Maliye Bakanlığı'ndan Google'a 300 milyon TL ceza geldi!
Finans

Maliye Bakanlığı'ndan Google'a 300 milyon TL ceza geldi!

Google, Türkiye'deki vergi mevzuatlarına uymadığı gerekçesiyle yeni bir cezayla daha karşı karşıya. Maliye Bakanlığı'nın Google'a 300 milyon TL ceza kestiği öğrenildi.

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ekiplerinin denetimine göre söz konusu cezanın Google'ın Türkiye'deki reklam satışlarını İrlanda'dan faturalandırması nedeniyle kesildiği belirtiliyor. Bildiğiniz gibi Maliye Bakanlığı, Google adına 2009 yılında 71 milyon dolarlık bir ceza kesmiş, 2010, 2011, 2012, 2013 yılları içinse yaklaşık 300 milyon TL kurumlar vergisi ve KDV alacağı önermişti. Google ise kesilen cezalar için Vergi Mahkemesi'ne itirazda bulunmayıp, vergi affından yararlanma yolunu tercih etmişti. Yani Google, söz konusu vergi cezalarını ilgili yasal olarak ödemişti.

İrlanda ile Türkiye arasında 2011'de imzalanan Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'nın 5'inci maddesi kapsamında işyeri bulunduran Google'ın Mayıs 2011'de de Google Türkiye'nin vergi mükellefi olacağına dair bir bilgi de paylaşmıştık.

Son olarak Mart ayında Rekabet Kurulu Google hakkında bir soruşturma başlattığını hatırlatalım ama o soruşturma mobil işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlar ve Google ile orijinal ekipman üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin ihlaline ilişkindi.

Google Türkiye henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil. Konuyla ilgili alacağımız bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (19)
 1. Ahmet Aydın Ahmet Aydın

  Henüz daha kimse "Yaaa nasıl olur, bu ülkede sektör böyle gelişmez" dememiş... Hayret. Bu ülkeden para kazanıyorsan vergisini bu ülkede ödeyeceksin. Hiç bir ciddi ülke buna izin vermez. Muz cumhuriyeti değilse tabi...

  1. Burakeo Burakeo

   Kardeşim Türkiye'de Para kazanıp irlanda hollanda merkezli çok firma var özellikle bazılarının (yandaş) bu durumda googleye sataşıp duracağımıza aselsan, Türk telekom gibi firmaları elimizde tutsaydık. Dünyanın en büyük 100 firmasından biri olan aselsan kaşla göz arasında satıldı yapacaksan eğer çok bilmişlik ona yap.

   1. Ahmet Küçükoğlu Ahmet Küçükoğlu

    Makale içeriği ile ilgisi yok ama bu yazdıklarınızdan sonra doğru bilgilendirme olması amaçlı yazma ihtiyacı hissettim. Öncelikle Aselsan'ın satılmadığı yetkililer tarafından açıklanmıştı. Aselsan'ın büyük bir kısmı TSKGV'ya ait ve geri kalan kısmı ise borsada işlem görüyor. Türk Telekom ise satılmadı, işletme hakkı belli bir süreliğine kiralandı.

  2. Mert Vecizade Mert Vecizade

   Ahmet Bey saçma sapan konuşmayın Google her zaman haklıdır. Bu ülkeden kaçıp gitmek lazım. Her şeyden vergi alınmaz. Gök taşı vergisi duydunuz mu siz hiç? Evet bu ülkede var. Dingil ülkesi sizi...

   1. Her ülke vergisini alır, bu Türk halkının hakkıdır.

 2. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Maliye sonuna kadar haklidir. Sadece bu ay 6 bin lira kdv odedim. Bana o kadar kalmamsina ragmen.

 3. google vergi oduyorsa, bizim kdv den dusemedigimiz adwords faturalari ne olucak, geri alabilecekmiyiz ozaman bizde odedigimiz kdv leri ?

  1. Kdv sini ödemedin ki, nasıl düşmek istiyorsun.100 TL yatırdıysan google 100 TL kullandın. Google 18 TL ben senin devletin adına bunu alıyorum, kendim kullanmayacağım devletin istiyor ha demedi ki. Hakkın yok yani bunu düşmeye.

  2. Modakronik Modakronik

   Aslında maliye google çok insaflı davranmış bence google hemen bu vergiyi ödeyip olayı sulandırmasın çünkü bakın ne diyor IAB Türkiye sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları 2015 yılına göre yüzde 13,7 oranında artarak 1 milyar 872,4 milyon TL’ye ulaştı. Bunun %90 google tarafından elde ediliyor bunun üzerinden %18 KDV olsa ve o KDV nin cezası sadece bir yılda 500 milyonTL yapar gelir vergisini saymıyorum bile ki zaten o çok az tutar gelir gider hesabından

  3. Seda Altun Seda Altun

   Google ya da başka bir yurtdışı firmasından aldığın hizmeti, KDV-2'de devlete beyan edersen bu alımın için %18 KDV'yi devlete ödersin ama bu ödediğin ilaveyi KDV-1'den düşersin. Günün sonunda zararın olmaz. "E kârım da, neden yapayım" diyebilirsin. Sebebi basit, adamın Türkiye Cumhuriyeti şirketi olmaması ya da sana KDV'li fatura düzenlememesi senin alım beyannamende (BA) bu alımı devlete bildirme sorumluluğunu ortadan kaldırmıyor. Özetle, düzenli olarak yurtdışından mal/hizmet alımı yapıyorsan ileride bir t anında çok ciddi başın ağrıyabilir. Bunun için ilk başta tarif ettiğim yolu izleyebilirsin. Çoğu muhasebeci vasatın altında olduğu için bu çok önemli ayrıntılı mükellefler ile paylaşmaz.

  4. Muhasebe Postası Muhasebe Postası

   adwors faturalarınızın sorumlu sıfatı ile kdvsini ödemeniz gerekir. Ayrıca sorumlu sıfatı ile ödediğiniz bu kdvleri de düşebilir

   siniz.

 4. Buzzy Series Buzzy Series

  Çok da iyi olmuş. Vergi ödemezseniz sonunuz böyle olur. Madem Türkiye'ye hizmetini veriyorsun, Türkiye'den kazanç sağlıyorsun. Vergini vereceksin.

 5. Yerinde bir ceza olmuş.

 6. Yakında yerli arama motoru lanse edilirse şaşırmayın.

 7. Bunun acısı site sahiplerinden çıkar diye düşünüyorum. :)

 8. Şurada kimse haberi okumamış. Burada oh olsun diyenlere inşallah aynı cezayıda onlar alır diyorum.

  1. İyiymiş İyiymiş

   Yok ya! Sen vergi kaçır, ülkeyi zarara sok, oh olsun diyenler olunca da "inşallah sizin başınıza da gelir". Niye kardeş, onlarda mı yüksek meblağlarda vergi kaçırıyor?

   1. Mert Vecizade Mert Vecizade

    Ülke zarara falan girmiyor canım benim. Bilmem ne bey cebini dolduruyor sadece. Biraz gözlerinizi açın manyaklar sizi...

 9. Bildiğim kadarıyla Google bu vergiyi ödedi ve sorun kapandı. Eğer ülkede bir şekilde mali işlem yapılıyorsa vergisinin verilmesi gerekir.