Hepsiburada satış teklifleri için Goldman Sachs ile anlaştı
E-Ticaret

Hepsiburada satış teklifleri için Goldman Sachs ile anlaştı

Türkiye'nin en büyük e-ticaret sitesi Hepsiburada'nın potansiyel satışı, uzunca bir süredir kulislerde en çok konuşulan konulardan biri.  Hanzade Dogan Boyner'in Bloomberg'e yaptığı açıklamalar bunlara bir cevap niteliğinde ve duyumlarımızı önemli ölçüde doğruluyor.

Hanzade Doğan Boyner'in yaptığı resmi açıklamalarda iki önemli detay var: İlki Hepsiburada'nın satış teklifleri için Goldman Sachs Group ile anlaşmış olması. Dünyaca ünlü yatırım danışmanlığı ve finans şirketlerinden Goldman Sachs, bu anlaşmayla Hepsiburada'ya yapılacak teklifleri değerlendirme rolünü üstlenecek.

Hanzade Doğan Boyner, Türkiye e-ticaret pazarının potansiyeline vurgu yapıyor ve rakiplere karşı yıkıcı değil, aksine iş birliğine dönük bir yaklaşım gösterdiklerini söylüyor. Bu da doğabilecek muhtemel ortaklıkları akıllara getiriyor.

Karlı bir şirket

İkinci önemli detay ise Hepsiburada'nın büyüme rakamları hakkında. Hanzade Doğan Boyner'in verdiği bilgilere göre Hepsiburada nakit akışında karlılığı yakalamış bir girişim. Aylık 70 milyon ziyaretçiye 12 milyon ürün sunuyor. 2016'da pazar yeri sistemini aktif hale getirdikten ve 8000 mağazaya ulaştıktan sonra satışlarını neredeyse ikiye katlayan Hepsiburada, bu sene yüzde 40 oranında büyümeyi ön görüyor. Amazon'un geçtiğimiz Mart'ta satın aldığı Souq.com'un 400 bin ürünle aylık 23 milyon ziyaretçi çektiğine haberde yer veriliyor.

Bildiğiniz gibi Abraaj Group, Hepsiburada'nın yüzde 25 hissesini satın almıştı ve halen çok önemli bir ortak olarak Hepsiburada hissedarları arasında.

Amazon ve Hepsiburada ekseninde yeni gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz...

Yorumlar (6)
  1. Yatırım şirketlerinin MENA bölgesindeki aksiyonları doğal olarak Avrupa ve Amerika dan biraz daha farklı. Uzmanlar daha iyi yorumlayacaktır lakin Amazon genelde niş alanda satın aldığı e-ticaret şirketlerinin kendi marka faaliyetlerini devam ettiriyor. Zira 2003'te aldığı pets.com petsmart.com olarak devam ediyor. Aynı şekilde 2009 yılında aldığı zappos'ta aynı isimle satışlara devam ediyor. Bazılarında amazon bünyesinde devam ediyor. Örneğin 2004'te satın aldığı Joyo.com hali hazırda amazon.cn uzantısıyla satışlara devam ediyor. 2010 yılında aldığı hindistan menşeili amiestreeet ise amazon.com un bünyesine dahil edilmiş. Tabi satın aldığı şirketlerin içinde goodreads gibi içerik odaklı olanları da çok başarılı bir şekilde devasa amazon sistemine entegre edebilmiş. Burada asıl merak edilen tüm kulvarlarda satış yapan Souq gibi [belki ilerde ortadoğu bölgesinde pazar lideri farklı şirketler olabilir] makro ölçekli e-ticaret şirketlerinde nasıl bir yol izleyecek? Bakalım nasıl fayda sağlayacak bunu ilerleyen zamanlarda bekleyip göreceğiz. Zira amazon alibaba ve ebay den biraz daha farklı bir strateji izliyor.

  2. Amazon'a göz kırpmışlar.. Ama Amazon'a satış işi olmazsa, HB'nın yeni sahiplerini ciddi bir pazar savaşı bekliyor olacak...

  3. Amazon a göz kırpma söz konusu değil Zaten anlaşamadıkları için Goldman a gittiler. Amazon eylem planını çoktan devreye aldı, kadro kuruldu, gizlilik anlaşmaları imzalandı ve 2018 de Türkiye de aktif satışa başlayacak. Hepsiburada mevcut konumunu kaybetmeden maksimum kar ile satışı yapmak istiyor.

  4. İşin özeti Amazon geleceği için , kaçış planları devreye alındı anladığım kadarıyla.Halbuki çıkış yapmadan Amazon a meydan okumalarını beklerdim. Bu riski göze alamıyorlar , şirketin değer kaybetmesinden korkuyorlar anlaşılan .

  5. Hepsiburada'nın kargo ücretleri felaket ötesi olmaya başladıktan sonra düşüş de başlamış oldu! Sepete farklı satıcılardan ürün ekleyip görün bakın kargo ücreti kaça çıkıyor! Son yapacağım alışveriş de kargo ücreti 48 TL tuttu gittim aynı ürünleri n11.com'dan aldım kargo ücreti 12 TL tuttu!

    Amazon alırsa iyi olur hazır altyapı mevcut ama "hepsiburada" markasını öldürüler mi niye olmasın Amazon daha büyük bir kalemde işini bitirebilir!

  6. Zafer Zafer

    Hepsiburada'yı alabilecek birkaç doğal seçenek var, başta da Amazon. Eğer Amazon ilgilenmiş olsaydı zaten direk M&A avukatları ile hallederlerdi. Yatırım bankasını devreye almak, büyük komisyon oranları ve ön ödemelerle yatırımcı aramak anlamına gelir. Hepsiburada hizmet olarak kötü, son birkaç senede de alternatiflerin artmasıyla vasat hale geldi. Tek istedikleri Amazon operasyona başlamadan vur kaç yapmak.