Google AdWords, 'fazla yayın' ile reklamveren günlük bütçesini iki katına kadar harcayabilecek
Dijital

Google AdWords, 'fazla yayın' ile reklamveren günlük bütçesini iki katına kadar harcayabilecek

Google AdWords, fazla yayın adını verdiği yeni bir özelliği ile reklamverenlerin günlük bütçelerini otomatik olarak iki katına kadar harcayabileceğini duyurdu. Dijital reklam dünyasındaki hareketliliğe dikkat çeken ve reklamvereniçin faydalı olarak gördüğü özellik ile ilgili olarak Google'ın açıklaması şöyle:

"4 Ekim 2017'den itibaren kampanyalar, tıklama ve dönüşüm gibi reklam hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için ortalama günlük bütçenizin iki katına kadar harcayabilecek.

Kaliteli trafiğin yüksek olduğu günlerde maliyetleriniz, günlük bütçenizin 2 katına kadar çıkabilir. Bu harcama, harcamanızın günlük bütçenizin altında olduğu günlerle dengelenir.

Aylık ücretlendirme sınırınızdan daha fazla ücretlendirilmeyeceğinizi unutmayın. Bu sınır, bir aydaki ortalama gün sayısı (30,4) ile günlük bütçenizin çarpımı sonucunda elde edilen rakamdır."

Google'a göre bu akıllı bir adım görünse de şirket, bir yerde günlük bütçe kontrolünü reklamverenin elinden alacak. Konuya bir örnekle de açıklık getiren Google, 30.4 gün için izin verdiği toplam tutardan daha fazla ücret alınmayacağına değinen şirket konuyu aşağıdaki örnek ile aydınlatıyor:

30,4 aslında bir aydaki ortalama gün sayısıdır (bir yılda 365 gün / 12 ay = 30,417). Google, bir aylık bütçe sınırınızı belirlemek için günlük bütçenizi bu sayıyla çarpar.

Günlük bütçenizin 5 TL ve faturalandırma döngünüzün 30 gün olduğunu varsayalım. Ay içinde ücretlendirilmelerinizin değişiklik gösterdiğini fark edersiniz. Bazı günler 2 TL, diğerlerinde ise 10 TL ücretlendirilirsiniz. Ancak ayın sonunda 152 TL'den (5 TL'lik bütçenizin 30,4 ile çarpımı) daha fazla ücretlendirilmezsiniz. Dolayısıyla, kampanya maliyetleriniz bazı günlerde 5 TL'lik bütçenizi aşıp bazı günlerde bütçenizin altına düşse de, ayın sonunda belirlediğiniz bütçeden daha fazla ücretlendirilmezsiniz.

Kullanıcılar mutlu değil

Reklamveren için tehdit oluşturabilecek olan güncelleme kullanıcısını da mutsuz edecek gibi görünüyor. Zira Google Adwords'ün konuyu Twitter'dan duyurmasının ardından şirkete tepkiler yağdı. Bunun reklamveren için fayda getirmeyeceğini yazan bir kullanıcı, yeni özellikle bütçesinin ayın ortasında tükenebileceğini dile getirdi.

Google AdWords'ün yaptığı bu değişiklikteki gerçek amacı sorgulayan diğer Twitter kullanıcsı ise 'Bütçemizi bir nedene bağlı olarak ayarlıyoruz. Bu rakamın ne olması gerektiğini bize tahmin ettirmeyin.'  diye karşılık verdi.

Google bu değişikliğin iyi bir fikir olduğunu düşünse de seçimden öte zorunluluk olan bu  yenilik reklamvereni üzecek gibi görünüyor.  Google'ın yaptığı bu değişiklik reklamverene sizce ne gibi fayda ve zarar verebilir?

Yorumlar (4)
 1. Erdem Erdem

  ayın 15 inde bakiye tükenmemesi için maliyetleri yarı yarıya aşağı çekmek durumunda kalacağız, google kendi bacağına sıkmış olacak :)

  1. İyice şımardı google günlük limit niye var o zaman saçmalık resmen

 2. Kenan Mirza Kenan Mirza

  Mevcut AdWords hesabınıza bağlı olarak belirlediğiniz günlük bütçe her zaman belirlediğiniz zaman aralığında tamamlanmıyor. Buna bağlı olarak fırsatları kaçırmış olabiliyoruz.

  Bunun dışında belirleyebileceğimiz bütçe ile ay sonuna kadar harcaması gereken tutarı belirliyoruz. Bu da aslında harcamanın balansı niteliğinde oluyor.

  * Rekabet halinde olan sektörler bu konuda biraz sıkıntı yaşayabilir. Bu yüzden iyi bir optimizasyon gerçekleştirebilen kişilere AdWords hesabınızı teslim etmek doğru olur.

 3. Rezalet bir daha google a reklam vermem 47 TL ayarladım 75 TL ye yakın para çekti üstelik iade etmiyorlar.