Facebook görüntülü konuşma cihazı geliştiriyor

Facebook görüntülü konuşma cihazı geliştiriyor

Facebook şimdi de görüntülü konuşma için özel bir cihaz üretimi üzerinde çalışıyor. Bloomberg'in haberine göre Facebook'un teknoloji donanım laboratuarı Building 8'in üzerinde çalıştığı cihazi bir kitap veya laptop boyutunda olacak. Cihazın asıl amacı tıpkı Google Home veya Alexa gibi ev içi kullanım sunmak; temel fonksiyonu ise video yoluyla karşı taraftaki kişilere bağlanmak ve aynı ortamdaymış hissini yaratmak.

Habere göre, Facebook'un Building 8 birimi, Google Home ve Amazon Echo benzeri bir akıllı hoparlör de geliştiriyor. Bu, geçtiğimiz hafta ortaya çıkan, sosyal ağın 2018'in başlarında, 15 inçlik ekranlara entegre edilmiş akıllı hoparlörleri piyasaya süreceği yönündeki duyumları doğruluyor. Ancak bu hoparlörler, görüntülü konuşma cihazlarından ayrı geliştiriyor. Akıllı hoparlörler ve 15 inç ekranlı görüntülü konuşma cihazları iki ayrı farklı ürün olarak düşünülüyor.

Facebook, yapay zeka ile uzakları yakın edecek

Ürüne, geniş açılı bir kamera, sabit yerleştirilmiş hoparlör ve mikrofonlara ek olarak yapay zeka teknolojisi ekleneceğinden bahsediliyor. Yapay zeka teknolojisi ile cihaz, görüntüyü ve ses kalitesini arttırması için, kişilerin yüzlerine zoom yapabilecek. Bu da görüntülü konuşma esnasında karşıdaki kişilerin yanındaymış gibi hissetmemizi sağlayacak. Test aşaması için cihazın ekranının ince bir laptop ölçülerinde yani 13 ila 15 inç arasında olması bekleniyor. Cihazın sürümün ise şu an, Faceboook'un kendi işletme sistemindense Android tabanlı olacağı tahmin ediliyor.

Facebook ayrıca 360 derece fotoğrafları görüntülemeyi de bu cihazla mümkün kılmayı amaçlıyor. Ancak 360 derece kamera özelliği ürünün piyasaya sürülme tarihine yetişmeyecek gibi görünüyor. Tahminlere göre ürünün satış fiyatının birkaç yüz dolar civarında olacağı düşünülüyor. Şirketin akıllı hoparlörleri ve kamerayı ayrıca satışa çıkarması durumda hoparlörlerin yaklaşık 100 dolar olacağı tahmin ediliyor.

Görüntülü konuşma özellikli bir cihaz Facebook için daha fazla kullanıcı kitlesi demek olacak ve Facebook Messenger ile de senkronize edilebilecek. Facebook kullanıcılarına tamamen farklı ve birçok açıdan kolay iletişim imkanı sağlamış olacak. Bununla birlikte cihaz Facebook'un sanal asistanı M için de bir "yuva" olabilir.

Facebook'un cihazı önümüzdeki Nisan'da düzenlemesi beklenen f8 konferansında tanıtması olası.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.