Facebook'un f8 geliştirici konferansında tanıttığı (ve akıllı telefonun sonunu getirebilecek) her şey

Facebook'un f8 geliştirici konferansında tanıttığı (ve akıllı telefonun sonunu getirebilecek) her şey
Görsel Kaynak: Business Insider

Facebook f8 geliştirici konferansı, oldukça önemli yeniliklerle başladı. Bu yıl 18 Nisan'da San Jose, California'da açılışı yapılan f8 konferansında, Facebook'un akıllı telefonlardan bağımsız, geleceğin platformunu inşa etme yarışında yeni cepheler açtığı resmileşti.

Artırılmış Gerçeklik Platformu 

Facebook'un f8 konferansı açılışında yaptığı en önemli duyurulardan ilki şüphesi Artırılmış Gerçeklik (AR) platformuydu. Camera Effects Platform, yani Kamera Efektleri Platformunu duyuran Facebook, geliştiriciler ve sanatçıların AR teknolojilerini kullanarak fotoğraf çerçeveleri, etkileşimli kamera efektleri ve maskeler gibi popüler deneyimler tasarlamalarını sağlıyor. Kamera Efektleri Platformu iki üründen oluşuyor.

Bunlardan ilki Frames Studio, profil fotoğraflarında veya Facebook Kamera’da kullanılabilen çerçevelerin tasarlanmasını sağlıyor. İkincisi AR Studio ise makeler, efektler ve hareketli çerçeveler oluşturulmasına imkan tanıyor. Canlı yayınlarda ya da hareketli çekimlerde gerçek zamanlı AR deneyimi tasarlamak için de yine AR Studio kullanılabiliyor. Platform henüz betada ve ücretsiz ancak Facebook ilerleyen zamanlarda işletmelerle birlikte bu platformdan gelir sağlayacak.

Filtreler ve süslü maskelerse AR'ın hayatımıza telefon kamerası aracılığıyla girişi için bir başlangıç Zira AR, uzun vadede, TV ya da diğer pahalı büyük ekranlara olan ihtiyaca basit bir dolarlık birer gözlükle yanıt verilmesini sağlayabilir. Facebook'un kendi AR gözlükleri üzerinde çalıştığı söylentileri f8'de doğrulanmadı ancak olasılık gittikçe güçleniyor.

Eklenen yenilikler henüz bu aşamada kullanıcıların daha fazla görsel içerik paylaşmasına imkan sağlayacak. Facebook'un son dönemde ağırlık verdiği Snapchat klonu Stories formatının daha fazla kullanılmasına da yardımcı olabilir.

Yeni nesil Facebook deneyimi? Facebook Spaces 

AR ile birlikte Facebook'un geleceğin platformu olacağını umduğu VR da Facebook f8 konferansının en önemli konularından biri. Oculus VR satın almasıyla bu alanda ciddi hareketlilik yaratan Facebook, VR'ın sosyal yönünü de bir süredir vurguluyor. f8'de Facebook Spaces uygulamasını tanıtan Facebook, uygulamayla avatarlarınızı sanal bir ortamda bir araya getirmenizi sağlıyor. Facebook'un akıllı telefonlardan sonra nasıl bir deneyim sunacağını merak edenler için, Facebook Spaces Oculus Rift ile kullanılıyor ve Facebook içeriklerini arkadaşlarıyla VR formatında görebiliyor.

Facebook Spaces üzerinden 360 derece video ve fotoğraflarla yeni yerler ziyaret edilebiliyor. Sanal bir kalemle, bir şapkadan oyunlara kadar hayal edilebilecek her şey havaya çizebiliyor. Facebook Spaces sayesinde insanlar gerçek hayattaki bir arkadaşlarını Messenger’dan görüntülü olarak arayabiliyor, böylece sanal ortamlarına daha da çok insan bir araya getirilebiliyor. Deneyimi görmek isterseniz Mark Zuckerberg'in ilgili videosu da burada.

Facebook geliştiriciler için açık kaynak kodlu kullanıcı arayüzü React'ta yaptığı güncellemeyle sanal gerçekliği de ekledi. React VR'ı tanıtan Facebook geliştiricilerin bu arayüzde VR içeriği üretmesini kolaylaştıracak.

Facebook Messenger Platformu 2.0 

Facebook geçtiğimiz yıl düzenlediği f8'de chatbot devrimi için start vermişti. Geçen bir yılda aylık aktif 100 bin chatbot'a ulaştığını duyuran Facebook, Messenger üzerindeki bu deneyimi zenginleştirecek araçlarını tanıttı.

Messenger Platform 2.0 sürümünde çokça istenen Keşfet özelliği artık var. Üretilen bot sayısınına artmasıyla birlikte, uygulama mağazası gibi, popüler bot'ları öne çıkaran platform, chatnot'ları Eğlence, Haber, Finans gibi farklı kategorilere de ayırıyor.

Mobilde chatbot'ların bulurluğuyla birlikte kullanımı da kolaylaştıran Faceobook, eklediği chat uzantıları özelliğiyle, chatbot'ların doğrudan uygulama içeriklerine erişimini sağlıyor. Spotify, TriviaBlast ve Swelly gibi çok sayıda uygulama ile çalışan uzantılar, geliştiriciler daha esnek tasarımlar yapmasına izin veriyor.

Messenger platformuna eklenen Parametrik Messenger Kodları özelliği, Messenger kodlarının parametrik versiyonlarının üretilmesini ve bu sayede chatbot'lara birden fazla bağlantı noktası oluşturulmasını sağlıyor. Farklı bot fonksiyonlarına farklı kodlar verilmesini sağlayan özellik, insanların bot'larla daha fazla etkileşime girme sebeplerinin anlaşılmasını sağlıyor. Bunlara ek olarak Messenger Grup chatbot'ları da beklendiği gibi platforma eklendi.

Slack rakibi Workplace 

Facebook'un işletmelere yönelik, Slack rakibi uygulaması Workplace beklendiği gibi f8'de gündemdeydi. Workplace'i işletmelerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde güncelleyen Facebook, dosya paylaşmayı kolaylaştıran Box, Microsoft ve Quip/Salesforce entegrasyonlarını yayınladı.

Görsel Kaynak: Techcrunch

Bununla birlikte Workplace üzerinde tıpkı Slack'te olduğu gibi, chatbot'lar kullanmak da artık mümkün. Messenger üzerinden ya da grup chat'te çağırabildiğiniz @bot'lar anlık olarak ihtiyacınıza cevap veriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.