Foursquare iki uygulamaya bölünüyor!
Mobil

Foursquare iki uygulamaya bölünüyor!

foursquare Foursquare, uzun bir sessizliğin ardından önemli bir değişim haberiyle yeniden gündemimizde: Foursquare bölünüyor. Şirketin resmi blogunda yayımladığı habere ve kurucusu Dennis Crowley'in The Verge'e verdiği röportaja göre Foursquare, check'in fonksiyonunu Swarm adında ayrı bir uygulamaya taşıyor.

Açıklamada Foursquare'in de bir "metamorfoz" sürecinden geçeceği belirtiliyor. Kullanıcılar check-in'lerini Swarm üzerinden yapmaya devam ederken, Foursquare yerel arama ve keşif fonksiyonuna odaklı olarak değişecek.

swarmFoursquare tarafında yapılan açıklamada Swarm'ın, arkadaşlarıyla en kolay ve hızlı biçimde bağlantı kurmak isteyen kullanıcılar için tasarlandığı söyleniyor. Foursquare ise keşif odaklı olarak, en iyi mekanları öğrenmek ve bulduklarını paylaşmak isteyen kullanıcılara hitap edecek. Açıklamada her iki uygulamanın birlikte sorunsuz bir biçimde çalışacak şekilde geliştirildiği belirtiliyor.

Değişikliğin Foursquare'in "gerçek dünyanın Google'ı haline gelme" vizyonuyla örtüştüğünü ve bu yönde oldukça önemli bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

swarm_group

Foursquare, yakında çıkacak olan Swarm'ı şöyle açıklıyor: "Swarm'la hangi arkadaşlarınızın yakında olduğunu kolaylıkla arayabilir, etrafta birşeyler içmek isteyen birileri var mı örenebilir ya da kendiniz birşeyler yapmak isterseniz bunu paylaşabilirsiniz (bugün Foursquare üzerinde yaptığınızda daha kolay ve hızlı bir biçimde)."

Swarm'ın gelecek haftalarda iOS ve Android cihazlardan erişilebilir olacağı belirtiliyor. Uygulama çıktığında haberdar olmak için swarmapp.com'a gidip kaydolmanız yeterli.

Peki check-in gibi belki en popüler fonksiyonundan yoksun bir Foursquare ne olacak? Foursquare'e göre, bugün yaptığımız lokal aramalar - yani etrafımızdaki mekanlarla ilgili yaptığınız aramalar-  bir zamanlar Sarı Sayfalar'da yaptığımız aramaların dijital versiyonuna benziyor. Ancak bunun değişmesi gerekiyor çünkü Foursquare'e göre, lokal aramalar kişilere göre özelleştirilebilmeli. Sadece yabancıların değil, lokal uzmanların görüşlerini baz almalı.Uygulama, sadece "en yakın benzin istasyonu nerede?" sorunuza değil, "bana harika bir akşam yemeği mekanı söyle" gibi sorulara da cevap verebilmeli.

Şirket tarafından yapılan açıklamada bu yaklaşımla geliştirilen yeni, keşif odaklı Foursquare'in bu yaz sonuna doğru piyasaya çıkacağı belirtiliyor.

Görsel Kaynak: The Verge

Yorumlar (9)
 1. Ne alaka şeklinde kısa ve öz bir yorum yapmak istesem de kim bilir diyeceğim.

 2. Gereksiz diye düşünüyorum. henüz Google hayalleri kurmaya erken + bölünmeler çoğu zaman iyi sonuçlar getirmiyor.

 3. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Ehuehu aferin la deniz, sirket bin parcaya bolunmeden iki parcaya bolunmesi iyidir :)

  Bir yarar saglamayadiktan sonra 4sq... aktif kullanici sayisi ne kadar acaba tr'deki sceneyi saymazsak (bilen bilir). Bir kere de yaniltin su cok bilmis guru fasulyeyi.

 4. Ümit Büyükyıldırım Ümit Büyükyıldırım

  Basitleştirme adı altında bir uygulamayı ikiye bölmek aslında karmaşayı artırmaktır. İnsanların şu an ihtiyacı olan şey basitlik ve bütünlük. Benzer ihtiyaçlara çözüm sunan uygulamaları akılcı bir biçimde birleştirerek gerçek basitliği sunmak gerekiyor.

  Foursquare'in bölümünmesi gücünü azaltacaktır diye düşünüyorum. Mekan tavsiyeleri zaten mevcut uygulamada yer alıyordu. Birçok kişinin önceliği yer bildirimi olduğundan, mekan tavsiyeleri için farklı bir uygulama kurmayı herkes istemeyecektir.

  Ayrıca düne kadar Foursquare dediğimiz uygulamaya birden bire Swarm demek de birçok kullanıcıda rahatsızlık yaratabilir. İsim değişikliği yapmak yerine yeni uygulamaya yeni isim verilebilirdi.

 5. Serkan Irisli Serkan Irisli

  Böyle bir hareket neden yapılıyor anlamadım. Ama gayet mantıksız. Foursquare in iki ayrı uygulama haline gelmesi kullanıcıların başka app lere kaymasını sağlayacaktır. Düşünün bir kere bir yerde check in yapacaksınız bir uygulama açıyorsunuz ok. Ama neden başka bir hareket içinde 2. bir uygulamayı açayım ki... Ayrıca, Venue lerini üzerine alan markalar ne yapacak meçhul. Ben kampanya ve güncellemeleri nereden yapacağım nasıl yapacağım vs. vs. Bu konular da büyük sıkıntı.

 6. Metin P Metin P

  Yorumlarda neden şeklinde sorualr var aslında bu uygulamayı oldukça sık kullananlar için oldukça güzel bir bölüneme olmuş

  MEvcut programda insanların en çok istediği şeylerden bir tanesi listelerinde ki bu insanlar ile konuşabilmek veya mesaj atabilmek.

  Mevcut durumda bu mevcut değil, checkin e yeni bir yorum atabiliyorsun bunu herkes görebiliyor, hali ile yeni durumda bu değişecek, aslında bunu instamessage gibi düşünebilirsiniz. bire bir aynı durum desek yeridir. Bence mantıklı bir bölünme.

 7. Bunu neden yaptıklarını şöyle düşününce anlayabiliyorum. Webrazzi'deki Foursquare'le ilgili önceki yazılarda da aynı şeyi tastamam yazmıştım.

  Özellikle hemen kimse Foursquare'i yeni bir restoran keşfetmek için kullanmıyor.

  Foursquare'i kullanmaya başladığınızda zaten o restoranda oluyorsunuz veya o restorana gitmeye karar vermiş oluyorsunuz. Foursquare'i kullanma amacınız oradaki diğer kişilerle iletişime geçmek veya bunu diğer sosyal ağlarınızda bildirmek.

  Durum böyle olunca, yerel işletmeler Foursquare'i bir reklam mecrası olarak görmüyorlar. Bu durumda da Foursquare para kazanamıyor.

  İki şeyi aynı anda yapamayacaklarına karar verdikleri için de ikiye bölünmeyi tercih etmiş olabilirler. Yalnız yanlış anlamadıysam Foursquare'den ben buradayım demeyi kaldırmak çok çok cesur bir hamle.

 8. Mehmet Nacar Mehmet Nacar

  Ben android markette bitane buldum ama o mu acaba?

  Linki şurada : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.swarmconnect

 9. Mobil kısmı güzel gözüküyor