Elon Musk 19 yıl önce kurduğu X.com'u yeniden satın aldı
Girişim

Elon Musk 19 yıl önce kurduğu X.com'u yeniden satın aldı

Elon Musk, 2002'de çevrimiçi ödeme sistemleri ve finans alt yapısı olarak kurduğu X.com'u selefi PayPal'dan geri aldı.  19 yıl önce kurduğu şirketin alan adını yeniden satın aldığını, resmi Twitter hesabından duyuran. Musk,  "x.com'u geri almama izin veren PayPal'a teşekkürler! Şimdilik bir plan yok ancak bunun benim için manevi anlamda değeri büyük" diyor.

Alan adının bedeli 6 milyon doların üzerinde olabilir

16 yıldır PayPal'ın bünyesinde bulunan domain, Musk'ın satın alması ile ilk sahibine tekrardan kavuştu. Alan adının Musk tarafından ne kadara satın alındığına yönelik bir bilgi ise henüz yok. Ancak Domain Investing'e göre benzerleri ile  karşılaştırılığında domainin değeri 6 milyon doları geçebiliyor.

X.com'un Mart 2000 tarihine ait ekran görüntüsü Kaynak: Internet Archive

PayPal, şirketin X.com'u eski sahiplerine sattıklarını doğruladı ancak satış işlemi ve fiyat ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

Musk'ın, X.com ile neler yapmayı planladığını henüz bilmiyoruz.  Belki sadece manevi değeri olduğu için alan adını satın aldı, belki de sahibi olduğu şirket SpaceX ya da Tesla Motor'un Model X'ine yönelik bir markalaşma çalışması için... Önümüzdeki dönemde bunu hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (1)
  1. x.com, q.com, z.com dışındaki tüm diğer tek harf ve tek rakam .com uzantılı domainler ve hatta i.net, q.net, x.org, a.org, w.org dışındaki yine tek harf tüm .net ve .org uzantılı domainler IANA (Internet Assigned Numbers Authority) tarafından tescile kapatılmıştır. Bu da esasında x.com'u daha da öne çıkarmakta ve yapılan alımı da daha değerli hale getirmektedir.

    Her ne kadar z.com'un 2014 yılındaki 6.784.000 USD tutarındaki satışına bakılarak bunun da o fiyatlarda ya da daha üstünde olabileceği tahmin edilse de fb.com'un 8,5, we.com'un 8, ig.com'un 4,7, yp.com'un 3,85, hg.com'un 3,77, mi.com'un 3,6 milyon dolarlık satışlarının olduğunu da düşündüğümüzde aslında böyle değerli bir domainin çok daha yüksek değerleme ile satılmış olması da olası gözükyor. Sanırım satıcı paypal halka açık bir şirket olduğundan dolayı bu değerlemeyi öğrenme fırsatımız da önümüzdeki dönemde olabilecek.

    Elon Musk her ne kadar bu satın almanın manevi değerine vurgu yapmış olsa da şirketlerinden birinin adının spaceX olması ve "x.com'u tüm şirket siteleri için çatı site yapabilirsin" şeklinde bir tweet'i "Muhtemelen en iyi kullanımı budur." şeklinde yanıtlaması esasında bunun manevi değerin ötesinde bir alım olduğunu da gösteriyor olabilir.

    Bu alımın haricinde geçen sene de tesla.com domaini de Tesla Motors tarafından açıklanmayan bir fiyat ile satın alınmıştı. Yaptığı işleri esasında çok iyi pazarlamayı da başarbildiği aşikar olan Elon Musk bu alımı ile markalaşmanın, domainlerin öneminin ne kadar farkında olduğunu, bu konuyu ne kadar önemsediğini bir kere daha göstermiş oldu. Umarım Türkiye'deki girişimciler, işletme sahipleri olarak bu farkındalığa bizler de çok geç olmadan ulaşabiliriz.