Google'ın ayrımcı arama sonuçlarından kim sorumlu?
Arama Servisleri

Google'ın ayrımcı arama sonuçlarından kim sorumlu?

Google'ın arama sonuçlarını ırkçılık ve ayrımcılıkla itham edebilir misiniz? Beyaz erkeklerin hakim bakış açısıyla yönetilen bir dünyada bu, pek de sürpriz olmazdı. Zaten emoji klavyelerimiz bile çeşitlilikten nasibini almaya daha yeni başladı. Google'ın arama sonuçlarının da benzer bir dönüşümden geçmesi gerektiğini düşünen çok sayıda insan var.

Bir araştırma niteliğinde olmasa da el yordamıyla edinilen bulgulardan en yenisi İsveçli grafik tasarımcı Johana Burai'ye ait. Buzzfeed'in gündeme getirdiği internet kullanıcısı Google'ın ayrımcı sonuçlarını dengeye getirmek için World White Web'i kurmuş...

Burai'nin ve daha birçok internet kullanıcısının el yordamıyla yaptığı aramalar Google sonuçlarının da ırkçı önyargıları besler nitelikte olduğunu gösteriyor. Rastgele yapılan "el" , "burun", "ayak" gibi basit görsel aramalarda, çoğunluğu oluşturan görsellerin beyazlara ait olması ilk sorun. Buna ek olarak, siyahi insanlara ait az sayıdaki görselin negatif duygularla özdeşleşmiş olması daha da ciddi bir soruna işaret ediyor.

Görsel arama sonuçları yontma taş devrini yaşıyor

Sonuçlar bunlarla ya da Burai'nin bulgularıyla sınırlı değil. Google aramalarının bilhassa görseller özelinde ayrımcı söylemleri desteklediği sık sık konuşuluyor. Google görsellerde "kadın" kelimesini aradığınızda karşınıza çıkanlar toplumsal cinsiyet açısından neredeyse yontma taş devrinde olduğumuzu doğruluyor.

google arama2

Benzer şekilde "üç genç" şeklindeki bir aramada gençlerin iç açıcı görselleri sizi karşılarken, "üç siyahi genç" araması yalnızca polis ve şiddet görüntülerine marız kalıyorsunuz. Örnekleri dilediğiniz kadar çeşitlendirip, "siyahi" kelimesini azınlıklar için kullanılan niteleyicilerle değiştirebilirsiniz. Sonuç farklı görselleri getirse de mantalite aynı.

google arama1

Ayrımcı arama sonuçlarından kim sorumlu? 

Google görsellerin içeriğine yön veren bir arama motoru değil. Arama sonuçlarında önceliğin neye verileceğini içeriğe tıklayan ve paylaşan internet kullanıcılarının tercihi önemli bir paya sahip. Peki bu durumda, ayrımcı da olsa "arama sonuçları büyük ölçüde hakim bakış açısını yansıtıyor" deyip, bir kenara çekilmek doğru mu?

google arama4

Diğer bir şekilde sorarsak: "Gerçekleri yansıtmayan ve türlü önyargılarla bezenmiş bu temsilleri görmeye mahkum muyuz?" Cevabı Google'dan beklememek gerekiyor. Trafik biziz ve çabalarımız çok daha hızlı sonuç veriyor. World White Web gibi oluşumların dünya çapında yaygınlaşmasının Google'ı harekete geçirebileceğini düşünmek zor değil.

Yorumlar (5)
 1. Ömer Osmanbaş Ömer Osmanbaş

  Yazıyı okuduktan sonra ben de biraz dikkat ettim ve gerçekten ırkçı sonuçlar var. Ancak dediğiniz gibi bu arama motorunun suçu değil , bizlerin suçudur. Suçu başkalarına atmamak lazım.

 2. Burada Google algoritmasının suçu yok. üç genç arattığımızda en çok tıkanılan ve ilgilenilen fotoğraflar ve bunlara benzer fotoğraflar otomatik olarak ilk sıraya geliyor.

  Aynı şekilde üç siyahi genç aramasında da benzer bir ziyaretçi (arayan kişi) tıklaması olduğu için Google'da otomatik olarak bu sonuçları üst sıraya çıkartıyor.

  Tamamen arz talep durumu.

 3. Ha evet Merve. özellikle yapıyorlar. Google'da arama yaptığında pc'nin başındaki bir kişi tarayıp bulup sana kendi eliyle seçtiği resimleri sunuyor. "el" diye arama yaptığında 2 tane siyahi eli 8 tane beyaz el diye sunması da, Google'ın ne kadar ıkrçı olduğunu gösteriyor. oysa bunun yerine 2 tane beyaz kadın eli, 2 tane zenci erkek eli, 2 tane zenci kadın eli, 2 tane asyalı erkek eli, 2 tane asyalı kadın eli göstermesi gerekiyordu. this is the current year, where is our diversity hajum?

  kafayı mı yedi herkes yahu? google gibi siteler ilk kurulduğu yıldan beridir en popüler sitelerden sonuçlar vermeye yönelik kendini programlamıştır. aradığın şeye yönelik en iyi sonucu sunmaya çalışır.

  "el" diye aradığında çizim şeklinde el, beyaz ciltli el, siyahi ciltli el, logosu "EL" olan şirketler felan çıkması çok normal. kimse sjw'ler tatmin olsun diye abuk sabuk tasarımlar yapmak zorunda değil. internette ne bulursa onu listeliyor yahu.

  zenci eli çok görmek isteyen de "black man hand" yazsın gelir.

  1. Genel olarak yorumunuz doğru olmakla birlikte bir tespitiniz yanlıştır; "Google gibi siteler ilk kurulduğu yıllardan beridir en popüler sitelerden sonuçlar vermeye yönelik programlanmıştır." bilginiz yanlıştır. Google ilk kurulduğu yıl tüm arama motorları gibi en popüler sitelerden değil en fazla tıklanan imajlardan bir seçki yaparak görsel sunar. Bunlara download edilenlerde dahildir. Bilinenin aksine popüler sitelerde ki (imaj siteleri hariç) imajların "görsel arama" sonuçlarına katkısı çok azdır. Şu an da tüm algoritma değişmekle birlikte imaj tanıyan yapay zeka script'leri de kullanıldığı düşünülmektedir...

   Dolayısıyla Google'ın ırkçı gözükmesi bilinçli değil ama yazılımsal olarak bunun önüne geçebilecek teknolojiye sahip.

   Ama insanoğlu hiç bir zaman tatmin olmaz o ayrı... (Ben de dahil!)

 4. Serkandinc Serkandinc

  Sadece farklı bir açısı. Aslında Google yada bu fotoğrafları internete yükleyen kullanıcıların suçu yok. Suç bu aramaları yapan kişide. Suç sorun çıkartıp medyaya düşen zencilerde.

  Mesela google "olay çıkartan gençler" ve "olay çıkaran zenciler" diye arama yapın. Bakın zenci diye aradığımızda beyazlarda çıkıyor. Yani bu demek oluyor ki ırkçı kişi sadece ırkçılığı arayan kişidir.