Sosyal aktivite organizasyonunu mobile taşıyan Letz, tohum yatırım aldı
Yatırım

Sosyal aktivite organizasyonunu mobile taşıyan Letz, tohum yatırım aldı

Sosyal bir sosyal aktivite uygulaması olan Letz, BIC Angels'dan 1 milyon TL değerlemeyle tohum yatırımı aldı.

Kullanıcılarının arkadaşlarıyla kolay ve hızlı bir şekilde sosyal aktivite planı yapabilmesine olanak tanıyan Letz, 2016 Ağustos'unda kurulmuş.

Diğer yandan BIC101 hızlandırma programı kapsamında gerçekleşen yatırım turuna katılan isimlerse şu şekilde sıralanıyor: Mehmet Onarcan, Ali Çebi, Liora Nasi, Tuğra Gönden, Ayşe Topçu ve Bahtiyar Yurtoğlu.

iOS için kapalı beta, Android için de beta aşamasında olan uygulamaya Facebook hesabınızla giriş yapabiliyorsunuz. Bu arada Letz'in kapalı betadaki iOS uygulamasını erkenden kullanmak istiyorsanız [email protected] e-posta adresinden ekibe ulaşabilirsiniz.

Letz: Günlük hayatın akışı içinde kaybolanlar için sosyal aktivite planlayıcısı

Letz'de kullanıcılar yapmak istedikleri aktiviteyi ya da etkinliği 30 karakter ile beraber yer ve zaman da ekleyerek platforma giriyor. Sonrasında 'çıkmaya müsait arkadaşların' başlığı altında listelenen diğer kullanıcılar da dilerlerse bu aktiviteye katılabiliyor.

İdil Mayzel ve Simge İçen tarafından kurulan Letz'e ekibine, sonradan yazılım tarafında Bünyamin Genel de dahil olmuş. Kurucu ortakların birbirine yakın zamanlarda aynı problemi yaşamasıyla doğan Letz, Simge İçen'e göre şu probleme bir çözüm sunmak istiyor: "Günlük hayatın akışı içinde kaybolduğumuzda program yapmak, sevdiğin insanlarla buluşmak hayli zor bir hal alıyor. Arkadaşlarımız müsait olmadığından o çok gitmek istediğimiz programı kaçırıyor, okuldaki değerli yarım saati yalnız geçiriyor ya da o saatte eve hiç dönmek istemezken, kendimizi evin yolunu tutmuş buluyoruz."

Letz'in diğer etkinlik takibi uygulamalarından farkı ne?

Diğer yandan BIC Angels Kurucusu Joachim Behrendt ise Letz ile ilgili şunları söylüyor: "Güncel etkinliklerin takibi konusuna eğilen günümüzde birçok Startup var ancak Letz arkadaşlarınızla canınız bir şey yapmak istediğinizde anlık olarak topluca haberleşebileceğiniz ve etkinlik yaratabileceğiniz bir uygulama. Özellikle Z ve Y kuşağının yeni sosyal medya ürünlerine olan yatkınlığı ve haberleşmenin her geçen gün daha anlık bir ihtiyaç haline gelmesi ile Letz için uygun pazarın da oluştuğuna inanıyoruz."

Henüz beta aşamasında olan Letz için kullanıcı sayılarını paylaşmak için erken olduğunu not ediyor. Diğer popüler etkinlik takip uygulamalarına göre Letz hem daha kişisel hem de sosyal bir yol izliyor ancak uygulamayı hem kullanıcı kazanımı hem de gelir modeli yaratma konusunda zorlu bir yolculuk bekliyor.

BIC101'den mentörlük desteği de görecek olan girişimi takip edip, gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (6)
 1. Tuğrul Yakay Tuğrul Yakay

  Bu iş halihazırda whatsup gruplarında döndürülüyor. Etkinlik için grup açılıyor, bitince kapatılıyor. Umarım istedikleri sonucu alırlar.

  1. Sediradasi Sediradasi

   whatsup grupları var olan arkadaşları ekliyor ama burada anladığım kadarıyla farklı kişileri de etkinliğinize ekleyebiliyorsunuz.bu başarılı olursa daha fazla sosyalleşme demek.bunu yapabilirlerse diğerlerinden farklılaşırlar.

 2. Dertli Kerem (@dertlikerem) Dertli Kerem (@dertlikerem)

  BIC → Yatırımcı Sayısı * 25.000 TL = 150K Yatırım → %15

 3. Uygulamayı daha önce de gördüm. Store'da olmadığı için uğraşmadım betadan indirmeye ama benim hoşuma gitti. Çıkasım var olayı hoşuma gitti. Şuana kadar tr'den çıkan sosyal uygulamalar arasından tek çıksın da indireyim dediğim uygulama. Tıkır tıkır çalışırsa bu basitlikle herkesin indirip kullanacağını da düşünüyorum.

 4. daha çıkmamış bir uygulamaya nasıl yatırım alabiliyorlar tebrik etmek lazım.

 5. Umit Yilmaz Gunes Umit Yilmaz Gunes

  Fikrin monetizasyonu buyuk ihtimalle gruplara bir etkinlik / bilet satmak olacak. Uygulama, etkinlik duzenleyici kivamina gelemeyecegi icin komisyoncu olacak. Dusuk komisyonlarla da surdurulebilirligi tartisilacak vs. vs.

  Felaket tellalligi bir yana, bana da sorsalar boyle bir fikir cok hosuma giderdi. Yatirimcilari heyecanlandirmis olmasi da bu sebepten olsa gerek, baska yatirim yapmak icin bir sebep goremiyorum. Ama isin uygulama kismi var, isin sureklilik kismi var. Yani, bana gun icinde belki sadece 1 kere acacagim, sonrasinda yuzune bakmayacagim bir uygulama kurduruyorsunuz. Hadi en fazla gunde 2 kere bakayim. Yeterli arkadasim yoksa, olsa bile zaten sadece yakin cevrem varsa ve hali hazirda telefon / whatsapp uzerinden konusuyorsam yine kenarda kalir.

  Mevcut jenerasyonun sikilgan dogasi ele alindiginda uygulamanin sadece su an musaitim diyebilmekten fazlasini yapmasi gerekecek.

  Bunun icin tahminimce, cikasim var demekten fazlasi, yani su filmi izleyesim var denilecek, ben de o filmi izleyesim var demissem, aa bak bu da izlemek istiyormus, hadi surdan 2 bilet alin gidin tarzi bir uyari olacak.

  Sonuc olarak, komisyon felsefesi en iyi monetizasyon yontemi gibi. Ama nasil bir hacim olur, hayirlisi.