Bitcoin, 1 Ağustos'a rağmen yükselişe devam ediyor
Finans

Bitcoin, 1 Ağustos'a rağmen yükselişe devam ediyor

Bitcoin, %18.45 gibi ciddi bir artış yaşayarak 2.761 dolardan işlem görmeye başladı. 1 Ağustos itibariyle verilecek olan karar merak konusu oladursun bitcoin'deki artış devam edecek gibi görünüyor.

Kaynak: investing.com

Bu hafta başında 1.852 dolara kadar düşen bitcoin dünden beri yükselme eğilimi ile yaklaşık yüzde 40 değer kazanmış gibi görünüyor. Hatırlayacağınız üzere bitcoin'in ikiye ayrılacağı haberleri ortaya çıkınca bir anda yüzde 20 gibi ciddi bir değer kaybı yaşanmıştı.

Goldman Sachs'tan Sheba Jafari, müşterilerine bitcoinin 1,856 dolar ve 1,790 dolar aralığında aldığı büyük destekten dolayı 1 Ağustos'tan sonraki duruma göre çok ciddi bir rekora ulaşabileceği bilgisini paylaştı. 3,691 dolaraa kadar çıkabileceği, paylaşılan notlar arasında yer alıyor.

Yorumlar (1)
 1. Network'ün şu anda %95'i BIP91'i sinyalliyor ve dün itibari ile kilitlendi. Yani Segwit, 29 Temmuz'da geliyor.

  Ağustos 1, eğer BIP91 network'ün %80'i sinyallenmeseydi, sorun yaratabilirdi.

  O yüzden Ağustos 1'de birşey olmasını beklemeyin.

  Sonraki olaylar ise şöyle;

  Ağustos 14'te "2MB Hard Fork" BIP sinyallenmeye başlanıcak. Burada network'ün %100 desteğine ihtiyacı var, eğer %100 sinyallenirse block büyüklüğü 2MB'a çıkarılacak Kasımda. Başarısız olursa, Bitcoin Legacy ve Bitcoin ABC olarak ikiye ayrılacak.

  Blok büyüklüğü tartışması hakkında biraz bilgi veriyim;

  Şu anki blok büyüklüğü 1MB ve minerlar düşen gelirlerden hoşnut değiller, blok büyüklüğünün arttırılmasını istiyorlar. 4MB-8MB istiyorlardı fakat 2MB bile double spend attack'ı(elinizdeki 1 BTC'yi aynı anda iki yere göndermeyi başarmak) açık hale getirebilir.

  Işık hızı denen birşey var. Bilginin iletim hızı da var(latency). Ben Türkiyeden Avustralyadaki birisine 1 BTC attığım zaman bunun bir iletilme hızı var. Blok büyüklüğü 2MB'a çıktığı zaman iletim hızıda yavaşlıyor yani Türkiyeden Avustralya'ya giden transfer iletilirken ben cüzdanımdaki aynı miktarı başka bir yere daha da atabilirim, böyle bir riski var 2MB blokların.

  - Segwit nedir diye soranlar için; Network 3-4 kat daha büyük şu anda, işlemler bloklara daha hızlı yazılıyorlar vs vs.