Twitter ücretli abonelik modelini deniyor

Twitter sessiz sedasız bir şekilde kullanıcıların ve küçük işletmelerin tweetlerine erişimi arttırmak için abonelik modelini test ediyor. Böylece görece küçük şirketler de Twitter'ın geniş reklam havuzuna dahil olabilecek.

Eğer bu sisteme davet edilen ve ayda 99 dolar ödeyen bir Twitter kullanıcısıysanız,  hesaplarınızdan atılan tweetler otomatik olarak hesabınızı takip etmeyen insanların ana sayfasına düşecek.

Twitter’ın şimdiye kadar sunduğu reklam araçları kullanıcılara ve işletmelere hali hazırda daha çok kişiye ulaşmalarını sağlayan bir sistem sağlıyordu. Fakat abonelik sistemi dijital pazarlamada ya da Twitter reklam kampanyalarında pek de uzman olmayan kişilerin kullanımı düşünülerek tasarlandı. Tam da bu nedenle işletmelerin Twitter’dan alacağı bu hizmet tüm her şeyi otomatik olarak yapacak.

Dolayısıyla bu “Özel beta” programı hali hazırda reklam ajanslarıyla çalışan büyük markaları değil küçük işletmeleri ve bireyleri hedefliyor.

Twitter'ın Açıklamaları

Twitter sosyal ağda daha önce reklamı yapılmış olan küçük bir grup hesapta abonelik modelinin test edildiğini doğruladı. Cuma günü, anonim kişisel hesaplar da dahil olmak üzere bazı Twitter kullanıcıları bu hizmeti ilk otuz gün boyunca ücretsiz deneyebilecekleri bir davetiye aldılar.

Twitter’ın bu yeni teklifi yapmasının sebebi büyük ihtimalle art arda 3 çeyrek boyunca düşüş gösteren reklam gelirleri. Twitter bu haftanın başında üç aylık kazanç raporunu sunarken reklam gelirlerinin yıllık bazda yüzde 8 gerilediğini belirtmişti.

Twitter’ın işletme sayfasında program hakkında yapılan açıklama ise şu şekilde: “Biz, reklam yaratmadan ve kampanya yönetmeden takipçilerinizi arttırmak ve Tweetlerinizin daha fazla insana ulaşması için bir yol geliştirdik.

Tek başına bir tweet öne çıkarılamıyor  

Abonelik programının çalışma presibi bir tweet atmaktan farksız. Siz tweetinizi normal bir şekilde atmaya devam ediyorsunuz ancak Twitter başkalarının ana sayfasında öne çıkaracağı tweetleri programatik olarak seçiyor. Deneme sürümünün SSS kısmında konuyla ilgili, ”Her bir Tweet’in öne çıkarılması çeşitli performans faktörlerine dayanıyor” cümlesi yer alıyor.

Retweetler, Cevaplar ve Alıntılanmış Tweetler öne çıkarılmayacak ve bu süreçte hangi tweetin öne çıkarılacağını seçemeyeceksiniz.” ifadesi de yine SSS kısmında bulunuyor.

Kısacası kullanıcılar bu deneme sürümünde tek bir tweeti öne çıkarmak için seçemiyor. Fakat New York gibi metro bölgelerini ya da bilgi işlem gibi ilgi alanlarını hedefleyebiliyor. Aslında Twitter kullanıcıdan bu yolla bir brief alarak işin hedefleme kısmını tamamen kendisi yapıyor.

Twitter kullanıcılarının bu servisi kullanmasının tek nedeni ise muhtemelen daha çok takipçi kazanacak olmaları. Her haftanın sonunda Twitter abonelerine bir rapor kartı yollayarak bu servis üzerinden kazandıkları erişim, takipçi ve etkileşimi onlara sunacak. Tıpkı bir ajans gibi!

Böyle baktığımızda Twitter'ın butik dijital ajansların önünü kesebileceğini söyleyebiliriz. Ancak 99 dolar'ın  Türkiye'de butik reklam ajanslarıyla anlaşmak istemeyen küçük işletmelerin sadece Twitter'da takipçi kazanmak için gözden çıkarabileceği bir rakam olup olmadığı bir tartışma konusu. Yine de bu abonelik modeli takipçi satın alan hesaplar tarafından tercih edilebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.