Hepsiburada Operasyon Merkezi 10 milyon ürün gönderme kapasitesiyle 7/24 hizmet veriyor
E-Ticaret

Hepsiburada Operasyon Merkezi 10 milyon ürün gönderme kapasitesiyle 7/24 hizmet veriyor

Satın alma teklifleri için Goldman Sachs ile anlaştığını paylaştığımız Hepsiburada, Haziran 2016'da faaliyete başlayan operasyon merkezine dair, güncel bilgiler ve önemli rakamlar paylaştı.

Türkiye'nin en büyük e-ticaret platformu Hepsiburada, pazar yeri özelliğiyle yaklaşık 2 kat büyüme sağladığını açıklamıştı. Yani pazar yeri tarafı Hepsiburada için önemli bir yere sahip ancak bugün Hepsiburada'nın iç operasyonlarına yakınlaşma fırsatı bulduk ve önemli rakamlar aldık.

21 milyon tekil ziyaretçi 12 milyon ürün çeşidi

Operasyon merkezine dair rakamlara geçmeden önce Hepsiburada'ya dair bir kaç genel rakam paylaşmakta fayda var. Hepsiburada, aylık 65 milyondan fazla ziyaret alıyor ve 21 milyon tekil ziyaretçiyi ağırlıyor. Mobil uygulamaları 8 milyon kez indirilen e-ticaret platformundaki kategori sayısı 30. Ürün çeşidi sayısıysa (SKU) 12 milyonu geçiyor.

Operasyon merkezi aylık 10 milyon ürün gönderimi yapabilecek kapasitede

Yukarıdaki dijitale dönük rakamları karşılaya operasyon merkezinde ise 1,6 milyon adet ürün bulunuyor. Depodaki ürün çeşidi 210 bin, depo alanıysa 100 bin m2. Hepsiburada Operasyon Grup Başkanı Taner Timirci, bu operasyon merkezinin 100 milyon TL'nin üzerinde yatırım yapıldığını ve 3 yıl daha mevcut gönderimleri yönetebileceğini paylaşıyor. 7/24 çalışan operasyon merkezinin aylık ürün gönderim kapasitesinin de 10 milyon adet olduğunu söylüyor.

Yıl sonuna kadar 750 çalışana ulaşma hedefi

Şu anda 500 kişinin çalıştığı Gebze/Kocaeli'deki Hepsiburada Operasyon Merkezi, yıl sonuna kadar 750 kişiyi istihdam etmeyi hedefliyor. Farklı kargo şirketlerinin yerleşik olarak çalıştığı merkez aynı zamanda Webrazzi Summit 2016'da duyurduğumuz HepsiExpress'in de karargâhı konumunda. İstanbul içi hızlı siparişleri 3 saat içinde teslim edebilen HepsiExpress, Hepsiburada'nın kargo işlemlerinin yüzde 80'inden fazlasını taşıyor.

Siparişleri forkliftler, mobil barkod okuyucular ve 16 kameralı ürün dağıtım bandı üzerinden hızlıca paketleyen e-ticaret platformu, hız odaklı çalışıyor. Taner Timirci, "güçlü müşteri deneyimi = güçlü operasyon" denklemini odak noktası olarak ilerlediklerini de paylaşıyor.

Önümüzdeki 5 yılda Türkiye'de e-ticaretin yüzde 3,5 seviyesinden yüzde 9-10 bandına çıkacağını kabul edersek Hepsiburada Operasyon Merkezi'nin Türkiye'de bu alanda en yoğun çalışacak yer olacağını söyleyebiliriz. Bu süreçte yaşanacak gelişmeleri elbette sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (13)
 1. Ali İnal Ali İnal

  Aynı gün kargo yazan ürünü gönderemedikleri gibi, bir haftada teslimini zor sağladılar. Artık kendilerine çeki düzen verirler.

 2. Savas Savas

  süper hızlı gönderi dedikleri ürünü 2 gündür kargoya veremediler ve bu defalarca geldi başımıza. hizmet kalitesi çok düşük

 3. Engin Engin

  kargo kısmı çok zayıf gereken önemi göstermiyorlar

 4. Selman Selman

  Para iadesini 2 haftadır yapmıyorlar. Bütün raporları eksiksiz gönderdiğim halde,hâlâ geri dönüş yapmıyorlar.

 5. Ebru U. Ebru U.

  Ürünü satana kadar yanınızda olan ayıplı ürünü cayma hakkı ile bile kabul etmeyen, müşteriyi kandıran, mağdur eden ve çözümsüz bırakan zihniyet ile Kayyum atanmış firmadan bile daha kötü durumdasınız. Satış var ama sonrasında satış sonrası müşteri memnuniyeti sıfır!!!

 6. Olumsuz yorumlar var ama bu kadar büyük bir şirkette ufak tefek aksaklıklar olabilir, bunca kişiyi istihdam eden firmaya destek olmamız gerekir.

  1. Davut Davut

   sebep?

 7. Davut Davut

  yurtiçi kargoyla çalışmaya devam ettikleri sürece ne yapsalar boş

 8. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

  Kargoları tek pakette göndermiyorlar geçen ayki siparişimde 4 ayrı ürün 4 ayrı kargo şirketiyle gönderdiler (yurtiçi aras kendi kargoları ve horoz lojistik) Yani bu boluk nerden geliyor bilmiyorum paranız çok var anladık ama tek pakette gelsin uğraştırmayın bizi kargo için nöbet bekliyoruz geri gidip iade olursa 100tl puan da dilinecek Tabi bunlar ufak sorunlar ama sıkıntı var

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Satın aldığınız ürünlerden birinde sorun yaşanmış, o an tedarik edilememiş veya toplanması sırasında operasyonel bir sorun yaşanmış olabilir. Eticaret şirketleri bu gibi durumlarda müşteriyi bekletmemek adına parçalı gönderim yapabiliyorlar. Sizin 4 siparişinizin tamamı size ulaşmış. Ama 4te 3 de olabilirdi. Ama öncelikle müşteriye ürünlerden birinde gecikme olabilir, parçalı gönderim hizmetinden yararlanmak ister misiniz? diye sorulması daha uygun olur düşüncesindeyim.

 9. Ali Ertuğrul Ali Ertuğrul

  4 Tane MSI ekran kartı siparişi verdik.

  Gelen ürünlerin 1 tanesinin kutusu istediğimiz ürün olan MSI marka fakat içinde 2. el kullanılmış Asus marka ürün çıktı.

  Ne yaptık ne ettik ikna edemedik . Kargo tutanağı yok iade alamayız diyorlar.

  Dış kutuda hasar yok ise, eksik gelen ürün yok ise kargo firması tutanak tutmam diyor haklı olarak.

  Firma olarak çeşitli hesaplardan yaklaşık 500 bin liralık sipariş vermişizdir ama bir ekran kartının hatalı geldiğini ikna edemedik.

  Ekran kartını başka bir siteden 1 ayda ancak bulabildik ve hepsiburada yüzünden 40 bin tl lik faturamızı 1 ay gecikmeli kesebildik.

  Efenim iade birimimiz sizi arayacak,kesin arayacak,hemen arayacak gibi laflarla 40 gündür oyalıyorlar..

  28,08,2017 den beri hâlâ arayacaklar beni.

  Not: Ürünü satan firma tedarikçi değil hepsiburada nın kendisi.

  Yazık ediyorlar kendilerine..

 10. Hepsi Zede Hepsi Zede

  Ürünümü 2 kere yanlış adrese yolladılar, bir tanesinde tam 1 ay uğraştım olayı çözmek için... Çalışanları çok bilgisiz ve ilgisiz... En sonunda kafası çalışan bir kargo çalışanı sayesinde sorunu çözebildik, o gün bu gündür sipariş vermem... Amazon gelince de büyük bir ihtimalle batacaklardır.

 11. Harun Harun

  amazon.com gelirse vay hepsiburada.com un haline :)