Görüntüden kod yazabilen yapay zeka pix2code yazılımcıların işini elinden mi alacak?

Görüntüden kod yazabilen yapay zeka pix2code yazılımcıların işini elinden mi alacak?

Günümüzde görsel tasarımcılar tarafından hazırlanan arayüz tasarımları, yazılım geliştiriciler tarafından kodlanarak kullanılabilir web siteleri veya mobil uygulamalar haline getirilmekte. Fakat yapay zeka alanındaki gelişmeler, gelecekte bu iş akışının değişebileceğinin sinyallerini veriyor.

Danimarka merkezli UIzard Technologies'in tanıttığı pix2code isimli ürün, kendisine verilen bir arayüz tasarımını, derin öğrenme teknikleri kullanarak Android, iOS ve web kodlarına dönüştürebiliyor!

Makine öğrenme (machine learning) yöntemlerinin, nöral ağ (neural networks) yapılarını kullanan bir dalı olan derin öğrenme, önemli derecede yatırım ve araştırma yapılan aranların başında gelmektedir.

UIzard Technologies'in kurucusu Tony Beltramelli, yaptığı araştırma sonucunda geliştirdiği model ile gelecekte insan gücüyle programlanan arayüzlerin son bulabileceğini söylüyor.

Yazılım geliştiriciler işsiz mi kalacak?

Kendisine bu sorunun defalarda sorulduğu belirten Beltramelli, yakın gelecekte yapay zekanın yazılım geliştiricilerin yerini alamayacağını söylüyor.

pix2code uygulamasının hiç hatasız kod ürettiği halinin bile, mantık uygulamaları, etkileşimli parçalar ve animasyonlar gibi konularda her zaman yazılım geliştiricilere ihtiyacı olacağının altını çiziyor.

Uizard Technologies'in asıl amacının tasarımcılar ile yazılım geliştiricilerin arasında bir köprü görevi görmek olduğunu söylerken, gelecekte yapay zekanın insanların yerini alacağına değil, insanlarla işbirliği içinde olacağını söyleyerek içimizi (şimdilik) biraz da olsa rahatlatıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.