Google kurucularından Larry Page, şirket hakkındaki bilgisizliğiyle şaşırttı

Google kurucularından Larry Page, şirket hakkındaki bilgisizliğiyle şaşırttı

Geçtiğimiz Şubat'ta Waymo'nun, rakibi Uber‘i hırsızlık iddiasıyla mahkemeye verdiğini sizlere aktarmıştık. 17 Temmuz tarihinde gerçekleşen dava sırasında Uber avukatlarının ifade vermesi için çağırdığı Google kurucularından Larry Page, sorulara verdiği ilginç cevaplar ile gündeme oturdu.

Davaya konu olan iddialara göre, Google/Waymo eski mühendisi olan Anthony Levandowski sürücüsüz otomobil teknolojileriyle ilgili yaklaşık 14 bin dokümanı çalarak Waymo'nun rakibi olan Otto firmasına geçiş yapmıştı. Uber'in Otto'yu satın almasıyla birlikte Google avukatları, çalınan dosyalardan haberdar olmasına rağmen Uber'in şirketi satın aldığı suçlamasında bulunmuştu.

Uber ise suçlamaları reddederek satın alma sırasında çalınan dosyalar hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını açıklamıştı. Bu olaylar üzerine başlayan mahkeme sürecinde yaklaşık iki saat boyunca Uber avukatlarının sorularına cevap veren Larry Page, dava ve suçlamalar ve kendi şirketi olan Google hakkındaki bilgisizliğinin kurbanı oldu.

Page: Yetki verip vermediğimden emin değilim

Page, verdiği cevaplara göre şirketinin sürücüsüz otomobiller üzerine çalışan birimleri hakkında pek fazla bilgiye sahip değil. Uber avukatlarının "Tartışılan ticari sırların detaylarını bilmiyor musunuz?" sorusuna "Evet" cevabını veren Page, Uber'in hangi ticari sırları çalmakla suçlandığı konusunda da bir fikre sahip olmadığını söyledi.

Avukatların "Uber'e karşı dava açılması için yetki verdiniz mi?" sorusuna da ilginç bir yanıt veren Page, kesinlikle bunun farkında olduğunu ve sürecin ilerlemesine izin verdiğini dile getirdi. Page sözlerine yetki verip vermediğinden emin olmadığını ve yetki vermenin tam olarak doğru kelime olup olmadığından emin olmadığını da belirterek devam etti. Görünüşe göre Larry Page'in kafası şirketiyle ilgili epey karışıktı.

"Pek çok politikası var"

Avukatların pek çok sorusuna muallak cevaplar veren Page, "Waymo'nun size danışmadan böyle bir dava açma yetkisi var mı?" sorusuna ise, "Konunun detaylarını bilmiyorum" şeklinde cevap verdi. Davanın detaylarını bilmemesinin yanı sıra kendi şirketi hakkında sorulan sorulara da tatmin edici cevaplar veremeyen Page'in durumu ödevini yapmamış öğrenciden çok da farklı değildi: Page, "Google'ın politikalarının farkında mısınız?" sorusuna "Google'ın pek çok politikası var" yanıtını verdi. Larry Page'in temkinli davranıp, ifadeleriyle şirket aleyhine kanıt oluşturmak istemediğini düşünmek isteseniz bile, değişmeyen tek şey kendisini epey zor duruma düşürmüş olması. Page'in ifadesinin tamamını yazılı olarak burada bulabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.