Sanal gerçeklikle Facebook deneyiminin ilk demosu yayınlandı

Sanal gerçeklikle Facebook deneyiminin ilk demosu yayınlandı

Facebook'un bundan iki yıl önce Oculus VR'ı satın almasından hemen sonra Mark Zuckerberg'in ulusa sesleniş havasındaki konuşmasını hatırlıyor olabilirsiniz. Gelecek on yıl için üç ana hedef sıralayan Zuckerberg'in geleceğin platformunu inşa etmek hedefi çerçevesinde Oculus bir kilometre taşı olma potansiyeline sahipti... hala da sahip.

Sanal gerçekliğin (VR) bir sonraki baskın platform haline gelmesinde, sürükleyici rol, dev sosyal ağ, Facebook'un olacak. Şirketin bu konuda, internetle gittikçe daha fazla eş anlamlı hale gelmesine güvendiğine şüphe yok. Facebook'un kritik misyonu, tüm deneyimlerimizi aktarabildiğimiz bir sosyal VR ağına dönüşmek, uzun vadede. Bugüne kadar sosyal VR'ı gündeme getirmeye devam etse de Facebook'un bu dönüşümünün neye benzeyeceğine dair ilk kez bir demo gördük.

Sosyal VR'a ait ilk demo, 5-7 Ekim'de düzenlenen Oculus'un geliştirici konferansı Connect'te, Mark Zuckerberg tarafından paylaşıldı. Canlı demo deneyiminde iki Facebook çalışanına bağlanan Mark Zuckerberg, burada kişilerin avatarlarıyla sohbet edebiliyor. Avatarlar temsil ettikleri kişilere benzemekle kalmıyor, aynı zamanda duygularını yüz ifadeleriyle aktarabiliyor. Facebook, bunun için Oculus'un dokunmatik Touch kontrol kumandasını kullanıyor. VR buluşmasına katılan kullanıcılar için bir yer sınırlaması bulunmuyor, dilediğiniz anda, arkadaşlarınızı dilediğiniz yere hızlıca "ışınlayabiliyorsunuz". Grupça, kart oyunları ya da satranç gibi oyunları oynayabiliyor, sonsuz zoom'la video izleyebiliyor ve bugün en fazla Snapchat videoları üzerine çizebildiğiniz doodle'ların etkileşime geçilebilir olduğunu deneyimliyorsunuz. Demoda, Facebook Messenger üzerinden, avatarınızın gerçek bağlantılarınızla görüntülü sohbet etmesinin hatta sanal bir selfie çekip, Facebook'ta paylaşmanızın mümkün olduğu fikri de yer alıyor.

Deneyimlerin ya da görüntülerin şu aşamada mükemmelden epey uzak olduğu ortada ancak bu, Facebook'un VR vizyonunun gittikçe daha etkileyici bir hal aldığı gerçeğini değiştirmiyor. Sosyal VR açısından, Facebook ile çalışmanın Oculus'a diğer VR başlıklarında olmayan ciddi bir avantaj sağladığı ortada ancak uzun vadede, bugün tüm akıllı telefonlarla nasıl bağlanıyorsak, tüm VR başlıklarıyla Facebook'a girmemiz mümkün olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.