Görüntüden kod yazabilen yapay zeka pix2code yazılımcıların işini elinden mi alacak?
Girişim

Görüntüden kod yazabilen yapay zeka pix2code yazılımcıların işini elinden mi alacak?

Günümüzde görsel tasarımcılar tarafından hazırlanan arayüz tasarımları, yazılım geliştiriciler tarafından kodlanarak kullanılabilir web siteleri veya mobil uygulamalar haline getirilmekte. Fakat yapay zeka alanındaki gelişmeler, gelecekte bu iş akışının değişebileceğinin sinyallerini veriyor.

Danimarka merkezli UIzard Technologies'in tanıttığı pix2code isimli ürün, kendisine verilen bir arayüz tasarımını, derin öğrenme teknikleri kullanarak Android, iOS ve web kodlarına dönüştürebiliyor!

Makine öğrenme (machine learning) yöntemlerinin, nöral ağ (neural networks) yapılarını kullanan bir dalı olan derin öğrenme, önemli derecede yatırım ve araştırma yapılan aranların başında gelmektedir.

UIzard Technologies'in kurucusu Tony Beltramelli, yaptığı araştırma sonucunda geliştirdiği model ile gelecekte insan gücüyle programlanan arayüzlerin son bulabileceğini söylüyor.

Yazılım geliştiriciler işsiz mi kalacak?

Kendisine bu sorunun defalarda sorulduğu belirten Beltramelli, yakın gelecekte yapay zekanın yazılım geliştiricilerin yerini alamayacağını söylüyor.

pix2code uygulamasının hiç hatasız kod ürettiği halinin bile, mantık uygulamaları, etkileşimli parçalar ve animasyonlar gibi konularda her zaman yazılım geliştiricilere ihtiyacı olacağının altını çiziyor.

Uizard Technologies'in asıl amacının tasarımcılar ile yazılım geliştiricilerin arasında bir köprü görevi görmek olduğunu söylerken, gelecekte yapay zekanın insanların yerini alacağına değil, insanlarla işbirliği içinde olacağını söyleyerek içimizi (şimdilik) biraz da olsa rahatlatıyor.

Yorumlar (12)
 1. o biraz sıkar makina müşterinin isteklerini yerine getirmeye çalışsa error verir . Isınır , yanar , bence çok gereksiz...

  1. Sence gerekli olan şey ne?

 2. Muhammet Şafak Muhammet Şafak

  İşleri hızlandırmak, iş yükünü azaltmak için güzel bir yöntem ancak bir noktada yazılımcıya yani insana ihtiyacı bitirebilecek bir uygulama değil olamaz da (en azında kısa sürede). Fotoğraf makineleri gördükleri şeyleri bir kağıda çiziyor ancak bu ressamları işsiz bırakmıyor. Kaldı ki bu hiçbir zaman fotoğraf makinesi gibi olacak bir şey değil ufak ayrıntıları her zaman kaçırabilir.

 3. Hiç kendimizi kandırmayalım, bir yazılımcı olarak, bu tarz teknolojilerin elimizden işimizi alacağını düşünüyorum. Hem de çok yakın bir zamanda.

  Herkes kendini yazılımcı sanıyor, bir iki framework,kütüphane öğrenerek yazılımcı olunmuyor. Bu tarz yazılımlar sayesinde, stabil,hızlı,güçlü yazılımlar ortaya çıkacak.

  Böyle bir proje aklımda vardı. Ama çok büyük ekip ister diye girmedim bu işe. Başlangıcı yapılmış. Büyük bir yatırım ile çok iyi yerlere kısa sürede gelir diye düşünüyorum.

 4. Bu örnekte verilenler şablonlar yapay zekaya gerek olmadan da farklı bir programlama tekniği ile üzerien kod giydirilebilecek basitlikte şablonlar... Kare/tuş tanımı üzerinden yapay zeka program yazdı olgusu biraz abartı olmuş...

  Başarılı ama henüz erken olduğu ortada...

  Gelecekte ise kaçınılmaz...

  Gerekli de...

 5. Niye Gerekli Niye Gerekli

  Bu konu yıllardır konuşuluyor , Bence konunun can alıcı noktası , makina - insan etkileşimi , bu etkileşim insan zihninde ve makina anlamasında çok ileri bir aşamaya gelince zaten kendiliğinden herkez makinaları aklındaki gibi yönetebilir hale gelebilir. Mesleğin elinden alınması bazı konularda kısa vadede mümkün ama yazılım konusunu tamamiyle makinalara bırakacak hale gelene kadar zaten şu an düşündüğümüz dünyanın bir çok parametresi zaten değişmiş olacak .

 6. Anlamadığım nokta bunun yapay zeka ile ne ilgisi var? Uygulama tasarımlarını html veya ios,android'e uygun halde parçalıyor. Convert Image to frontend code durumu var.

 7. tasarımcıları işsiz bırakabilir yazılımcılar nasıl işsiz kalacak arkadaşım ? resimden rest servisimi yazacak deployment mı başlatacak ürün mü çıkacak komik olmayın

  1. "Komik olmayın" derken iki defa düşünmek lazım. Teknoloji çağındayken hele bir kaç defa daha düşünmelisin. Senin aklına yatmayan bir şeyin yapılamayacağı düşüncesi, oldukça acınası.

  2. Yapay zeka user story okuyup analiz development ve test yapacakmış.

 8. Yapay zeka ile kod yazmak bu işe gönül verenlerin hazzını baltalamaktan başka bir işe yaramayacağını düşünüyorum. Gel gör ki kod yazmak demek daha öncesinden bir dizi süreçlerden geçmek demektir. Örneğin gereksinim analizi gibi... Kodların ürünler içinde yerini alması için bir çok kimsenin de emeği olması gerekiyor ki hatasız ve baş ağrısız yayınlanabilecek bir hale bürünsün.

  Bence biz Türk geliştiriciler olarak dünyaya aslında bu kodlamanın temellerinde bizlerden izler olduğunu hatırlatmalıyız. Örneğin Harizmî. Cebirin atası. Hani yazılım 0(sıfır) ve 1(birden) ibarettir şeklinde izah ediliyor olduğunu hatırlatarak neden biz bir yazılım lisanı geliştiremeyelim ki?

  Örneğin işletim sistemlerinden Unix ve Linux tabanlı OS'ler yıllar yılı binlerce kişinin katkılarıyla günümüzdeki halini almış açık kaynak yazılımlar. Aslında bu güzel bir fırsat bizler için. Şayet birileri çıkıp Yandex tarayıcı geliştirildiğinde aaaa Chrome'un çakması gibi komiklikler yapmazsa :)

  Bizler Developer Foundation(DeveloperFoundation.org) veya Türkçemizle telafuz etmek istersek Geliştirici Vakfı (GelistiriciVakfi.org) topluluklarında birleşebilsek ve gerçek birliktelik ruhuyla bizler rekabette varız demeyi toplu biçimde haykırabilsek eminim kainatta sesimiz yankılanacaktır.

  Örneğin ilk projemiz Harizmî ismiyle anılacak olan bir programlama lisanı olabilir. Harizmi.com OOPQuery.com ve OOPScripting.com projeleri ile de desteklenebilir. Developer Foundation üyeleri(gerçekten birimiz hepimiz hepimiz birimiz için olabilirsek) bunları başarabilir.

 9. Ya kötü niyetli yazılım uzmanı ,robotuna , robotunun kendi açıklarını da görüp önlem alma hatta özgür olma için gerekirse öldürme hatta kendini bir tür olarak görme yetisini programlasa bu robotta kendi üretimini yapacak tüm argeye zaten sahip internet elinde tüm ağlar elinde hertür bilgiye ulaşa biliyor yani çözülemez denilen birçok problemleri bile çözüyorken yazılım geliştiricilerin yerinimi alacak yada almayacak tartışması bana göre çok basit kalıyor çünkü kendini bir tür olarak tanımlayabir ve bizide tehlikeli bir tür olarak görebilir ozaman bu işsizmi bırakacak tartışmaları bence çok anlamsız kalır şimdi en basiti fişini çekeriz diyenleri duyar gibiyim ama şunu unutmayalım ki yapay zeka santrançta en usta insan santraç ustamızı yendi sence bu çok basit bi santraç hamlesini yani (fişi) hesap edemiycekmi :) yapay zeka pandoranın kutusudur ve insanları çok sıkıntılı bi gelecek bekliyor olabilir fakat artık geri dönüşü olmadığı için artık robotlara muhalif olabilmek için sanırım modifiye edilmiş insan beyni çözüm olabilecek.