Facebook derin öğrenme için kullandığı Caffe2 ile günde 4,5 milyar çeviri yapıyor

Facebook derin öğrenme için kullandığı Caffe2 ile günde 4,5 milyar çeviri yapıyor

Geçtiğimiz F8 Geliştiriciler Konferansı'nda derin öğrenme kütüphanesi Caffe2'yu herkesin kullanımına açan Facebook, günlük 4 buçuk milyar çeviride bu servisi kullanmaya başladı. Sosyal ağ, yapay zeka algoritmaları  yazmaya ve çalıştırmaya yarayan bir sistem olan Caffe2 sayesinde makine çevirisi anlamında oldukça önemli adımlar attığını duyurdu.

Facebook'un derin öğrenme kütüphanesi olan Caffe2'nin yinelemeli yapay sinir ağları  veya ingilizce adı ile recurrent neural networks (RNN) sayesinde milyarlarca verinin anlamlandırılmasına başlandı.

Caffe2 ekibi de bloglarından yayınladıkları yazıda RNN ile makine çevirisi, konuşma tanıma gibi alanlarda geliştirmeler yaptıklarını belirtti. Caffe2 sayesinde 2 buçuk katı daha fazla sinirsel makine çevirisi çıktısı aldıklarını belirten ekip, en nihayetinde Facebook'un bütün dillerdeki makine çeviri modellerini tekrarlanabilen yapay sinir ağları modeline çevirdi.

Bu sayede, makineler tarafından çevrilen insan dilinin performansını ölçen bir metrik olan BLEU'nun performası yüzde 11 dolaylarında arttı. Facebook'ta çeviriler öncesinde cümleye ve kelimelere dayalı bir modelden oluşuyordu. Kelimelerin birebir çevirilmesi olarak tanımlayacağımız bu modelde bütünsel bir yaklaşım yerine, kelimeler tek tek çevriliyordu. Bu da çevirilerde büyük hatalara neden olabiliyordu.

Ekipte Türkiye'den bir mühendis var

Facebook'un Caffe2 sisteminde yürüttüğü proje farklı ekiplerin bir araya gelmesinden oluşuyor.  Uygulamalı Makine Öğrenimi ekibinde bir de Türk yer alıyor. Necip Fazıl Ayan ekip arkadaşları Juan Miguel Pino, ve Alexander Sidorov ile birlikte kaleme aldığı blog yazısında bir çeşit geri dönüşümlü yapay sinir ağları oluşturduklarını belirtiyor. Bu sayede daha fazla, akıcı doğru ve çevirilerin yapılabileceğinin altını çiziyorlar.

Mühendislere göre Facebook'un  Yapay Zeka Araştırma Merkezi ekibi ile yapılacak ortak çalışmalarla  kıvrımlı sinir ağlarının gelecekte kullanabilecek.

Öte yandan geliştirilen sistem ile birlike argo, küfür ya da cümlelerin bağlamın hesaba katılması sağlanabiliyor. Meraklıları için çevirilerin algoritmalarına GitHub sayfasından ulaşılabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.