Instagram'ın Snapchat'ten kopyalayabileceği başka bir özellik muhtemelen kalmadı

Instagram'ın Snapchat'ten kopyalayabileceği başka bir özellik muhtemelen kalmadı

Uzun süredir istikrarlı bir şekilde Snapchat'i kopyalamaya devam eden Instagram, bugün de Snapchat'in önemli özelliklerinden biri olan Artırılmış Gerçeklik (AR) destekli yüz filtrelerini kullanıma sunduğunu duyurdu. Instagram, resmi blogu arayıcılığıyla yaptığı açıklamada yüz filtrelerinin (artık) sıradan (hale gelen) selfie'leri daha eğlenceli bir hale getireceğinin de altını çiziyor.

Yenilikle birlikte Instagram toplam 8 adet yüz filtresini bugün itibariyle kullanıma sundu. Bu filtreleri telefonunuzun hem ön hem de arka kamerası ile kullanılabiliyorsunuz. Sadece video ve fotoğraf çekimleriyle sınırlı olmayan filtreler, Instagram'ın sevilen kullanım modu Boomerang ile de kullanılabiliyor. Instagram, üz filtreleri özelliğini hem iOS, hem de Android platformları için devreye aldı.

Instagram selfie filtreleri nasıl kullanılır?

Filtre özelliğine Hikayeler kısmında bulunan Canlı, Normal, Boomerang ve Eller Serbest seçeneklerinin üzerinde bulunan filtre butonuna basarak ulaşabilirsiniz. Ardından gelen kelebek, tavşan, koala gibi popüler temaları barındıran sekiz filtreden birini seçerek, artık hiç de sıkıcı olmayan selfie'ler çekebilirsiniz...

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz Aralık'ta başka bir Facebook servisi olan Messenger'a da Snapchat benzeri filtreler eklenmişti. Facebook'un hamlelerinin ne kadar etik olduğu tartışılsa da, şirketin bu açılımlarla büyük bir başarı yakaladığını da atlamamak gerekiyor. Keza Instagram aylık aktif 200 milyon kullanıcıya sahipken Snapchat'in aylık aktif kullanıcı sayısı ise sadece 166 milyon.

Hatta kısa süre önce kullanıma sunulan WhatsApp'ın Snapchat benzeri durum özelliğinin bile Snapchat'i geçerek 175 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olduğunu da ekleyelim. Yakın zamanda 2.2 milyar net zarar açıklayan Snapchat'in bu hamlelere nasıl karşılık vereceğini ise zaman gösterecek.

https://vimeo.com/217551217

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.