Pilotlar kokpiti robotlara ne zaman emanet edecek?
Teknoloji

Pilotlar kokpiti robotlara ne zaman emanet edecek?

Bugüne dek uçaklarda kullanılan otomatik pilotlar ve bilgisayar sistemlerine oldukça aşinayız. Ancak Aurora'nın üzerinde çalıştığı yeni teknolojik robotun bir yardımcı pilot olarak kokpitte yerini alıyor ve yapay zeka sayesinde tıpkı bir pilot gibi davranarak, uçağın kontrol edilmesine yardımcı oluyor. ALIAS (Aircrew Labor In-cockpit Automation System) adını alan bu teknoloji, robotu uçağın değil, uçağı uçuran kokpit ekibinin bir parçası haline getiriyor.

Aurora'nın DARPA ile yaptığı sözleşme kapsamında sağ koltukta oturacak ikinci pilotlar (F/O) yerine geliştirdiği robotlar, daha şimdiden testlere başladı.  Projenin ilk fazında yer simülatörlerinde denenen robotlar, daha sonra Diamond DA-42 uçaklarında uçuş esnasında denendi. Projenin ikinci fazında ise Cessna'nın Caravan tipi uçaklarına kurulum yapıldı. Robotların sadece uçaklara değil, helikopterlere de pilotluk yapılması mümkün olacak, bunun için de Bell tarafından üretilen UH-1 helikopterleri kullanılmış.

ALIAS ikinci pilotluk görevini yerine getirmeye çalışırken, ana uçuş fonksiyonlarını yerine getirmenin dışında, olumsuz hava koşulları, potansiyel tehditler ve uçuş planları hakkında kaptan pilotu uyarıyor.  ALIAS'ın hem askeri hem de ticari uçuşlarda kullanılabilmesi amaçlanıyor. Hemen aşağıdan ALIAS'ın kullanıldığı ve Cessna Caravan ile gerçekleştirilen bir test uçuşunun videosunu izleyebilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Sesli Panel Sesli Panel

  Hocam bir robota ne kadar güvenilebilirki sonuçta oda bir kul yapısı, bu teknoloji için güzel bir adım ama düşünsenize sizi ikitane robot uçuruyor, robotlardan ikiside arızalandı, yani ancak bu sistem şöyle olabilir

  Pilotun yanına yardımcı pilot yerine yardımcı robot verilebilir. Buda yardımcı pilotlar için kötü bir şey :))

  1. Technonur Technonur

   aslinda cihazlarin bakimlari vs düzgün yapildigi sürece ariza yapma sansi cok cok düsük... Bir robotun ariza yapip ucagi düsürmeye sebep olmasi pilotun kalp krizi gecirmesi, bayilmasi ihtimalinden daha düsük kaldi ki bunu sadece tek kontrol ünitesiyle yapmazlar heralde ariza durumunda devreye girecek ikinci bir yedek sistem vs yaparlar. Aslina bakarsaniz suanda bile neredeyse pilotun müdahalesi olmadan yolculuk yapmak mümkün. Bence ise ilk olarak hava kontrol kulelerini robotlastirarak baslayabilirler.

  2. Aslında size katılıyorum insanlar ile robotları aynı durumda tutamayız böyle riskli durumlarda robotları kullanmaktansa daha basit şeylerde robotları kullanarak başlamak daha mantıklı hem öylece zamanla hatalarını görüp daha gelişmiş robotlar icat edilerek daha üst düzey hale getirilir işte o zaman dedikleri gibi kokpiti robotlara emanet edebiliriz.

 2. Becerebiliyorlarsa ütü yapan robot çıkarsınlar. 1 haftada unicorn olur.

 3. Hüseyin Hüseyin

  Teknoloji devri diye boşuna demiyolar dünya gelişiyor :)