Netflix vs. Kablolu TV: Netflix ilk zaferini ABD'de kazandı

Netflix vs. Kablolu TV: Netflix ilk zaferini ABD'de kazandı

Geçtiğimiz Nisan ayında dünya genelinde 99 milyon abone sayısına ulaştığını açıklayan Netflix, artık ABD'deki kablolu TV kullanıcılarından daha fazla aboneye sahip. Leichtman Research Group'un araştırmasına göre Netflix, ABD'de 50.85 milyon kullanıcıya sahipken kablolu TV kullanıcılarının sayısı 48.61 milyon.

Netflix'in kablolu TV servislerinden daha fazla aboneye sahip olmasının ise iki ana sebebi bulunuyor. Bu sebeplerden ilki Netflix'in her geçen popülerliğini ve abone sayısını arttırmayı başarması. İkincisi ise kablolu TV servislerinin oldukça hızlı bir şekilde abone kaybetmesi. Yayınlanan raporda Comcast (22.5 milyon abone) ve Charter Communications (17.1 milyon abone) başta olmak üzere ABD'nin önde gelen kablolu TV sağlayıcılarının abone sayılarının kullanıldığını da ekleyelim.

3.53 milyon yeni abone kazandı

Tabii ki bu dijital TV yayıncılığının geleneksel TV yayıncılığı karşısında kazandığı önemli bir başarı olsa da, Netflix'in hızlı büyümesi düşünüldüğünde pek de sürpriz değil. Rapora göre 2017'nin ilk çeyreğinde kablolu TV şirketleri 10 bin yeni abone kazanırken 410 bin aboneyi kaybetmişler. Netflix ise aynı dönemde ABD'de 3.53 milyon yeni abone kazanmıştı.

Bu başarıyı kaybedilen kablolu TV abonelerinin Netflix'e geçiş yaptığı şeklinde yorumlamak yanlış olacaktır. Araştırma raporlarına göre pek çok abone hem Netflix'e hem de kablolu TV servislerine aynı anda abone. Son olarak ülkemizde faaliyet gösteren Netflix'in yakın zaman önce ilk yerli dizi projesi için çalışmalara başladığını da hatırlatalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.