Google "en iyi torent siteleri"ni arama sonuçlarında önermeye başladı

Google

Artık arama sonuçlarının en üstünde Google tarafından önerilen "en iyi torrent siteleri" çıkıyor. Bu durum Hollywood'daki yazar ve yönetmenleri gerçekten kızdırabilir.

İlk olarak  TorrentFreak tarafından fark edilen bu durum, "torrent siteleri" ya da "en iyi torrent siteleri" İngilizce aramalarında sonuçları carousel formatında çıkarıyor. The Pirate Bay, RARBG ve isoHunt gibi daha öncesinde korsanlıkla ünlenmiş sitelerin de aynı sonuçları içinde karşımıza çıkması gerçekten şaşırtıcı.

Google'ın bu değişikliği ne zaman yaptığı henüz belirsizliğini korurken TorrentFreak internet kullanıcılarının düzenli olarak yaptıkları torrent alternatifi aramalarıyla bu sonuca yol açtığını iddia ediyor.

Bu özellik torrent kullanıcıları için kullanışlı olsa da internet üzerinden yayın yapan siteler için yapılan arama sonuçlarında sorun yaratıyor.

Yazılım sürecinde Google bir şeyleri atlamış olmalı ki, yayın konusunda arama yapıldığında Hulu ve Crackle gibi yasal yayıncı alternatiflerinin yanında Putlocker ve Alluc gibi çok da ünlü olmayan korsan platformların yer aldığı görülüyor.

Muhtemelen TorrentFreak'in de öne sürdüğü gibi bu konuda karar veren Google'daki yetkin insanlar değil. Bu, sadece algoritmanın yapılan aramalara göre otomatik olarak ortaya çıkardığı bir sonuç.

Bu yıl Google'ın ve Microsoft'un Birleşik Krallık'ta imzaladığı anlaşma ile çevrimiçi korsanlığın arama sonuçlarında yukarıda çıkmasının önüne geçeceklerinin sinyalini vermişti. Dolayısıyla bu, Google'ın kendi kendine verdiği bir karardan çok, algoritmanın inisiyatifi gibi duruyor. Algoritmalar Google'ın başına dert açmaya bir süre daha devam edecek gibi görünüyor...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.