Harvard'dan kendi kendini onarabilen kauçuk

Harvard Üniversitesi, Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu (SEAS) araştırmacıları kendini iyileştirebilen bir kauçuk türü geliştirdiler. Yapılan araştırma, "Advanced Materials" sitesinde yayınlandı.

Kendini iyileştiren malzemeler aslında bilim dünyasında yeni değil. Daha önce kendini onarabilen farklı materyaller üzerinde başarılı çalışmalar yayınlandığı biliniyor fakat kauçuk gibi sert ve kuru bir materyalde bunu gerçekleştirmek çok zorlu bir mühendislik çalışması olduğu için oldukça önemli.

Kauçuğun moleküler olarak birbirine bağlanma şeklini değiştirerek kendini onarabilme kabiliyeti eklemek, SEAS'dan Li-Heng Cai, Çin'in Sichuan Üniversitesi'nden konuk profesör olan Jinrong Wu, yazar David A. Weitz, Mallinckrodt'den Uygulamalı Fizik profesörü Prof. Dr. Cai'nin ortak çalışması sonucu geliştirilmiş.

Temel olarak kauçuk içerisinde bulunan bağları tersine çeviren ve birbirine karışmayan iki farklı bağı, bir başka zincirle birbirine bağlayan araştırmacılar, olağan dışı bir baskı durumunda kırılma yaşayan bağları, bu baskının kalkmasıyla beraber zincirdeki diğer bağ aracılığıyla onarıyorlar. Böylece herhangi bir kopma veya yırtılma kalıcı olarak gerçekleşmemiş oluyor.

Harvard tarafından patent başvurusu da yapılan bu yeni kauçuk türünün otomobil lastiklerinde bir devrime neden olması bekleniyor. Daha ileri aşaması ise bu materyalin 3D yazıcılarla basılabilir hale getirilmesi hedefleniyor böylece optik kablolardan elektronik sistemlere kadar bir çok farklı alanda bu ürün kullanılabilir ve yıpranma, kopma gibi bir çok sorunun önüne geçilebilir.

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde patlamayan tekerlekler, kopmayan lastikler yolda diyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.