Türk Hava Yolları yenilenen web sitesini devreye aldı
Dijital

Türk Hava Yolları yenilenen web sitesini devreye aldı

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen adreslerinden biri olan turkishairlines.com nihayet ülkemizde de yeni tasarımıyla yayına girdi. Geçen sene yurt dışındaki ziyaretçilere açıldığını paylaştığımız yeni tasarım, artık Türkiye için de erişilebilir durumda.

Türk Hava Yolları'nın yeni web sitesi direkt hedefe dönük tasarıma sahip ve uçak bileti arama özelliğini öne çıkarıyor. Aynı sadeliği Check-in/Rezervasyon ve Uçuş Durumu sorgulamaları için de kullanan Türk Hava Yolları, uçuş arama sonuçlarında sayfanın tamamına yayılan bir listeleme yapıyor. Bu deneyim eski tasarıma göre epey farklı, tam ekrana yayılan bir şekilde gözükse de zamanla aşina olunacak bir sadelik sunduğunu söyleyebiliriz.

Türk Hava Yolları yeni sitesinde ülke/şehir tanıtım sayfalarını da daha sade şekilde sunuyor ve yeni tasarımın sadelik üzerine kurulu olduğunu gösteriyor. Farklı şehirler hakkında bilgiler sunan Türk Hava Yolları, istediğiniz gibi bir yere gidebilmeniz için farklı etiketler üzerinden arama yapmanızı da kolaylaştırıyor.

Seçilen hedefteki şehirlere belirgin şekilde rezervasyon yönlendirmesi de yapan Türk Hava Yolları, kullanıcı girişi yaptığınız takdirde gidilecek yerleri favorilerinize ekleme şansı da sunuyor.

Diğer yandan Türk Hava Yolları'nın yeni tasarımda mobil uyumluluğu göz ardı ettiğini, daha doğrusu mevcut m.turkishairlines.com tasarımının mobilde kullanılmaya devam edildiğini paylaşayım. Yani turkishairlines.com adresine mobil tarayıcınızdan girerseniz bir değişiklik göremeyeceksiniz. Webden giriş yaptığınızda ise halen eski tasarımı kullanma şansınız saklı tutuluyor. Yolcular için doğrudan p.turkishairlines.com adresine yönlendirme yapan Türk Hava Yolları'nın devreye alım işlemini kademeli olarak yaptığını hatırlatalım.

Yorumlar (10)
 1. Yeni tasarım görsel olarak tatmin edici ve başarılı, ama gel gelelim ki tasarım küçük ekran boyutlarını desteklemiyor yani sadece bilgisayarlar göz önünde tutularak geliştirilmiştir bir websitesi olmuş. Ayrıca minify edilmemiş dosyalar kullanıldığı için çok fazla kaynak tüketiyor ve sayfanın geç oluşturulmasına sebep oluyor. Umarım kısa zamanda bu eksi yönlerinide düzeltirler.

 2. Fernando Jose Jr. (@fernandoffical) Fernando Jose Jr. (@fernandoffical)

  Haydi azcık giydirelim. Öyle kuru kuruya hayırlı olsun yok.

  1- Logo flat değil konsept ile alakası yok 2005'ten kalma gibi

  2- #EA1932 kurumsal bir renk değil

  3- Menü fontu ... Allahım... comic sanstan hallice font weight ne öyle? Bir biri ile alakası yok. (uyumsuz bile değil)

  4- İkon setindekiler bir birini tutmuyor. Flaticondan beleşe indirilmiş gibi

  5- Accent color olarak kullanılan renkler bir birini tutmuyor. Keza border radiuslar da öyle. O ne lan eheuehe

  6- Ohy butonlarda bir birini tutmuyor

  7- 2017deyiz back to top mı kaldı?

  8- Başlıklar gri - alakası şeyler daha koyu?!

  9- Retina diye bişey duymamışlar ki ikonların çözünürlüğü 5 DPI

  10- Bu ön taraf, arkada test zamanından kalma, commentle kapatılmış kodlar var. canlıya çıkacaksanız bunu bi zahmet silin ya böyle bir çalışma biçimi yok.

  1. Adnan Basak Adnan Basak

   haklilik payin var :D

 3. Ben UX açısından faydalı buldum. Fakat 2017 yılındaki güncel tasarım trendlerine göre biraz geride kalmış diyebiliriz.

 4. Ben bunun haber değeri taşımadıgını düşünüyorum. Sponsorlu haber çıkın, rahatlatır.

 5. Webrazzici Webrazzici

  Belirli bir tarihteki uçuş saatlerine ve bilet fiyatlarına bakmak istiyorsunuz diyelim.

  Daha sonra bir sonraki güne bakmak istediniz. Eski tasarımda tek bir tıklama ile "anında" bir sonraki gün ekranını görürken yeni tasarımda resmen 3-4 saniye bekliyorsunuz. Bunu bir çok farklı bilgisayardan denedim. Sonuç aynı.

  Bağlantı hızı: 100 mbps. Sırf bu lag yüzünden eski tasarımı kullanmaya devam ediyorum.

 6. ben bu linki sık kullanılanlara ekledim, tavsiye ederim

  http://www.turkishairlines.com/tr-tr?returnoldversion

  1. Hay Allah razı olsun, bir türlü dönemedim eski sürüme, sayenizde dönebildim :)

  2. Cok tesekkurler. Yeni surumu pratik bulmadim.

 7. Arzu Aydemir Ergin Arzu Aydemir Ergin

  UX değerlendirmesi maalesef yapılmamış, eski sürüm kaldığı sürece kullanıcıların çoğu sanırım eski sürümü tercih ediyordu. Kim ile konuşsak nasıl bu kadar kullanımı kötü site yapabilir THY yorumu yapıyor. Sitede aradığınızı bulmak zor, uçak bilet almak bile artık zor. Tasarım olarak modern ve evet yenilikçi, fakat user experience hiç çalışılmamış. Bir ajans yoktur bu çalışmasını arkasında sanıyorum, yoksa mutlaka uyarı yaparlardı ve ux'e göre düzenleme önerilirdi. En kısa zamanda kullanıcı deneyimi açısında düzenleme yapılmasını bekliyoruz.