Wetransfer alternatifi yerli girişim FileGoes
Yatırım

Wetransfer alternatifi yerli girişim FileGoes

2007 yılında iki üniversite öğrencisi tarafından kurulan GMBilişim, Filegoes.com adlı girişimiyle popüler dosya paylaşım sitelerine alternatif platform sunuyor. Haziran 2016’da açılan girişim, 5 GB’a kadar ücretsiz dosya paylaşım imkanıyla dikkat çekiyor.

Yüksek boyutlu dosyaların kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde paylaşılmasına aracılık eden Filegoes, Mehmet ve Gamze Özcan tarafından kurulan bir girişim. GM Bilişim çatısı altında beş yıllık bir çalışmayla geliştirilen Filegoes, Wetransfer’e benzer bir arayüzle hem masasüstünde hem de mobilde 5 GB’a kadar ücretsiz dosya paylaşımı yapmanızı sağlıyor. Şu anda 20 kişilik bir ekiple yoluna devam eden platformda 5 GB üzeri paylaşımlar için ücretli üyelik hesabı açmanız gerekiyor.

Ücretli (premium) hesap kullanıcıları 20 GB depolama alanına kavuşurken paylaşım yaptığınız kişilerle mesajlaşabiliyorsunuz. Dosyalarınızı, fotoğraflarınızı ve videolarını sürükle bırak yöntemiyle paylaşma imkanı sunan Filegoes, e-posta hesabınızı yönetme (eposta alıp gönderme) özelliği de sunuyor ama bu özelliğin ne kadar tercih edileceği ve gerekli olduğu tartışmaya açık.

 

Filegoes Campus

Filegoes, özel bir hizmet olarak filegoes Campus adıyla üniversitelerin kendilerine özel bir dosya paylaşım ve iletişim ağı oluşturmasını da sağlıyor. Mesajlaşma ve forum gibi özelliklerin de dahil olduğu 1 TB'lık depolama alanı öğrenciler ve akademik kadronun erişimine açılıyor ve kullanıcı başına aylık 5 dolar ile ücretlendiriliyor.

100 binden fazla kullanıcı

Test sürümüyle pazara çıktığı 2016 yılının ilk çeyreğinde günlük bin, ikinci çeyreğinde ise günlük 5 bin tekil ziyaretçiye (tekli dosya indiren ve yükleyen) ulaşan Filegoes, aldığım bilgilere göre şu anda günlük 50 bin tekil ziyaretçi çekiyor. Filegoes dışındaki farklı projelerle TÜBİTAK ve Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı teşvikleri alan GM Bilişim’in kurucu ortağı Gamze Özcan, Filegoes’un ücretli müşterleri arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi, bazı üniversiteler, sanayi ve ticaret Odaları, teknokentler, TTO’lar ve çeşitli özel şirketler bulunduğunu paylaşıyor. Toplam kullanıcı sayısı 100 bini, ücretli kullanıcı sayısı ise 1000’i geçiyor.

1 milyon dolar yatırım

GM Bilişim, bu teknoloji ve büyüme hızıyla 2016 Kasım ayında 1 milyon dolar yatırım almayı da başarmış. İnşaat, enerji, turizm, madencilik sektöründe faaliyet gösteren Atlas Yatırım ve Planlama A.Ş.’nin yatırım yaptığı Konya merkezli girişim, önümüzdeki 2 yıl içinde Türkiye’de, sonraki 2 yıl içinde de dünya pazarında tanınan bir dosya paylaşım platformu olmayı hedefliyor.

Filegoes'u sadece Wetransfer vb. depolama servislerinin sınırlarına çarptınız durumlarda değil, tüm dosya paylaşımlarınızda kullanabileceğinizi söyleyebilirim. Zira yaptığım test yüklemesinde Wetransfer’e yakın bir yükleme hızı sunduğunu gördüğümü söyleyebilirim. Denemesi bedava.

Yorumlar (13)
 1. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Arkadaşların yolu açık olsun. Yalnız arkadaşlara tavsiyem tasarımı komple bir elden geçirmeleri. Kısa sürede gördüklerim şöyle; css hataları, özensiz bir font, zevksiz ui elementleri ve animasyon eksiklikleri. Zira wetransferin çıkış noktası kısıtlı bir kullanım zaman diliminde olsa bile çok iyi bir ux yaşatıyorlar kullanıcılara.

 2. Alparslan Alparslan

  Haber baştan aşağıya komedi, rakamlar ve veriler inandırıcı değil. Sanki reklam amaçlı bir haber yapılmış gibi duruyor.

 3. Ahmet Hasan Ahmet Hasan

  İlgili site birebir wetransfer'in kopyası. Yerli girişim olması tabii ki artısı. Ancak verilen bilgilerde bir tutarsızlık var. Günlük bahsedilen ziyaretçi sayılarının yanlış olduğu basit analiz araçlarıyla görülebiliyor.

 4. Nurettin Sönmez Nurettin Sönmez

  Burada verilen sayılar doğru olamaz. Ayrıca wetransferin bire bir kopyası. Fontlar bile aynı görünüyor.

 5. Al codecanyon kur siteyi sonra girişim yaptık

  1. https://codecanyon.net/item/droppy-online-file-sharing/10575317?s_rank=10 codecanyondan satın almak isteyen olursa diye şuraya bırakıyoru

   m

 6. '5 yıllık çalışma' sonrasında HTML kodlarında "To make sure we know what to expect from each other, WeTransfer has written down the conditions..." diye bir bölüm var. WeTransfer yazan yeri silmek için sanırım bir 5 yıllık çalışma daha gerekecek. Lol...

  1. hahah süper tespit. "Avrupa bizi kıskanıyor"

 7. Esma Selen Esma Selen

  Fontlar falan berbat.

 8. Burada en kötü olay TÜBİTAK ve Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı teşvikleri ile bu işin yapılması. Çünkü bu kurulda bu kopya işi anlayacak yetenekte ve yeterlilikte insan olmadığı için yine Ülkemin parası çar çur edilmiş...

 9. 3 günde canlıya alınacak proje için 5 yıl harcanması da özellikle dikkate değer.

 10. Fatih Kayılı Fatih Kayılı

  20 kişilik ekip, 5 yıllık çalışma + TUBİTAK desteği. Sonuç:

  Tasarım çalıntı, fikir çalıntı, yenilik 0.

  100.000 kullanıcı....

 11. Teknoperest Teknoperest

  İlginç çalıntı diyenlerin hepsinin tamamen yeni birer projesi girişimi var. Arkadaş sen yerli kullan kötüsüyle hatasıyla ki millet daha iyisini yapsın veya mevcut geliştirsin. Wetransfer'den daha iyi olmasını beklemeyin.. Çalışan sayısı az hem de Konya merkezliler. Hal böyle olunca ben alkışlarım ve kullanmak için elimden geleni yaparım. Yorumlar güzel inşallah üzerinde çalışanlar dikkate alır ve daha öznel ve başarılı hale getirirler. Artık böyle yerli kullanımlara ağırlık vermeliyiz. Dünya yangın yeri...