Google'dan Snapchat için 30 milyar dolar teklif

Google'dan Snapchat için 30 milyar dolar teklif

Sosyal ağ tarafında bir türlü istediğini yapamayan Google'ın, 2016 yılında Snap (eski adıyla Snapchat) için 30 milyar dolarlık bir teklif yaptığı ileri sürüldü.

Business Insider'da yayınlanan bilgilere göre Google, 2016 yılı başında Snap henüz halka arz olmadan önce 30 milyar dolarlık bir teklif yaptı. CEO Evan Spiegel ise Facebook'un teklif(ler)ini kabul etmediği gibi Google'ın teklifini de kabul etmedi ve borsanın yolunu tuttu. Söz konusu teklifle ilgili net bir kanıt olmamakla birlikte Google açıklama yapmayı reddediyor. Snap ise bu dedikoduların 'yanlış' olduğunu söylüyor.

Hemen belirtelim Snap'in piyasa değeri Mayıs ayında 30 milyar dolara kadar çıksa da şu anda 15 milyar dolar seviyesinde seyrediyor. Bununla birlikte söz konusu asılsız(?) dedikodu bile Snap'in şu anki değerini yüzde 2 civarında zıplatmış durumda.

Google, Snap'e yatırım yapmıştı

Google'ın eski CEO'su ve şu anki Google Başkanı Eric Schmidt'in Spiegel'in danışmanı konumunda ama daha da önemlisi Google, Snap'in yatırımcılarından biri. 2016 yılı sonunda Google'ın CapitalG fonundan 20 milyar dolar değerlemeyle yatırım alan Snap, Google'ın ofis yazılımlarını kullanmayı ve Google Cloud'da 5 yıl kalarak 2 milyar dolar harcamayı taahhüt etmişti.

Google'ın son sosyal ağ başarısının Orkut olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Buzz ve Google+ gibi başarısızlıklardan sonra Snap'in satın alınması Google için bir diriliş olabilirdi ama Facebook'un Snap'i ezmekte olduğunu da hatırlatmakta fayda var...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.