Pilotlar kokpiti robotlara ne zaman emanet edecek?

Pilotlar kokpiti robotlara ne zaman emanet edecek?

Bugüne dek uçaklarda kullanılan otomatik pilotlar ve bilgisayar sistemlerine oldukça aşinayız. Ancak Aurora'nın üzerinde çalıştığı yeni teknolojik robotun bir yardımcı pilot olarak kokpitte yerini alıyor ve yapay zeka sayesinde tıpkı bir pilot gibi davranarak, uçağın kontrol edilmesine yardımcı oluyor. ALIAS (Aircrew Labor In-cockpit Automation System) adını alan bu teknoloji, robotu uçağın değil, uçağı uçuran kokpit ekibinin bir parçası haline getiriyor.

Aurora'nın DARPA ile yaptığı sözleşme kapsamında sağ koltukta oturacak ikinci pilotlar (F/O) yerine geliştirdiği robotlar, daha şimdiden testlere başladı.  Projenin ilk fazında yer simülatörlerinde denenen robotlar, daha sonra Diamond DA-42 uçaklarında uçuş esnasında denendi. Projenin ikinci fazında ise Cessna'nın Caravan tipi uçaklarına kurulum yapıldı. Robotların sadece uçaklara değil, helikopterlere de pilotluk yapılması mümkün olacak, bunun için de Bell tarafından üretilen UH-1 helikopterleri kullanılmış.

ALIAS ikinci pilotluk görevini yerine getirmeye çalışırken, ana uçuş fonksiyonlarını yerine getirmenin dışında, olumsuz hava koşulları, potansiyel tehditler ve uçuş planları hakkında kaptan pilotu uyarıyor.  ALIAS'ın hem askeri hem de ticari uçuşlarda kullanılabilmesi amaçlanıyor. Hemen aşağıdan ALIAS'ın kullanıldığı ve Cessna Caravan ile gerçekleştirilen bir test uçuşunun videosunu izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.