Betadan çıkan LETZ, arkadaşlarla etkinlik organize etme işini kolaylaştırıyor
Mobil

Betadan çıkan LETZ, arkadaşlarla etkinlik organize etme işini kolaylaştırıyor

Arkadaşlarınızla veya tanımadığınız kişilerle hızlıca sosyal aktiviteler organize etmenizi sağlayan Letz, beta sürecinden çıkarak yeni sürümünü yayına aldı.

Nisan BIC Angels'tan tohum yatırım aldığını paylaştığımız Letz, tamamen etkinlik organizasyonu için geliştirilen bir uygulama. Uygulamaya, örneğin Facebook hesabınızla, üye olduktan sonra hızlı bir şekilde ilk etkinliğinizi oluşturabiliyorsunuz. (Buna 'Letz atmak' deniyor). Tek yapmanız gereken etkinliğin konusu, tarihini ve mekanı seçip etkinliğe kimlerin katılabileceğini belirlemek. Etkinliği arkadaşlarınıza özel tutup istediğiniz kişileri davet edebileceğiniz gibi genele yani tüm Letz kullanıcılarının katılımına da açık tutabiliyorsunuz.

Android ve iOS uygulamalarıyla uygulama mağazalarında yerini alan Letz, oldukça sade ve tamamen kendi işine odaklanan bir uygulama. Dolayısıyla uygulama içinde mekan keşfetmek gibi özellikler en azından şimdilik mevcut değil. Hatta kişi profilleri hakkında çok az bilgi alabiliyorsunuz ama bu durum Facebook arkadaşlarınızı bulmanıza ve takip etmenize engel değil.

Letz'de kullanıcılar arası özel mesaj özelliği henüz yok ama kullanıcılar, etkinliklerin yorum bölümünde diğer katılımcılarla yazışarak iletişim kurabiliyor. Bu sayede etkinliğe dönük düzenlemeler yapılabiliyor.

Simge İçen ve İdil Mayzel tarafından kurulan Letz, tamamlanan etkinlikleri de bir arşiv niteliğinde saklıyor. Dolayısıyla Letz profilinize bakarak kiminle en son neler yaptığınızı ve ne kadar sosyal olduğunuzu görebiliyorsunuz.

Letz, betadan 1500 kişiyle çıktığını söylüyor ve artık temsilci statüsündeki kullanıcılarının da katkısıyla üye sayısını hızla katlamak istiyor. Uygulamanın şu anki halinin çok tatmin edici olduğu söylenemez ancak alınan tohum yatırım ve BIC desteğinin Letz'in kendini hızla yenilemesini sağlayabilir.

Eğer siz de Letz atmak isterseniz Google Play'e veya App Store'a uğrayıp uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz.

Yorumlar (13)
 1. Tam bir zengin girisimi. Kahve muhabbetinde ne yapsaktan dogmusa benziyor. Ugrasmayin daha iyi.

  1. Keşke yapıcı fikirlerle uygulamanın geliştirilmesine katkı verebilseniz. Daha güzel olmaz mı? 2 Türk genç kız girişimciye destek olmak varken hem de. Siz kahve muhabbetlerinize devam edin; kazanan hep onlar olacak.

 2. Çok tutacağını düşünmüyorum. İnsanların etkinlik oluşturmaya değil arkadasa ihtiyacı var.

  1. Aslında uygulamamız tam olarak aktivite odaklı insan bulmaya yarıyor :)

 3. Çok keyifli bir uygulamaya benziyor. Günümüzde paylaşım artık neredeyse sosyal bir ihtiyaç. Güzel bir girişim örneği, başarılarının devamını diliyorum.

  1. Çok teşekkür ederiz güzel yorumlar için! :)

 4. Bitcion Seven Bitcion Seven

  meetup cakmasi olmus tutmaz

 5. Hüsnü Kaya Hüsnü Kaya

  artık whatsapptan bile etkinlik oluşturulabiliyorken pek tutacağını sanmıyorum.

  1. Whatsapp'ta sadece tanıdığın insanlarla ve numarası olanlarla yapıyorsun. Bizimkinde yeni insan tanıyabiliyorsun :)

 6. Çok güzel bir girişim, başarılı olacağını düşünüyorum

 7. Sinan Ergin (@sinanergin) Sinan Ergin (@sinanergin)

  Eklemek istediklerim:

  İnsanların bir ortamı benimsedikten sonra terk etmeleri güç olur. Bu onların rahatlık/konfor alanına (comfort zone) dahil olur.

  Google+, Facebook dikeyinde bir platform olarak doğdu. Ama insanlar facebook u bırakıp google+ kullanmadılar. Buna ihtiyaç duymadılar çünkü. Ellerinde daha büyük gereksinimi karşılayan ve herkesin toplandığı bir kitle varken, yeni doğmuş bi oluşuma(yaratıcısı google olsa bile) yanaşmadılar.

  Şahsi fikrim bir girişim ortaya koyarken fizibilite vs. süreçler, insanlardan fikrin nasıl değerlendirildiği hakkında nasıl düşündükleri bilgisi alınarak hareket edilmesi tutunma ve büyümeyi güçlendirir.

  Facebook örneğinden yola çıkarak, uygulamanız gayet güzel ve tasarımı yerinde. Yazılım anlamında ortalama ve üzerinde bir ürün ortaya çıkarmışsınız. Bu önemli.. Teknik detayı geçtikten sonra olayın sosyal yönüne(hedef kitlesine, onu kullanacak olan kitleye) gelelim. Facebook sosyal ağ konusunda imparatorluğunu yayınlaştırıyor. Bu konuda gerçekten çok vahşi durumda. Snapchat gibi rakiplerini satın almak, sahip olamadığında ise özelliklerini kopyalayarak eritmeye, yok etmeye kadar gidiyor.

  Yaptığınız uygulama sosyal açıdan bakıldığında, insanlar bunu facebook üzerinden toplantı/buluşma/etkinlik adı altında yapabiliyorlar. Facebook bu konudaki ihtiyacı farketmiş ve özellik olarak eklemiş. Sİzin ürün içerisinde farklılaşmaya giden alanlar bulunabilir. Kilit nokta şu: insanlar bu küçük detaylar için uygulamayı kullanmak isteyecekler mi? Alışkanlıklarından vazgeçecekler mi? Yanılmıyorsam Google kurucusunun bir demeci vardı ve şu anahtar fikri veriyordu: "Bir girişimi satın alırken şunu düşünürüm: insanlar bu ürüne günde iki defa diş fırçası gibi ihtiyaç duyuyorlar mı?"

  İşte bu noktalar sizin girişiminizin sosyal olarak geleceğini işaret eder. Girişim dünyası çok iyi kodlanmış, çok iyi düşünüşmüş mükemmel ürünlerle dolu bir mezarlığa sahip. Kaderlerinde ortak olan yönleri: reklam yapamamaları, kaynak yetersizliği, büyüyememe, ihtiyaçlara yetişememe vs.. gibi.. Sizin bu noktada girişimi yayabilmek için farklı pazarlama yöntemleri ile vahşi olmanız gerekiyor.

  İnsanların uygulamanızı kurup 1,5 dakika bakıp benimseme/benimsememe kadar bir zaman aralığınız var. Bu cidden acımasız.

  Sizlere girişiminizde şans diliyorum.. Önünüz açık olsun..

  Yapıcı/yıkıcı her sese kulak verin ama vazgeçmeyin..

  1. Ne kadar güzel yazmışsınız, çok teşekkür ederiz gerçekten! Çok doğru noktalara değinmişsiniz, bizim de kendimiz için en öngördüğümüz zorluk, davranı değiştirme ve bunun için çok çalışıyoruz ve vazgeçmiyoruz.

   Gerçekten sağolun, motivasyonel ve yapıcı yorumunuz için. Size de bol şans ve başarılar! :)