icywave, içeceklerinizi 2 dakikada soğutan yerli "buzdalgası"
Girişim

icywave, içeceklerinizi 2 dakikada soğutan yerli "buzdalgası"

Son dönemde karşımıza çıkan yerli donanım girişimlerinden biri de icywave. Buzdolabı ve mikrodalga fırını sentezleyen icywave - kendileri bu ismi sörfçülerin kullandığı "buz gibi soğuk su dalgası" anlamına gelen icywave deyiminden yola çıkarak vermiş ama biz buzdalgası demeyi tercih ettik- içeceklerinizi hızlı bir şekilde soğutmayı hedefliyor. 3 farklı model ile karşımıza çıkan icywave, zamandan tasarruf sağlıyor. Evlerin yanı sıra profesyonel kullanım için de hizmet verecek olan icywave, içecek servisinin önemli olduğu kafe, bar ve restoran gibi işletmelerde de kullanılabilecek.

Ayhan Barış ve Ufuk Palandöken tarafından 2015 yılında kurulan icywave, BUBA Melek Yatırımcı Ağı ve Garanti Partners'ın desteğini de arkasına almış. Yaklaşık 4 yıllık bir geliştirme sürecinin sonunda ortaya çıkan icywave, şu an için 5 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor.

Zaman ve enerji tasarrufu

Hem yazılımı hem de donanımı İstanbul'da geliştirilen icywave için gerekli patentlerin alındığını da ekleyelim. Mikrodalga fırınların soğutucu versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz icywave, içeceklerinizi 2 ila 6 dakika arasında soğutuyor. Bu sayede hızlı soğutucu, zaman, enerji ve yer tasarrufu sağlıyor.

Örneğin bir içeceği buzdolabınıza koyduğunuzu ve günlerce orada bıraktığınızı hayal edin. Belki de bir hafta sonra içeceğiniz bir içeceği günlerce buzdolabında bekleterek gereksiz bir enerji tüketimine neden oluyorsunuz. Bu gibi sorunları çözmek için yola çıkan icywave, içeceklerin şekil ve boyutları fark etmeksizin içeceklerinizi hızlı bir şekilde soğutuyor.

Yeni modeller üzerinde çalışan ve şu anda çalışır durumda 2 modele sahip olan icywave, içecekleri önceden ayarlanan derecelere göre soğutabiliyor. Restoran tipi büyük R3, yat/kafe/bar tipi orta büyüklükte R2 ve son olarak küçük ev tipi R1 modellerine sahip olan icywave, ileriki dönemlerde akıllı telefonlarla da bağlantı kurabilecek. Ev tipi R1 modelinin üretim aşamasında olduğunu da ekleyelim.

2 dakikada hızlı soğutma

Birden fazla içeceği de aynı anda soğutabilen icywave, sadece cam ve alüminyum değil plastik şişelere sahip içecekleri de soğutabiliyor. 330 ml büyüklüğündeki bir içeceği 2 dakika da 6 °C seviyelerine kadar soğutan icywave, 1 litre büyüklüğündeki bir cam şişeyi ise 6 dakikada soğutuyor.

İngiltere, İsviçre, Belçika, İspanya ve Maldivler'de satışlar gerçekleştiren icywave'in yurt dışındaki yeni hedefi ise Suudi Arabistan. Ürün satışının yanı sıra uzun süreli kiralama seçeneği de sunan icywave, bugüne kadar herhangi bir yatırım almadı. Tabii ki icywave'in rakipsiz bir ürün olmadığını da ekleyelim. V-Tex ve Cooper Cooler gibi girişimler yurt dışında icywave'e benzer bir çözüm sunuyor.

Daha çok endüstriyel alanda kalmak isteyen ve profesyonel kullanım için çalışmalarını sürdüren icywave, ürünlerini otel, restoran, plaj işletmeleri ve konser salonları gibi işletmelere satmak istiyor. Ülkemizden dünyaya açılmak isteyen icywave, araçlar için hızlı soğutma çözümleri veya hızlı soğutuculu minibar buzdolabı çözümleri gibi yeni ürünler de geliştirmeyi amaçlıyor.

Yorumlar (16)
 1. İçine konan içeceği ve süresini tanıyıp, süre ayarı yapılmak zorunda kalınmasa sanki daha hoş olurdu. Soğutma hızını 10-20 saniye aralığına çekebilmek se muhteşem olur. Geliştiricisine sorum, mümkün müdür?

  1. Ayhanbaris Ayhanbaris

   Aslında süre içeceği ne kadar soğuk içmek istediğinize bağlı, eğer kutu kolayi 10 derecede içmek istiyoranız 1dk sogutmak yeterli ki genelde restoranlarda 10derece civarında olur, 6 derecede içmek istiyorsanız 2dk soğutmalısınız.

 2. Gulut91 Gulut91

  "Örneğin bir içeceği buzdolabınıza koyduğunuzu ve günlerce orada bıraktığınızı hayal edin. Belki de bir hafta sonra içeceğiniz bir içeceği günlerce buzdolabında bekleterek gereksiz bir enerji tüketimine neden oluyorsunuz." kısmı hakkında bir çalışma yapıldığına emin misiniz? İlk soğutma dışında buz dolabının içinde ürünlerin dolaptaki ısı kaybına etkisi bu aleti kullanarak kazanacağımız enerjiden daha fazla olduğu konusunda şüpelerim var.

  Hız konusuna gelecek olursak gayet başarılı ve kullanacak kişilerin işine yarayacağını düşünüyorum.

 3. Cool Man Cool Man

  Ürünlerin fiyatları nedir? Bilen paylaşabilir mi?

 4. Can Tecim Can Tecim

  Çok güzel bir ürün gerçekten tebrik ederim umarım kısa sürede yaygınlaşırda "soğuk kalmadı efendim" gibi cümlelerden kurtuluruz

 5. Mahmut Subaşı Mahmut Subaşı

  urun sanki patentli uzay teknolojisi gibi lanse edilmis. enerji tasarrufu hikayesini zaten 20 yildir her cikan cihazda duyuyoruz. neyse basarilar

 6. Yüksel Yüksel Yüksel Yüksel

  innovatif bir yaklaşım sonucu ortaya çıkan mühendislik ürünü.

  Tebrikler.

  1. Çok haklısınız.. Özellikle hızlı servis olayının son derece yüksek seviyede önem arz ettiği işletmeler için başarılı bir çözüm olarak gösterilebilir.

 7. Yigit Aslan Yigit Aslan

  Cok yaratici ve benim gibi beklemeyi sevmeyenler icin muhtesem :)

 8. Turgay Tekneci Turgay Tekneci

  Güzel bir ürün. Zamanla daha da geliştirileceğini düşünürsek evlerin ve işyerlerinin vazgeçilmezi olabilir. Böyle inovatif ürünlerin Türk mühendisleri tarafından yapılmış olması da ayrica gurur verici. Tebrikler.

 9. Evren Tombul Evren Tombul

  Uzun süredir takip ediyoruz, çok başarılı ve ödüle layık bir proje, emeği geçenleri tebrik ederim.

 10. Teymur İsmayılov Teymur İsmayılov

  Ürünler süper. Piyasada böyle bir ürüne ihtiyac vardı. Acaba ihraç etmeyi de düşünüyorlar mı? Azerbaycana getirmek isteriz.

 11. Çağatay Çağatay

  Özellikle yazın restoran ve kafeler için çok mantıklı duruyor. Ayrıca 2 dk da soğuttuğunu yazmışlar çok iyi süre gerçekten.

 12. Sanirim aranan kan bulunmus. Cafe, restaurant ve barlarda yasadigimiz dolapta kalmamis problemi ortadan kalkiyor. Ellerinize saglik. Basarilarinizin artarak devamini diliyorum.

 13. Oktay Öztürk Oktay Öztürk

  harika görünüyor, çok güzel bir iş yapıyor. soğutma seçeneği dakika olarak dğil de içindki içeceğin tipine göre seçilebilse daha da iyi olurdu. örneğin farklı tür şaraplar için farklı derece ayarı girebilsek ve müşteriler istedikleri şarabı soğukluyuyla birlikte sipariş verebilse müşteri memnuniyeti için çok başarılı olurdu.

 14. Secil Durgun Secil Durgun

  Hayatı kolaylaştıran projelere bir yenisi daha eklendi.Daha büyük başarılara imza atmanız dileği ile başarılarınızın devamını diliyorum.