Instagram'dan ünlülerin sponsorlu içeriklerine yeni düzenleme

Instagram'dan ünlülerin sponsorlu içeriklerine yeni düzenleme

Geçtiğimiz günlerde Federal Ticaret Komisyonu'nun (FTC) Instagram ünlülerine, marka anlaşmalı içeriklerinde komisyonun belirlediği yasaları ihlal ettiğine yönelik bir bildiri gönderdiğini sizlere aktarmıştık. Bu ihlallere karşı yeni bir düzenleme bu sefer Instagram'dan geldi.

Sosyal ağ, ünlüler tarafından paylaşılan sponsorlu içeriklerin herkes tarafından net anlaşılması adına sponsorlu içeriklere standartlaştırılmış bir format getiriyor. Yeni uygulama ile birlikte, sponsorlu içeriklerin en üstünde 'x markasıyla ödemeli partnerlik' şeklinde bir bildirimin yer alması gerekiyor.

Instagram Hikayeleri'nde de yer alacak olan ibare, kullanıcıları bir banner reklam kadar rahatsız edecek büyüklükte olmayacak. Ancak Instagram bunu takipçilerin kolaylıkla görebilecekleri bir yere eklenmesini istiyor.

Daha şeffaf bir yapı geliyor

Öte yandan, etiketleme ile birlikte reklamcılar Instagram fenomeninin paylaştığı sponsorlu içeriğe ait erişim ve etkileşim gibi verileri görebilecek. Bu veriler, Facebook'un reklam verilerini gösterdiği panelde yer alacak.

Instagram'ın seçili bir grup hesapla yeni bir araç üzerinde çalıştığını da buradan duyuralım. Instagram'ın bu uygulamayı tüm ülkelerde hayata geçirip geçirmeyeceğini henüz bilmiyoruz. Ancak sosyal ağ, tüketici haklarının  ve platformun şeffaflığının korumasını istiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.