Elon Musk: Mark Zuckerberg'ün yapay zeka konusundaki algısı kıt
Teknoloji

Elon Musk: Mark Zuckerberg'ün yapay zeka konusundaki algısı kıt

Teknoloji sektörünün geleceği olarak görülen yapay zeka, yeni bir tartışmanın başlamasına neden oldu. Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden Elon Musk, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'ün yapay zekanın geleceği ile ilgili düşüncelerinin kısıtlı olduğunu dile getirdi.

Olayın başlangıcına gidecek olursak Elon Musk, geçtiğimiz günlerde yapay zeka teknolojisinin insanlık tarihi boyunca karşılaşılan en büyük risk olduğuna dair bir açıklama yapmış ve yapay zekanın oluşturabileceği tehlikeleri karşı uyarılarda bulunmuştu. Açıklamanın ardından yaklaşık 7 gün sonra bir canlı yayın düzenlediği sırada soruları yanıtlayan Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, yapay zeka ve Elon Musk'ın açıklamalarıyla ilgili gelen soruya ilginç bir cevap verdi.

Elon Musk'ın yapay zeka ile ilgili açıklamalarını sorumsuzca olduğunu dile getiren Mark Zuckerberg, yapay zekayla ilgili ortaya atılan kıyamet senaryolarını ve olumsuz düşüncelerin kaynağını anlayamadığını da ekledi. Haberimizin asıl heyecan verici kısmı ise bundan sonra başlıyor.

Sizce kim haklı?

Takipçilerinden birinin Mark Zuckerberg'ün açıklamalarının bulunduğu bir haberi Elon Musk'ı etiketleyerek paylaşmasının ardından Musk'tan oldukça sert bir cevap geldi. Attığı Tweet'te Mark Zuckerberg ile daha önce yapay zeka hakkında konuştuklarını belirten Musk, Zuckerberg'ün konuyla ilgili olan anlayışının yetersiz olduğunu söylemekten de çekinmedi. Şu an için sıra Zuckerberg'e geçmiş gibi görünüyor, polemiğin uzayıp uzamayacağını ise zaman gösterecek.

Buradaki asıl soru ise kimin haklı olduğu. Evet teknoloji dünyasının en önemli isimleri arasında yer alan Mark Zuckerberg ve Elon Musk'ın sosyal medya platformlarından polemiğe girmesi ilginç ama tartıştıkları konu oldukça ciddi. Peki sizce kim haklı? Yapay zeka bir tehdit mi yoksa teknoloji dünyasının geleceği mi? Diğer bir söyleyişle Musk mı Zuckerberg mü?

Öne çıkan görsel: CNBC

Yorumlar (8)
 1. Mark'tan yanayım. Elon Musk popülist sanayinin bir ürünü....

  1. Mark'ın dünyaya kattıkları nedir ? Candy Crush ? Farmville ?

   1. :)

 2. Anlayamazsınız!

 3. Byfhrttn Byfhrttn

  sen açıklarmısın bize

 4. Yapay zeka gibi devasa bir konuya ikisi farklı açılardan yaklaşıyor ve ikisinin de haklı noktaları olduğunu düşünüyorum.

  Yapay zeka birçok yenilik ve rahatlık getireceği gibi ileri seviye uygulamalarında bazı sorunlar da beraberinde getirecektir. Bu birçok yenilik için de geçerli. Fakat yapay zekanın etkisi ve gücü birçok teknolojiden daha üstün olacağından riski de büyük olacaktır.

  Elon Musk Neuralink gibi bir yapay zeka şirketinin yatırımcısı ve amaçları insan beyni ile yapay zekayı birleştirmek ve aralarında veri aktarımı sağlayabilmek. Blackmirror dizisindeki sahnelerin gerçeğe dönüşebileceğinin sinyalleri. Bunun yanında yine kurucuları içinde yer aldığı openAI platformu bulunuyor ve amaçları güvenli yapay zekayı herkese ulaşılabilir kılmak.

  Mark Zuckerberg cephesinden baktığımızda ise yapay zeka sınırsız sayıda uygulamada yer almaya başlayacağı gibi erken uygulamaları halihazırda birçok platformda mevcut ve birçok yarar sağlıyor. Bunun daha da geliştirilmesiyse ciddi verimlilik artışları ve insan emeğine ihtiyaç azalacaktır ve insanoğlunun teknolojik gelişimi daha da hızlanabilir.

  1. Mustafa Mustafa

   Dünyada halen yüzde doksan dokuz nüfusun geliri ile yüzde birlik nüfusun geliri birbirine eşit ve oran sürekli açılıyor. Her dünya görüşünden insanların katkısıyla. Aradaki bu farkı ne dünya sağlık örgütü, ne unesko, ne birleşmiş milletler, ne süper teknoloji firmaları azaltıyor. Bilhakis bence bir şekilde katkıda bulunuyorlar, hepsi bir şekilde bunun sebebi.

   Asgari ücretin açlık sınırı altında olmasının sebebi ne? Yoksa herkesin ağız birliği etmişçesine dile getirdiği, barış, sağlık ve ekonomik refah söylemleri neden gerçekleşmesin. Yapay zeka da bence insanların hiçbir kural tanımadan bu üstün gelme, daha çok kazanma hırsı yüzünden gelir adaletsizliğindeki farkı nerdeyse yüzde yüzlere kadar çıkartabilir.

 5. Elon Musk realistik Mark Zuckerberg daha geniş ve fantastik bir çerçeveden bakıyor yapay zekaya. Musk'ı sığ görüşlü olarak atfediyor. Bir konferansta yapay zekanın hayallerimizi gerçekleştirebileceğinden bahsetmişti. Belki de bu yüzden kızıyor Mark.

  Her ikisinin de haklı olduğu noktalar var elbet. Özellikle Mark'ın elinde yapay zekayı sürekli geliştirebilecek ve öğrenmesine yardım olabilecek bir platform var. Belki de bu nedenle vizyon farkı var. Bu konuda elinde en çok data olan şirketlerden biri de google. Ancak pratikte, yapay zeka projelerini hayata geçirme anlamında hepsinden çok daha ileride. Elon Musk'ın penceresinden olaya daha önce bakan olmamıştı. Aslında sorgulamadan yapay zekayı geliştirip yeni ürünler piyasaya sürmek işine de gelebilir ama "O" olaya farklı bir yorum getirdi. Bu tartışma bir süre daha teknoloji dünyasını meşgul edeceğe benziyor. Bakalım kim kimin safında yer alacak :)