Türkiye’de finansal yazılım sektörüne yeni bir algı getiren girişim: Fintables [1 hafta ücretsiz kullanım hakkı]
Girişim

Türkiye’de finansal yazılım sektörüne yeni bir algı getiren girişim: Fintables [1 hafta ücretsiz kullanım hakkı]

Fintables, Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin hem takibinin yapılmasını kolaylaştıran hem de hisse senetlerinin finansal analizini yapmanıza yardımcı olan bir platform. Borsa İstanbul’un lisanslı bir veri dağıtıcısı olarak hizmet veren girişim, Şubat 2016’dan beri veri yayıncılığı yapıyor.

Ekrem Büyükkaya, Yunus Şahin ve Arda Yaman tarafından kurulan girişim mevcut işlerinin yanında bir nevi hobi proje olarak doğmuş. Ekrem, yazılımını, bireysel yatırımcılığı yaparken, lisanslı finansal analist olan Yunus ürünü ortaya koymuş, Arda ise tasarımda görev almış.

Girişimin öne çıkan rakamları ile devam ederek, daha sonrasında ürünü detaylandırayım.Bugün itibariyle 226 adet para ödeyen müşterisi olan girişim, yatırım masraflarını şimdiden çıkarmış. Şubat 2016'da ücretsiz olarak hizmet vermeye başlayan Fintables Ocak 2017'de paralı versiyona geçmiş. Ücretsiz olduğu dönemde 3 bin 799 kişi tarafından kullanılan Fintables'ın ücretleri ise aylık 40 TL, yıllık 350 TL. Bu arada belirteyim okuyucularımız yazının sonunda 1 hafta ücretsiz kullanım hakkını bulabilirler. macOS uygulamasının onay sürecinde olduğu Fintables'ın iOS uygulamasına buradan erişebilirsiniz.

Finansal verileri işleyerek yatırımcılara destek oluyor

Türkiye’de finansal tablolara erişilebilen ve onların analizini mümkün kılan mobil uygulamayı da Nisan 2016’da çıkaran girişimle hisse senetlerinin 15 dakika gecikmeli fiyat verilerinin takibini yapmak, bir takip listesi oluşturmak mümkün. Ayrıca halka açık şirketlerin halka açıldığı tarihten bugüne yayınladıkları finansal tabloların tamamına da kullanıcılar erişebiliyor. Fintables'ın asıl işlevi ise bu datalardan daha fazlasında ortaya çıkıyor, finansal dataları işleyerek daha anlamlı hale getiren girişim yatırımcıların karar alma süreçlerini hızlandırıyor.

Arama bölümüyle dikkat çeken girişim, kullanıcıların merak ettiği şeyleri belirli bir formata bağlı kalmadan sorabilmesine ve yanıt bulabilmesine olanak tanıyor. Örneğin ORGE 2016 3 aktif karlılık yazdıklarında şirketin yazılan döneme ait aktif karlılığı ile güncel aktif karlılık değeri gösteriliyor. Veya ASELS Maddi Duran Varlıklar yazıldığında şirkete ait maddi duran varlıklar kaleminin güncel değeri ve geçmiş dönem değerleri listeleniyor.

Daha detayıyla fintables.com'u inceleyecek olursak, servis 4 ana menüden oluşuyor bunlardan birincisi “Portföy”, burada takip ettiğiniz hisselere direkt olarak erişim sağlayabiliyorsunuz. Burada dikkat çeken nokta ise başka sayfadayken hisseleriniz arasında kolay geçiş yapabilin ve fiyatları takip etmeye devam edin diye kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkaran detay: hisselerin tamamı her sayfanın sağ tarafında sizinle birlikte kalıyor.

İkincisi “Hisseler”, buradan bütün hisselere erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu sayfanın en önemli özelliği ise bulundurduğu detaylı arama kısmı. Bu bölümde kullanıcı kriterlerini giriyor ve Fintables filtrelemeyi gerçekleştiriyor.

Örneğin: “BIST100 içinde bulunan, metal ana sanayi şirketleri içerisinde F/K değeri 15’in altında ve cari oranı 1’in üstündeki şirketler”. Bu şekilde kriterlerinizi girebiliyor ve vakit kaybetmeden kriterlere uyan şirketlere erişebiliyorsunuz.

Üçüncü menü “Tablolar”. Finansal tabloların açıklandığı dönemlerde olmazsa olmaz denilebilecek alanda hangi şirketin tablosunu ne zaman açıkladığı ve satışlar, net dönem kârı gibi ana tablo kalemlerini ve bu kalemlerdeki değişimlere ulaşılabiliyor.

Bir diğer menü ise “Listeler”, burası fintables.com kullanıcılarının kendilerine özel liste oluşturabilmesi ve yayınlayabilmesi için oluşturulan bir sayfa, ayrıca girişim, kendi oluşturduğu listeleri de kullanıcılarına açık şekilde yayınlayabiliyor.

Webrazzi okuyucularına özel 1 hafta ücretsiz kullanım hakkıhttps://fintables.com/?rel=webrazzi linkinden sadece Webrazzi'den gelenler için Fintables'ın verdiği 1 hafta ücretsiz kullanım hakkına ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Kullanıyorum ben. Muhteşem sitedir

 2. Bobbygeneric Bobbygeneric

  aracı kurumların programlarını üstünde bir özellik göremedim. bi çoğu özellik de bedava sitelerden erişilebilir.aylık 40 fazla . borsada ele avuca gelir parası olan 50-60 bin kişi var zaten. yıllık 120 olursa iyi satar bu haliyle potansiyelini anca yarısına gelir.

 3. Banka, aracı kurum ve pyş'de çalışmış biri olarak, şirketlerde zaten bu uygulamalar kendi excellerinde veya programlarında oluyor ama sizin aylık 40 tl gibi düşük bir fiyat seçmeniz , bazı detaylı finans data kaynaklarına aylık 2500 usd veren firmalar için önemsizdir. Firmalara çok rahat satılır.

  Bunun dışında ise bence odaklanılması gereken kısım bireysel yatırımcıdır.

  Pazarlama Önerileri :

  1) Araştırma departmanı olmayan aracı kurumlarla anlaşın, müşterilerine direk versinler.

  2) Aslında derlediğiniz bilgiler Foreks,Matriks ve benzeri platformlarda da var ama siz kullanıcı deneyimine odaklanmanız güzel. O yüzden ilerde bu site üstünden emir girimi yapılma imkanı illa doğacaktır. Bu emir girme sayfasını şimdiye kadar hiç tasarlanmamış şekilde belki de oyun firmalarındaki arayüzleri kullanarak yaparsanız, Robin Hood misali 19-35 yaş arası enteresan bir kitleniz olur. Bazen gerçekten emir girme sayfası sıkıcılığı bile bir start up konusu olabilir. Sadece tablolarda kalırsanız şirketin 3 yılı olmaz diye düşünüyorum. Her aracı kurum ki özellikle bankaların aracı kurumları kendi teknoloji firmalarına 3 yazılımcı ile 1 ayda yaptırırlar.

  3) Burası enteresan. Biliyorsunuzdur zaten borsadaki bazı firmalar conference call yaparlar. Onu bir şekilde sisteme eklerseniz, ( başlangıçta hiç bu işe girmemiş 5-10 tane small-mid cap ekleseniz gerisi gelir - siz finansallara oynayan start upsınız, conference call'lar da bunun için)belki soru-cevap kısmı falan , bireysel yatırımcıları platforma sadakatini ya da kullanma sıklığını çok arttırırsınız.

  Cesaretiniz için tebrikler, inşallah başarılı olursunuz ve daha yeni fintech projeleri görürüz ekipten.

  Yolunuz açık olsun.

 4. Emre Koroglu Emre Koroglu

  Öncelikle tebrik ederim çok şık ve kullanışlı bir araç fintables. Fakat aylık ücretiniz çok yüksek bence. Temelanaliz.net sizin yaptığınız özelliklerin çoğunu yapıyor, hem de ücretsiz bir şekilde yapıyor. Orada kap haberleri gibi ekstra şeyler de var. Bence sizin de ücretsiz olmanız gerekli farklı bir gelir modeli düşünmelisiniz. Temelanaliz.net e bir bakın derim