Pilotsuz uçaklar 2025 yılından itibaren göklerde
Teknoloji

Pilotsuz uçaklar 2025 yılından itibaren göklerde

Sürücüsüz otomobiller artık yavaş yavaş yollara çıkarken bir süredir otonom hava araçları ve drone fikirlerine de ısınmaya başladık. Özellikle kargo taşıyan drone'lar artık kullanımda, drone'ların insan taşımacılığı ve şehir içi ulaşım çözümlerinde de kullanıyor olmasının hedeflenmesi gözleri bir süredir havayollarına çevirmişti.

İsviçre bankası UBS, yayınladığı bir raporda pilotsuz uçacak uçaklarla ilgili önemli veriler ve beklentiler paylaştı. Tahminlere göre, 2025 yılından itibaren pilotsuz uçakları göklerde görebileceğiz. Pilotsuz uçak teknolojisi ilk etapta yolcu uçaklarında denenmeyecek ve öncelikli olarak kargo uçakları pilotsuz olarak havalanacak. Uçuşların pilotsuz olarak yapılmaya başlanmasının havacılık endüstrisine 35 milyar dolar tasarruf yaptırabilir. Havayollarının artık pilotlara ihtiyaç duymamasının tasarrufu ise tam 26 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Üstelik uçakları pilotlar yerine bilgisayarların uçurması, uçak bileti fiyatlarını dahi aşağı çekecek bir gelişme.

Pilotsuz bir uçakta uçmak ister misiniz?

Elbette pilotsuz uçakların ne kadar hızlı yaygınlaşacağına dair büyük soru işaretleri mevcut. Her şeyden önce, yolcuların buna adapte olup olmaması en büyük bariyer. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların sadece yüzde 17'si pilotsuz bir uçağa bineceklerini söylüyor. Ancak gençlerde durum çok farklı. Aynı anketi cevaplayan milenyallerde pilotsuz uçaklarda yolcu olabileceklerini söyleyenlerin oranı yüzde 30'a yükseliyor.

Bugün geldiğimiz noktada pilotlar yerine robotların uçurduğu uçaklar test ediliyor, otonom yazılımların geliştirmeleri ve testleri tüm hızıyla sürüyor. Pilotların ne zaman işsiz kalacağı bilinmiyor olsa da, pek çok firma bu yazılımlar sayesinde ihtiyaç duyulan kaptan pilot ve yardımcı pilot sayısını düşürmek istiyor. Kademeli geçişin öncelikli olarak pilot sayısının 1'e düşürülmesiyle yapılması, bunun bile ekonomik olarak havayollarına ciddi tasarruf sağlayacağı konuşuluyor.

Yorumlar (4)
  1. Unispear Unispear

    sürücüsüz araç ok. sıkıntı olursa çekersin sağa durur. peki uçakta bir sıkıntı çıkarsa ne olacak? şahsi görüşüm pilotsuz uçağa binmem.

    1. Fiziksel bir sorun olursa zaten pilot olsada olmasada sonu muhtemelen kötü biter. Pilotsuz ucaklara disaridan müdahale edebilme tarzinda birsey yaparlar muhtemelen.

  2. Onuryasar34 Onuryasar34

    Öncelik ile işçi ve emeğe saygı. İnavsyon dediğimiz akım, insanları işinden alı koyup işsizliği getirmek değildir. İşçiliği kolaylaştırmak ve zamandan veya vb. maliyetlerden tasarruf yapmaktır, inavasyon. Teknoloji her geçen gün daha da korkutuyor, 6 yıllık farklı sektörlerde deneyim yaşamış bir yazılım mühendisi olarak. Örneğin daha şimdiden; evet, telefon mükemel bir ihtiyaç ancak onun esiri olmuşuz ve onsuz yaşanmıyor... Sosyolog değilim ancak insan toplululuğun yavaş yavaş hissedilmeden ince noktalarına nüfuz eden bir başkalaşım var... ..... Öyle ya!, yakında kendi yazılımını kendi yazan veya başka yazılımlar yapabilen sistemler geliştirilecek ve yazılımcı maliyetinden kurtulacak şirketler... :D .... işin özü ortadadır.

  3. artık o kaptanın sexy, karizmatik, insanın içinin yağlarını eriten sesini duyamayacak mıyız yani? :/