Amazon'un 9 milyar dolar teklif verdiği Slack, 500 milyon dolar yatırım alıyor
Yazılım

Amazon'un 9 milyar dolar teklif verdiği Slack, 500 milyon dolar yatırım alıyor

Kurumsal taraftaki büyümesiyle, kurumsal pazara odaklanan teknoloji devlerinin rüyası haline gelen Slack, 500 milyon dolar yatırım alıyor. Bu yatırımla değerlemesini 5 milyara dolara çıkaracağı belirtilen Slack, son olarak Amazon teklifiyle gündeme gelmişti. Bloomberg önceki gün, Amazon'un Slack'i satın almak için yaklaşık 9 milyar dolar teklif verdiğini yazmıştı.

Yatırım haberi henüz doğrulanmadı ancak farklı kaynaklardan geliyor olması, doğruluk ihtimalini epey güçlendiriyor. Slack'in bugüne kadar tek seferde alacağı en büyük yatırım olmasıyla dikkat çeken turla ilgili yatırımcı tarafında sorun olmadığı belirtiliyor. Fikir değiştirip, anlaşmadan cayabilecek tarafsa Slack, haberlere göre.

Potansiyel bir satın alma Slack'in açık ve bağımsız yapısını tehdit edebilir

Kurumsal pazardaki uygulamalar için bugüne kadar görülmemiş bir büyümeye imza atan Slack'in peşinden koşansa sadece yatırımcılar değil. Slack'i Microsoft, Salesforce ve Google gibi kurumsal pazarın iddialı oyuncularının satın almak istediği daha önce basına sızmıştı. Amazon'un Slack'e teklif vermiş olması bu yüzden anlaşılabilir bir hamle. Slack'in 9 milyar dolar edip etmeyeceği tartışmalarına ise, gündeme bir anda gelen yatırım turu cevap veriyor.

Amazon'un Slack'i satın alması başta Microsoft ve Google olmak üzere rakipleri karşısında, avantaj sağlamasına yardımcı olabilir. Bir girişim olarak Slack'in 8 yıldan kısa sürede 9 milyar dolar veya üzerinde bir rakamla exit yapması elbette büyük bir başarı olarak görülmeli. Buna karşın, kurumsal bir yapılanma içine girmek Slack'in açık ve bağımsız yapısına tehdit oluşturabilir. Satın alan şirketin, kim olduğundan bağımsız Slack'i kendi servislerini desteklemek amacıyla kullanacak olması, uygulama için dezavantaj olabilir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (3)
 1. Mülken Burak Lale Mülken Burak Lale

  Bu nasıl bir türkçe kullanımı exit nedir kardeşim ? çıkış yazamıyormusun ?

 2. Whatsapp son zamanlarda Slack'den rol çalmaya başlamıştı sanırım gerçi daha henüz yolun başında, evet PDF desteği geldi ama diğer dökümanların takibi konusunda halen sorunlu...

  Slack'in Google Drive ve Dropbox uyumluluğu da bir artı ama firmaların çoğu Whatsapp grupları ile ekip içi iletişimi sağlamaya çalışıyor. Diğer yandan evet API desteği de var kendi bot'larımızı yaratabiliriz... Pratik şeyler ortaya çıkabilir...

  Diğer yandan Skype'da ciddi ciddi kurumsal tarafa çalım atmaya başladı....

  Amazon'un almak istemesini anlarım; şirket profiline bakıldığında buna en çok ihtiyacı olan ve bunu bir ürün olarak konumlandırıp ticari olarak gelir kalemi yaratabilecek tek firma (şimdilik) Amazon gibi görünüyor diğer adaylar biraz kendi ürünlerine rakip bir ürünü envantere katmak ve/veya kullanan topluluğu satın almaya yönelik bir hamle gibi görünüyor bana...

  9 Milyar Dolar Slack için çok ama Amazon için küçük! Garip ama gerçek!

  Ayrıca tespitinize kısmi olarak katılıyorum evet alacak firma (özellikle Google) bunu tamamıyla kendi servislerine yönelik tekrardan konfigüre edecektir.

  Microsoft'un çok hevesli olduğunu düşünmüyorum... Skype Business iyi gidiyor şimdilik, işte Slack önünde engel göründüğü için almaya çalışıyor... Ama kesenin ağzını açacağını düşünmüyorum çünkü etmez!

  Kapışacak olan firmalar Amazon ve Google sanırım...

  Mark Zuckerberg'de patlamış mısır yiyerek tüm gelişmeleri izliyordur mutlaka! :)

 3. Kim alırsa alsın lâkin işlevini kaybetmesin. Slack'i alacak şirketin onu hazmedebilecek kurumsal altyapıya sahip olması gerekiyor.