Yapay zeka araştırmacıları Elon Musk ile aynı fikirde değil
Teknoloji

Yapay zeka araştırmacıları Elon Musk ile aynı fikirde değil

Elon Musk'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “Medeniyet olarak karşılaştığımız en büyük risk yapay zeka olabilir.”  açıklamasının etkileri sürüyor. Daha önce birçok defa tedirginliğini dile getiren Elon Musk, ilk defa bu kadar net bir şekilde "medeniyet olarak karşılaştığımız en büyük risk yapay zeka olabilir" cümlesini paylaşınca hem valilerin hem de yapay zeka araştırmacılarının ilgisini çekmeyi başardı.

Arizona Devlet Üniversitesi'nden Bilgisayar Bilimci Subbarao Kambhampati Elon Musk ile aynı fikirde olmayan kişilerden biri. Invers'e konuşan Kambhampati; "Yapay zekanın toplumsal etkilerinin açık bir şekilde tartışılması gerekirken Elon Musk süper yapay zekanın gücü ele geçirmesi gibi çok ileri bir senaryoya odaklanmış durumda. Bu da, daha önce tartışılması gereken konulardan toplumun uzaklaşmasına neden oluyor." diyor.

Subbarao Kambhampati, Elon Musk'ın açıklamalarına karşı görüş belirten tek kişi değil. Google'dan "deep learning" araştırmacısı Francois Chollet'da Twitter'dan konuya dahil oldu.

Ayrıca Washington Üniversitesi'nde bilgisayar bilimini dalında profesör olan Pedro Domingo'da tabiri caizse Twitter'dan eleştirel bir "of" çekerek Elon Musk'ın tedirginliğini paylaşmış.

Obama yönetimi tarafından hazırlanan Beyaz Saray'ın 2016 tarihli yapay zeka raporunda da Elon Musk'ın tedirginliğini paylaştığı "süper yapay zeka" konusuna dair bir endişe veya detayın bulunmaması, Elon Musk karşıtı bilim insanlarının en büyük kozu. Ayrıca Kambhampati başta olmak üzere diğer bilim insanları "bizlerin de -Elon Musk'ın olduğu gibi- son teknoloji yapay zeka çalışmalarına erişimimiz var ve açıkçası bizi o kadar da endişelendiren bir durum yok" diyorlar.

Sadece Musk değil, Stephen Hawking de bilgisayar zekasının insan zekasını aştığında gerçekleşmesi olası olan robotik kıyamet hakkında endişelerini belirtiyor. Teknoloji ve bilim son yıllarda etkileyici bir şekilde ilerliyor olsa da güncel yapay zeka teknolojisi kıyamet robotlarına doğru ilerlemiyor. Hatta görünüşe göre hiç bir zaman ilerlemeyecek diyor Elon Musk karşısı bilim insanları.

Elon Musk'ın belirttiği "hükümetlerin denetimi artırması" konusuna katılan bu bilim insanları, bir alarm durumuna geçilmesinin ise gerekli olmadığı kanısındalar.

Yorumlar (4)
  1. Bir önce ki konuya yorum yaptığımda diğer yorumcular bana katılmamıştı. Ben profesyonel olarak yapay zeka ile uğraşıyorum bu haberle gördüğüm kadarıyla diğer yapay zeka araştırmacıları da benimle hemfikir miş...

  2. Hawking e katılıyorum maalesef. Konu uzun ama insanlara zarar vermemek hususu çok göreceli bir kavram. Filmlerde vb işlenen tema da bu oluyor genelde. "İnsanların zarar görmemesi için" yeterince yetkilendirilmiş AI tarafından alınan aksiyonlar insanların canını sıkacak noktalardan, canından bezdirecek noktalara varabilir. Alın size yeni diktatör. İlla insanların ölerek zarar görmesi gibi düşünmeyin.

  3. Robo847Comp Robo847Comp

    Yapılan bu tartışmalar bilim adamlarının zekasından şüphe duymama yol açıyor. Çünkü yapay zeka dediğiniz bizim yazdığımız kodlardan oluşuyor. Şu anda kullandığımız bilgisayarların gelecekteki bir üst versiyonu. Genç arkadaşlar bilmez bir zamanlar milenyuma (2000 yılı) girildiğinde dünya üzerinde bütün bilgisayar sistemlerinin çökeceğini, her şeyin karman çorman olacağını işlem yapılamayacağını söyleyen anlı şanlı bilim adamları vardı. Hatta iş o kadar ciddi boyuta taşınmıştı ki hükümetler bayağı bir tedbir alma yoluna gitmişti. Çünkü ciddi ciddi ne kadar tedbir alınırsa alınsın muhakkak bir kaç gün kaos yaşanacağı yetkili kişiler tarafından dillendiriliyordu. Benim yaşadığım ilde ise bir bilgisayar firması vardı. İl merkezi çapında çalışan küçük bir firma. Çalıştığım şirketin bilgisayar işlerini bu firma yapıyordu. Bu firmanın sahibi ise 2000 yılına girildiğinde hiç bir şeyin olmayacağını iddia ediyordu ve ısrarla bunu söylüyordu. Bizde tabi ki inanmıyorduk. Firma çapında bir şeyler yapmak istedik ama engel oldu ve bildiğimiz gibi devam etmemizi söyledi. Sonunda onun dediği oldu ve 2000 yılına girildiğinde hiç bir şey olmadı, her şey balon çıktı. Ufak tefek bir takım şeyler olmuş olabilir ama söylenilenlerin hiç biri gerçekleşmedi. Biz de anladık ki bu bir pazarlama taktiği idi. Bu söylentiler çıkarılarak firmalara, hükümetlere milyonlarca dolarlık satış yapılmış oldu. Bu satışın yapılmasını da, yapay zeka ile ilgili şu anda açıklama yapanlar gibi, o dönemde açıklama yapanlar sebep oldu. Onun için bir takım telden ve kablodan ibaret olacak olan, şarj edilmeye mahkum, kodu olmadan çalışmayacak olan aletler bizi ele geçirir saçmalığına inanmayın. Ha bir takım sivri akıllılar bir robot yapar, arka plandan kendisi kontrol eder sonra da bunu yapay zeka kendini geliştirdi diye yutturur o başka... Belki de bu teorimle ilgili alt yapı çalışması yapıyorlardır.

    1. Bence bu konudan o kadar emin olmayın. Yapay zekanın gelişme evreleri konusunu biraz araştırmanızda fayda var çünkü belirli bir seviyeden sonrası hakkında henüz bir fikir sahibi değiliz insanlık olarak bunun en temel nedeni ise kendinden sonraki yapay zeka sistemini geliştirebilecek bir yapay zekaya ulaşılması. Yani siz kendi elinizle bir yapay zeka sistemi yaparsınız ve bu da kendinden sonraki türü geliştirebilir. Kurgu fakat oldukça etkileyici olan Person of Interest'e de göz atmanızı öneririm. Yapay zekanın fiziksel bir robot olması gerekmiyor.