Google'a göndermeli karalama kampanyası

Teknoloji devi Google bugünlerde karalama kampanyaları ile karşı karşıya. Sokak sanatçısı Sabo tarafından yapıldığı tahmin edilen açık hava reklamlarında Sundar Pichai eleştiri oklarının hedefinde.

Google'ın Los Angeles'taki Venice ofisi yakınlarında ifşa olan bilboardların birinde Pichai, Apple'ın efsanevi CEO'su Steve Jobs ile karşılaştırılıyor. Diğeri ise Google'ın şirket içi cinsiyet eşitliğini 3 bin kelimelik bir manifesto yayınlamasının ardından James Damore'nin işine son verilmesi ile ilgili.

James Damore, geçtiğimiz günlerde kadınların biyolojik olarak Google'da çalışmak için uygun yapıya sahip olmadıklarını duyurmuştu. Bunun ardından şirket CEO'su Pichai, Damore'un fikirlerinde aşıraya kaçtığını belirterek işine son vermişti.

Silikon Vadisi'ni Sovyet hapishanelerine benzetiyor

Damore, yazdığı manifestonun işine son vermesine neden olsa da, pişman olmadığını ve Google'ın kendisine karşı haksızlık yaptığını belirtti.  Eski çalışan, biraz daha ileri giderek Silikon Vadisi'ndeki teknoloji şirketlerini Eski Sovyet Birliği'ndeki hapishane kamplarından sorumlu devlet organı 'Gulag' ile bağdaştırdı. Bunun üzerine  durumu biraz daha abartarak 'Goolag' yazılı bir tişört giyerek sektörü protesto etti.

Damore'un işine son verilmesi şirket içinde bölünmeye de neden olmuş gibi görünüyor. Zira, şirket çalışanlarının yarısı mühendisin işine son verilmesi konusunda CEO ile aynı fikirde değil.

'Cinsiyet eşitliği', eşit işe eşit ücret gibi kavramlar başta olmak üzere günümüzde bir çok küresel şirketin uyguladığı bir politika. Özellikle erkek egemen sektörlerde kadın istihdamı sağlamak isteyen şirketler yine kadın yöneticilerin sayılarını arttırmak için bir takım çalışmalar sürdürüyorlar. Şirketler ise her ne kadar çalışanlarının fikirlerlerini duyurmaları konusunda özgürlükçü davransalar da, şirkete zarar verebilecek ve değerleri ile örtüşmeyen aşırı görüşlere karşı toleranslı değiller. Damore'un 'cinsiyet karşıtı' manifestosunun ardından işinden olması ile adeta Google'a açtığı savaş önümüzdeki günlerde nasıl bir boyut kazanacak hep beraber göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.