Google stok fotoğraflardan filigranları ayıran bir algoritma yazdı

Google stok fotoğraflardan filigranları ayıran bir algoritma yazdı

Stok fotoğraf dağıtımcılarını bir korku sarmış olabilir. Çünkü Google'daki araştırmacılar saniyeler içinde filigranları  fotoğraflardan ayıran bir algoritma geliştirdi. Üstelik bu algoritma tamamen otomatik olarak çalışıyor.

Filingranlar şimdiye kadar profesyonel fotoğrafçıların kendi telif haklarını korumak ve fotoğrafların her yerde kullanılmasını önlemek amacıyla kullanılıyordu. Ancak araştırmacılar bu yaklaşımda bir göze çarpan bir hata gördü ve filigranların görünürlüğünü etkisiz hale getirmek için bir çalışma yürüttü.

On the Effectiveness of Visible Watermarks dokümanında daha detaylı bir şekilde anlatılan bu yöntemde aslında filigranların varlığından faydalanılıyor. Üstelik kime ait olursa olsun filigranlar tüm fotoğraflara aynı şekilde uygulanıyor.

Filigranların aynı şekilde uygulanması stok fotoğraf siteleri için bir avantaj olsa da Google araştırmacıları bunu yazdıkları algoritma ile onlar için bir dezavantaja dönüştürdü. Çünkü algoritma filigranların uygulanma şekli üzerinde çalışıyor.

Tekniğin detaylı anlatımı ise şu şekilde:

Normalde filigranları manuel olarak fotoğraflardan ayırmak photoshop profesyonellerinin dahi birkaç dakikasını alıyor. Google'ın yaptığı geliştirmeyle ise aynı fotoğraf, çok daha kısa sürede üstelik hiç bir insan müdahalesi olmadan yapılabiliyor.

Google çalışanları ise işin püf noktasının bilgisayara tekrarlanan filigran yapılarını doğru bir şekilde nasıl tanımlayacağını ve ikna edici şekilde bunlara nasıl ince ayar yapacağını öğretmek olduğunu söylüyor.

Tali Dekel and Michael Rubinstein bu konu hakkında:"Birçok fotoğrafa benzer bir filigran yerleştirilmişse, bu filigran koleksiyondaki sinyal  ve görüntüler ise ses haline gelir. Böylece filigran deseninin kaba bir tahmini çıkarmak için basit görüntü işlemleri kullanılabilir"

Bu bahsedilen eylem ise tam olarak şöyle görünüyor:

Neyse ki bu algoritmayı yazan ekip stok fotoğraf sitelerinin kendilerini bu programdan nasıl koruyabileceklerini de belirlemiş durumda. İşin sırrı, filigran koyma yapısını daha tutarsız bir hale getirmek.

Google çalışanları filigran üzerinde yapılacak en ufak değişimin dahi kendilerini bu programdan koruyacağını ifade ediyor. Bu değişime filigranın pozisyonunu değiştirmek, opaklığıyla oynamak ya da şeklini çarpıtmak dahil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.