Evan Spiegel, Zuckerberg'in yatırım stratejisini kopyalayabilir

Evan Spiegel, Zuckerberg'in yatırım stratejisini kopyalayabilir

Snapchat CEO'su Evan Spiegel, önümüzdeki Perşembe günü şirketin 2017 yılı ikinci çeyrek gelirlerinin açıklanmasıyla beraber büyük bir sorunla karşı karşıya kalacak. Zira Snap hisseleri dün itibariyle 13 dolar seviyesinde işlem görmeye başladı. Facebook'un Snapchat'i eriten hamleleri iyice görünür hale geliyor ve bu da tüm gözleri Spiegel'e çeviriyor.

İlginç olansa, yaklaşık 5 yıl önce benzer bir durumun Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in de başına gelmiş olması. Şirketin halka arzı sonrasında yıl içinde hisse senetlerinde yaşanan düşüş yatırımcıları endişelendirmişti. Hisselerini elde çıkaran kişiler de bu tedirginliğin artmasına neden olmuştu.

Yatırımcılara güven mesajı vermesi gerekiyor

Mark Zuckerberg bu durum karşısında bir açıklama yaparak hisse senetlerini takip eden bir yıl içerisinde satmama sözünü verdi ve bu durum borsada "güvence" olarak algılandı. Ardından Facebook hisseleri tekrar değer kazanmaya başladı. Zuckerberg yaptığı işe güveniyordu ve bu güvenini herkese kanıtlamıştı.

Facebook'un hisse senetlerinin Zuckerberg'in sözü sonrası yaşadığı artış.

Snapchat, Facebook'un hamleleri sonrası milyarlarca dolarlık değer kaybı yaşadı ve hisse değerleri geçtiğimiz Mart ayı yaşanan zirveden sonra yüzde 50 değer kaybetmiş görünüyor. Perşembe günü yapılacak olan gelir açıklamasından sonra Spiegel'in yapabileceği tek hamle Zuckerberg'in yaptığı gibi bir söz vermek ve yapacağı işlere olan güvenceyi ortaya koymak gibi görünüyor.

Borsada Spiegel'in elini güçlendirebilecek iki önemli başlık daha bulunuyor. Yeni kullanıcılar ve kullanıcı bazında elde edilen gelir. Snapchat'in Facebook'un öldürücü darbeleri karşısında yeni kullanıcı kazanıp kazanamadığı, yatırımcılar ve hissedarların dikkat edeceği önemli bir başlık. Tüm bu hareketlere karşılık Snapchat hala kullanıcı tabanını genişletebiliyorsa geleceğe yönelik umut var diyebiliriz.

Diğer önemli metrik olan kullanıcı bazında elde edilen gelir de herkesin merakla beklediği bir diğer önemli detay. Snapchat'in, var olan kullanıcılarından daha fazla gelir elde edebilmek için yaptığı hamlelerin işe yarayıp yaramadığı da bu veriler sonucunda ortaya çıkacak. Yatırımcılar ve hissedarlar da bu veri karşısında yine kararlarını sorgulayabilecekler.

Analistler, Snapchat'in 189 milyon dolar gelir açıklayacağını tahmin ediyor. Şirketin hisse başına ise 0.15 dolar değer kaybı açıklanmasını bekliyorlar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.