Swarm, kapsamlı güncellemesiyle seyahat günlüğüne dönüştü

Swarm, kapsamlı güncellemesiyle seyahat günlüğüne dönüştü

Foursquare'in uygulaması Swarm artık seyahatlerinizin günlüğünü tutarak klasik bir check-in uygulaması olmanın çok daha ötesine geçiyor. Foursquare'in check-in özelliğini ayrı bir uygulama olarak konumlandırıp ikiye bölünmesinden sonra ortaya çıkan Swarm, o tarihten bu yana gelen en kapsamlı güncellemelerinden birini yayınladı.

Swarm, check-in özelliğini farklı bir boyuta taşıdığı bu özelliğe "lifelog" adı veriliyor. Uygulama artık check-in yapmak, oyunlar ve liderlik peşinde koşmaktan çok daha kişisel bir hal alıyor. Foursquare'in asıl istediği, kullanıcıların görsel bir bayrak yerleştirebileceği bir ortam yaratmak ve bu sayede daha sonra da oradaki anılarına geri dönme imkanı sağlayabilmek.

Check-in haritanızdaki noktaları takip etmek işinizi kolaylaştırıyor

Özellik, 6-8 ay gibi bir sürenin ve check-in yapmanın asıl amacının yeniden düşünülmesi sonucu Swarm 5.0 güncellemesiyle bugün faaliyete geçti. Bu yeni güncelleme ile uygulama, dışarıdan bakıldığında, görünüm olarak pek bir değişikliğe uğramadı. Ancak daha yakından incelediğimizde, Swarm'un artık kaç mekanda check-in yaptığınız ve mekanların çeşitliliği gibi sorulara daha net cevap verdiğini görüyoruz. Eskiden ayrı bir sayfada yer alan check-in'leri gösteren harita, bu güncelleme sonunda hemen profil sayfanızın merkezinde yer alıyor, hem de daha interaktif bir biçimde. Yani Swarm, check-in yapılan mekanlar hakkında daha çok bilgi sahibi ve oraya tekrar gittiğinizde sizi yeniliklerden haberdar ediyor.

Oyunlaştırmadan fonskiyona

Uygulama ayrıca kullanıcıları daha çok keşfetmeye teşvik etmeyi planlıyor. Swarm 100 farklı check-in kategorisi sunuyor. Bu kategorilere listedeki yerleri teker teker keşfederek ve yeni yerler deneyerek ulaşabiliyorsunuz. Swarm, bir mekanda check-in liderliğini elde tutmak gibi rekabetler yerine, artık kişilerin önceki check-in'lerine ve haritalarına odaklanıyor. Bu, uygulamanın oyunlaştırmadan çok fonksiyona odaklanması açısından radikal bir değişiklik.

Kurucu ortaklardan Dennis Crowley'e göre günümüzde Instagram ve Snapchat hikayeleri ile anılarımızı kaydetmeyi unutur olduk. Bu yeni özellik, kullanıcılara gittikleri yerleri hatırlatmakta, tekrar gitmek istediklerinde bulma konusunda yardımcı olacak gibi görünüyor. Swarm'ı yalnızca mekan günlüğü olarak kullanan birisiyseniz, uygulamanın bu yeni yüzü, "lifelog" tam size göre.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.