Amazon, 3D vücut modellemesi yapan Body Labs'i satın aldı

Amazon, 3D vücut modellemesi yapan Body Labs'i satın aldı

Amazon'un son satın aldığı şirket, yapay zeka desteği ile 3 boyutlu modelleme yapan Body Labs oldu.

TechCrunch'ın isimsiz iki kaynağı tarafından doğrulanan satın alma haberinde fiyat konusunda net bir bilgi paylaşılmadı. Haberi doğrulayan kaynaklardan biri satış bedelinin 100 milyon dolardan fazla olduğunu söylerken diğeri 50-70 milyon dolar aralığında olduğunu söylüyor.

Body Labs'in SOMA adını verdiği teknolojisi, yapay zekanın öğrenme gücünü arkasına alarak gerçek insanlar tarafından eğitilen ve gelişmiş görüntü işleme teknolojileri ile bilgisayara aktarılan verileri işliyor ve elde ettiği verileri insan hareketlerini doğru algılamak için kullanıyor. Daha basit bir şekilde açıklayacak olursak bilgisayar karşısında yapılan hareketler ile insan vücudu daha iyi tanınmaya başlıyor ve bu veriler yapay zeka teknolojisi ile birleştirilerek gerçeğe en yakın, hareketli 3 boyutlu modellemeler oluşturuluyor.

https://youtu.be/DL1FM2_l7ZA

Bu teknoloji sayesinde oyunlar için karakter üretiminden tutun da moda firmaları için sanal olarak kıyafet ve ayakkabı deneme hizmetleri geliştirilebiliyor. Amazon'un da bu firmayı ve tabi ki teknolojisini satın almasının en önemli nedenlerinden biri 3 boyutlu olarak, gerçeğe en yakın kıyafet ve ayakkabı deneyimini müşterisine sunup satışa yönlendirmek diyebiliriz. E-ticaret satışlarında ürün deneme birçok kullanıcı için önemli bir bariyer. Diğer taraftan bu tip bir deneyim Amazon'un servis kalitesi açısından belirgin bir fark yaratabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.