızı tamamlayıp ödeme almanız şu an için mümkün değil.

Medium Partnership genele açılmadan önce yaptığım başvuru kabul edilmişti ve bu sorunu gördüğümde hem Medium'a hem de Stripe'a belirtmiştim. Fakat halen değişen bir şey yok. Eğer ABD'de bir şirketiniz veya hesabınız varsa elbette kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Aksi takdirde Stripe'ın Türkiye'de işlem yapmaya izin vermesini veya Medium'un yeni ödeme ortaklarıyla anlaşmasını beklemekten başka çare yok.

Detaylar ve gelişmeler için medium.com/creators adresini ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.