Twitter artık 280 karakter
Arama
Dijital

Twitter artık 280 karakter

Twitter‘ın 140  karakter sınırını aşacağı yönündeki söylentiler nihayet son buldu. Twitter, yaptığı resmi açıklamayla karakter sınırını (şimdilik bir grup kullanıcı için) 280 karaktere yükselttiğini duyurdu.

Twitter, bu güncellemeyi dillerin yapısına ve verilere dayanarak yaptığını açıklıyor.  Aynı karakter sayısı içinde İngilizce’yle anlatılabileceklerin Japonca ve Çinçe gibi dillerden çok daha kısıtlı olduğu vurgulanıyor. Twitter, bu anlamsal boyutu veriyle de destekliyor ve İngilizce atılan iletilerin 140 karakter sınırını Japonca’ya nazaran çok daha fazla zorladığını paylaşıyor.

Paylaşılan verilere göre İngilizce atılan iletilerin yüzde 9’u 140 karakter sınırına dayanırken, aynı oran Japonca için sadece yüzde 0,4. Yani her 1000 Japonca iletiden sadece 4’ü Twitter’ın verdiği sınırı zorluyor.

Jack Dorsey ve Biz Stone ilk 280 karakterlik örnekleri paylaşarak değişimin canlı örneklerini verdi ancak hemen 280 karakterlik yazı paylaşacağınızı düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Zira bu özelliğin tüm kullanıcılara açılması için biraz daha beklemek gerekiyor.

Twitter bildiğiniz gibi 160 karakterlik kısa mesaj standartlarına dayanarak 140 karakter sınırını koymuş ve sonradan kullanıcı isimlerini karakter sınırının dışında tutmaya başlamıştı. Mobil operatörlerin 140 karakter sınırını bilimsel bir tespitle koyup koymadıkları ise meçhul. En azından bu sınırın dillere göre farklı çalıştığı da ortada. SMS’i kopyalayan Twitter konuya mantıksal bir yaklaşım sergiliyor ancak bu artışın anlamlı olup olmadığı da (en azından benim için) tartışma götürür. En azından kullanıcıların alıştığı karakter sınırını iki katına çıkarmak alışkanlıkları değiştirmek adına biraz rahatsız edici olabilir.

Olumlu kullanımları olacağı muhakkak ve fakat olumsuz kullanımların da artacağı aşikâr. Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (5)
 1. Merve dedi ki:

  Dil farklılıkları sebebiyle bence olumlu, 280 karakter kullanılabiliyor diye hesabını makaleye çevirenleri takip etmeyiz olur biter 🙂

 2. Uğur Uğurcan dedi ki:

  280 karakter çok olmuş bence ama yinede insanların kendilerini daha iyi anlatabileceklerini düşünüyorum.

 3. Ersoy B. dedi ki:

  twitter’de 280 karakter yazmanın yolları. 1- Chrome mağazadan Tampermonkey indir ve kur. 2- Twitter Cramming.user.js isimli scripti Tampermonkey üzerine yükle. 3- twitter’i chrome ile aç. #twitter280

 4. Kemal dedi ki:

  Twitter twitter olmaktan iyice uzaklaşmıştı zaten. Şimdi iyiden iyiye facebook oldu…

 5. Kemal dedi ki:

  Bence sorun edecek bir durum değil zira şu şümle 34 karakter “twitter çinlilere ayrımcılık yaptı” bunu çinceye çevirince oluşan cümle 8 karakter “嘰嘰喳喳歧視中國”. Çinlilere 70 karakter bile yetebilir 🙂

Bir Yorum Yazın