Girişiminizi Webrazzi'de haber olarak yayınlatmanın fiyatı
Genel

Girişiminizi Webrazzi'de haber olarak yayınlatmanın fiyatı

Dünyada çok fazla saçmalık var ve internet sayesinde çok hızlı yayılıyorlar... Öyle ki bir süre önce Washington University'den profesörler büyük veri  çağında saçmalık konulu bir online dersle bu saçmalıklara bir son verilmesi için aktif mücadeleye başlamıştı... Webrazzi'nin erken dönemlerinden beri duyduğu saçmalıklardan biri, Webrazzi'de yazınızın yayınlanması için para ödemeniz gerektiği... Dönem dönem duymaya devam ettiğimiz bu saçmalığı yanlışlayacak binlerce örnek yazı yayınladık ve yayınlamaya devam edeceğiz. Webrazzi haber içerikleri için kaynaklarından, girişim incelemeleri için girişimci veya aracılardan hiçbir zaman para almadı ve Webrazzi var olduğu sürece de almayacak. Bundan belki daha da önemlisi Webrazzi'ye ulaşmanız için bir aracıya ihtiyacınız olmadığı ve olmayacağı.

Webrazzi'de haber nasıl yayınlatılır?

Webrazzi'de girişiminizin haber olarak yer alması için pazarlama bütçesine, PR ajanslarına ya da LinkedIn'e başvurmanız gerekmiyor. Yapmanız gereken sadece altı sorudan oluşan bir form doldurmak. Webrazzi.com/girisim-formu adresinde yer alan form sayesinde kimsenin tribini çekmenize gerek kalmadan, işinizi doğrudan Webrazzi'ye iletebilirsiniz.

İyi haber, bu formların üst üste birikip hantal bir okumayla haberleşmesini beklemiyoruz. İletilen tüm girişim(ler) işi gücü bu girişimleri taramak olan bir ekip tarafından inceleniyor ve belirli kriterlere göre değerlendiriyor. Kriterler konusunda endişeleriniz varsa, zaman zaman yaptığımız hatırlatmaları incelemenizi ve özenle koruduğumuz bazı standartlara hala bağlı kaldığımızı bilmenizi isteriz. Fikir aşamasındaki girişimler yerine, denenebilir bir ürün ve servis sunan girişimlere öncelik vermek gibi kriterler...

Düzgün cümleler kurmanız, yazdığınız tanıtım metni veya bültenin dili de bizi hiç ilgilendirmiyor çünkü kendi incelememizi yazıyoruz. Yine de Webrazzi (ve diğer herkesle) iletişim kurarken kendinizi doğru ifade etmenizde fayda var. PR ajanslarının girişimcilere sağladığı en önemli fayda, doğru mecrayı bulmak ve hayır bülten yazmak değil, iletişimi kurallarına göre kurmak... Girişimciliğin bu kuralları öğrenmeyi de kapsayan bir yolculuk olduğunun farkındayız.

Dünyanın birbirine en çok güvenen insanlarının olduğu ülkesinde yaşamıyoruz, evet. Ama Webrazzi'de haber olmak için yapmanız gereken şey, bu kadar BASİT. İlk kez Webrazzi'den duyulan ve bir süre sonra dünya çapında ses getiren onlarca girişim var. Bu girişimlerden aldığımız geri dönüşler, on yıldır yayınlamaya devam ettiğimiz bazı Webrazzi haberlerinin paha biçilmez olduğunu gösteriyor... Söylentiler yerine işine inanan girişimcilere kapımız her zaman açık.

Yorumlar (28)
 1. Yazıya katılıyorum, benimde bir projem yayınlandı webrazzi de, hatta ben Erman Bey'e ne kadar para ödememiz gerekiyor yayınlanması için diye sorduğumda, bu tür talepleri değerlendirmiyoruz, para almıyoruz, bizim için önemli olan girişimin değeri, faydası demişti, bazı istatistikler istemişti ve sonrasında da yayınlamıştı,

  Tabi çok kolay olmadı projemin yayınlanması, zaten bu yüzden olsa gerek projemiz yayınlandıktan sonra çok güzel bir trafik aldı ve projemiz duyulmaya başlandı,

  Yalnız ben bahsi geçen form üzerinden defalarca başka projem için başvurmama rağmen ne projem yayınlandı ne de bilgi verildi, yani haber vermeme huyları çok kötü ama yayınlama politikaları çok güzel,

  Teşekkürler.

 2. Zuhal Kartal Zuhal Kartal

  Merve hanım "Girişiminizi Webrazzi’de haber olarak yayınlatmanın fiyatı" başlığını vererek biz girişimcilerin nasıl kafada şimşek çakacağını çok iyi hesap etmiş,

  Evet çoğumuz bunun için bir ücret ödeneceğini sanıyoruz, advertorial reklam gibi algılıyoruz, keza webrazzi nin böyle bir hizmeti zaten var ve 5.900 TL ücret talep ediyorlar,

  Ama girişim haberi yayınlama başka bir şey, bu işlem için ücret almıyorlar, yani teklif ediyorsunuz yine almıyorlar :)

  Keşke alsalar diyorum ama gerçekten para verilirse, acaba bu kadar çok kural koyarlarmıydı ve google bu kadar çok severmiydi paylaşımları merak ediyorum,

  Fırat Bey ve Erman Bey bu konuda çok titizler, bir dahaki sefere para yerine baklava sipariş edeyim diyorum, sonuçta yazı da baklava geçmiyor :)

  Bir de şahsi görüşüm tabi ki, denk mi geliyor nedir webrazzi summit te bilet aldığınızda da bir şekilde haber oluyorsunuz, yani para alınmıyor girişimin yayınlanması için evet, webrazzi ye dolaylı yoldan maddi destek sağlıyorsunuz, o zaman yayınlanıyor,

  Son olarak girişim başvuru formundan yapılan başvurulara cevap verseniz ne güzel olur, madem değer veriyorsunuz, deyin ki projeniz de şöyle böyle eksiklikler var, biz de bilelim ona göre başvuralım, ne kendi zamanımız gitsin, ne de sizin zamanınız,

  Her şeye rağmen webrazzi girişim haberleri candır :)

  1. "Denk mi geliyor nedir webrazzi summit te bilet aldığınızda da bir şekilde haber oluyorsunuz, yani para alınmıyor girişimin yayınlanması için evet, webrazzi ye dolaylı yoldan maddi destek sağlıyorsunuz, o zaman yayınlanıyor"

   Hemen açıklık getireyim: Editör ekip Webrazzi Summit'e kimlerin bilet aldığını (hatta sitede reklam verenlerin kimler olduğunu/olacağını, maddi desteği kimin verdiğini/vereceğini ) bilmiyor, işler tamamen ayrı ekipler tarafından yönetiliyor ve ekipler birbirinin işine müdahale etmiyor.

 3. Bu açıklamayı yapma gereği duydunuz.Nedeni ise daha önce bunu açıklamayıp insanların kafasında soru işaretleri bırakmanızdı.Kafalarda söylentilere yer vermek istemiyorsanız şeffaflık politikası izleyeceksiniz.İnsanlara kızmanız yersiz.

 4. Kerim Ayar Kerim Ayar

  harikasınız.

 5. Mehmet Y. Mehmet Y.

  Doğru fakat eksik bir yazı olmuş,

  Doğrudur, yeni girişimlerin haberlerini ücretli yapmıyorsunuz fakat kendinize yakın isimlerin girişimlerin haberlerini defalarca yapmaktan çekinmediğinizi herkes biliyor,

  Bu sorunu da aştığınızda muhteşem olacak.

 6. Akat Kobay Akat Kobay

  Webrazzi'de daha önce bu kadar kaba, sorumsuz, şımarık ve bir konuda bilgi sahibi olmayan insanları yaftalayan bir yazı okumamıştım. Yazıda belirtildiği gibi girişimlerin dünyaya açılan kapıları olabilme özelliğine sahip Webrazzi'nin gerçek dilinden çok uzak ve kalitesini indirgeyen bu üslubun tekrar etmeyeceğine inanıyorum.

 7. Katılmıyorum, Daha önce sizde reklam yayınlayanların haberlerini çok da güzel yaptınız. Webrazzi tam olarak sütten çıkmış ak kaşık değildir. Ayrıca bu yorumu yayınlayıp yayınlamamanız ben ve bir çok kişi için önemli değil. Biz zaten sizi biliyoruz.

 8. Az önce bir proje gönderdim, bakalım ne zaman dönüş olacak, dönüş olduğunda buraya tekrar yorum yazarım :)

  Bu arada yayınlanırsa eğer 2 projem olacak ve Erman Bey bu konuda gerçekten çok titiz davranıyor,

  Ben de ilk başta parayla yayınlıyorlar sanmıştım ama öyle değilmiş, zaten öyle olanlarda "Sponsor" diye yazıyor, dikkat ederseniz girişim haberlerinde "Sponsor" yazmıyor,

  Şimdiden teşekkürler.

 9. Şu açıklama yazısına sırf işsizlik olsun diye felsefe kasan insanlar var ya.

  Adamlar parayla girişim yazısı yayınlamıyorlar.

  Bu kadar basit.

  Değişik değişik yorumlar kasmaya ne kadar fazla vaktiniz var, işsiz dolu ülke yeminle.

 10. Biz yeter ki başta kendimiz, ailemiz ve ülkemiz adına katma değer üretebilecek faydalı projeler geliştirebilelim. Öyle bir iş yaptığımızda webrazzi dahil her mecrada sesimizi duyurabiliriz diye düşünüyorum.

  1. Yine mi sen ya, sen zaten her yazının altına yorum yazarak sesini duyuruyosun, senin zaten paralı reklama ihtiyacın yok ki, yazıdan anlasan da anlamasan da yorum yazıp zaten reklamını yapıyorsun (yaptığını zannediyorsun aslında)

   1. Burak Bey "Yazarlar yarımdır onları okurları, yorumları tamamlar." Lakin siz yorumlarımı okumadığınız için reklam yaftasını yapıştırmışsınız. Okusaydınız reklam amaçlı yapmadığımı anlayabilirdiniz. Yıllardır webrazzide yorum yapıyorum ilk kez siz böyle tuhaf bir yorum yaptınız.

  2. Sayın not defteri son yapay zeka üzerine yapılan habere de sırf sizin için yorum yaptım aynı şekilde bu yazıya da. Detaylı yorum yine yapmayacağım ancak yeter arkadaş Ota b yorum yapılmaz bu mecrada sadece yazıdan faydalanmıyoruz yorumlardaki etkileşim de senin için sadece bir linke tıklatma amacı olabilir ama bizim için değerli bırakta sadece içeriğe odaklanalım.

   1. Webrazzi kimsenin değil. Niyetimizde idrâk ettiğimiz kadarıyla yorumlarla içeriğe katkı sağlamak.Burası özgür bir mecra herkes istediği habere yorum yapabilir. Farklı isimlerle aynı ip'den günlük haberlere yorum yapanda oluyor. Kaldı ki editörler rahatsızlık veren bir durum olsa zaten yorumları onaylamazlar. Emre, Fırat, Hakan artık her kimseniz 3 farklı isimle yorumlara cevap yetiştirmeye çalışıyorsunuz lüzumu yok. Şu sözünüz "Detaylı yorum yine yapmayacağım ancak yeter arkadaş Ota b yorum yapılmaz bu mecrada sadece yazıdan" zaten makul bir tartışma yapamayacağımızı gösteriyor. Sözü ve tartışmayı daha fazla uzatmayacağım. Buyrun siz içeriğinize odaklanın...

 11. Demir Oz. Demir Oz.

  Merve hanım "Düzgün cümleler kurmanız, yazdığınız tanıtım metni veya bültenin dili de bizi hiç ilgilendirmiyor çünkü kendi incelememizi yazıyoruz." demiş.

  Ama kendisinin kurduğu cümleler ve kullandığı dil bizi çok ilgilendiriyor. Bu yazı da bilgilendirme amacını aşıp kendi okurunu ve girişimciyi aşağılayan bir tavırla yazılmış. Merve hanımın Webrazzi'de geçirdiği süre içerisinde böylesine kibirli bir tavra büründüğünü görmek üzücü.

 12. Rıza M. Rıza M.

  Her ne sebeple olursa olsun müşterisine kızan, yaftalayan, küçümseyen şirketler hayatta kalmayacaklar. Bu da böyle bilinsin.

  1. Webrazzi haberlerinin para karşılığında yazıldığı asılsız bir iddia ve bir hakaret; yazının üslubunda sizi rahatsız eden ton, bunlara bir cevap niteliğinde olmasından kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir iddianız yoksa zaten muhattabı siz değilsiniz... Diğer taraftan "müşteri" kavramını sevmiyoruz, neyse ki okur ve yazarlarımızla daha samimi bir ilişkimiz var. Açıklığınız için teşekkürler.

 13. Nuray Y. Nuray Y.

  Merve Hanım'a burada üslubundan dolayı kızan zihniyeti anlamıyorum, öncelikle kendisine kızan arkadaşlara şu linkteki yazıyı ve yazıya verilen cevapları okumalarını öneriyorum,

  https://webrazzi.com/2016/11/14/sadeceon-internet-trollerinin-pazar-yerine-mi-donusuyor/

  Bu örnek yazıda da Merve Hanım aynı üslup la konuşuyordu, burada herkes övüyordu, şimdi ne oldu, girişim haberiniz yayınlanmadı diye çamur atıyorsunuz,

  Kim ne derse desin webrazzi nin yeni girişimcilere sağladığı fayda tartışılmaz, evet cevap vermiyorlar başvuru formlarına, keşke cevap verseler de biz de bilsek hatamızı,

  Şimdi diyceksiniz ki senin haberin yayınlanmış rahat konuşuyorsun diye, evet yayınlandı ama inanın kolay olmadı, 6 ay uğraştım, sonunda her şey o kadar güzel yolunda gitti ki, girişim ismini veremiyorum çünkü girişimi gömeceğinizi çok iyi biliyorum :)

  İnanın ben de en az sizin kadar kızıyordum bir zamanlar webrazzi ye, adamların umrunda mı, değil, inanın webrazzi sizin kim olduğunuzla ilgilenmiyor, eğer gerçekten kayda değer bir şeyler sunabilirseniz yardımcı oluyorlar,

  Girişim haberimin yayınlanması dışında bir kaç konu daha var ama paylaşmak istemiyorum, sonuçta iyi bir takipçiyim ve az çok webrazzi nin ve yazarlarının amaçlarını anlayabiliyorum,

  Desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

 14. Çok net bir yazı. Elinize sağlık.

 15. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Daha once bir arkadasimin girisimi yayinlandi hic brr tanidik, ucret, ısrar vb. olmadi.

 16. Harun Taş Harun Taş

  Şurada yayınlanmamış kaç tane yorum vardır acaba. Bunun aksini kanıtlayacak. Benim merak ettiğim konu o.

  Webrazzi advertorial adıyla para alarak yaptığı haberlere advertorialı basmayan, tanıdıkla ve parayla çok güzel haber yapan bir kurum.

  Bunu tüm sektör biliyor. İstediğiniz kadar debelenin, eğer ilk kurum olmasaydınız bu noktada olur muydunuz?

  Iııh.

  Ben şahsen daha önce bir kez sizden para karşılığında haber yaptığınızı dilerek sizin ekipten arkadaşlarla ofis telefonunuzdan öğrendim.

  O da mı yalan?

 17. Huseyin Huseyin

  Yazının başlığı "Girişiminizi Webrazzi’de haber olarak yayınlatmanın fiyatı" ama yazıda fiyat belirtilmemiş. Ben anlamadım ne kadar odememiz gerekiyor ?

 18. Biraz merak ama webrazzi günlük haftalık ve aylık okunma istatistiklerini öğrenmek isterim doğrusu ayrıca bu güzel haber için tüm ekibe cani gönülden teşekkürler.

 19. Türkiye'deki bir firmanın son zamanlarda Türkiye'nin modas sözü haline gelen ekiplerimiz kendi başlarına hareket ediyor kimse kimsenin işine karışmıyor sozü devlet kururmlarında da aynı kurumun içindeki bir odadan çıkın başka odaya girin birbirleirni tanımıyor izlenimi ile aynıdır.Webrazzi dünya çapında haber verebilir ama düşünce son yılların modası olan Türklere özgü olan düişünce.Özel bir şirkette herkesin birbiri ile haberi vardır.Hadi onların yok üst yönetimin vardır.Bu kafayla gidecek olursak Türkiye'yi çok kötü günler bekliyor.Gerçekten güvendiğiniz ve inandığınız projelerinizi yurtdışına taşıyın.Türkiye'de uğraşıp zaman kaybetmeyim.Ben öyle yaptım.Projelerim ilk zamanlarda çok para kazanmasa da bana verdiği mutluluk Türkiye'den bin kat fazla oldu.İnanın insanın ömrü uzar.Türkiye'de her şey dolaylı yol ile de olsa paradır ve kandırmacadır.Avrupa veya Amerika'da ilk önce inasana insan olduğu için değer verilir.Daha sonra da projeleri en iyi şekilde değerlendirilir.

  1. "Avrupa veya Amerika’da ilk önce insana insan olduğu için değer verilir."

   Hayır. Avrupa ve Amerika'da çoğu zaman maddiyat ve çıkarlar birinci gelir. Bu konuda biz de gittikçe onlara benzesek de, içimizde hala gerçek bizi yansıtan, her daim insani değerlere öncelik veren insanların sayısı çok fazla. Özellikle büyük şehirlerin dışına çıktığınızda bunu çok daha iyi görebilirsiniz. Defalarca tecrübe etmiş birisi olarak söylüyorum.

   Ayrıca şu "Türklere özgü" dediğiniz, "...kimse kimsenin işine karışmıyor." kafası her yerde olan bir durum. Yurtdışında çalışmış birisi olarak; durumu kurtarmak, sorumluluğu ya da ilgiyi dağıtmak (kimi zamanlarda da doğrusu böyle olduğu için) adına bu tarz söylemler kullanılabiliyor. Siz Türkiye'de yaşamıyorsunuz sanırım. Çok kısıtlı bir alanda tecrübe ettiğiniz olaylardan ötürü tüm Türkleri tüm milleti aynı kefeye koymak hem yanlış hem de kimi zaman kötü niyetli bir yaklaşım - her ne kadar kötü bir niyetiniz olduğunu düşünmesem de.

 20. Bu yazıya alkış tutan okurları anlamak mümkün değil. Muhtemelen girişimlerini gönderdiler ve sırada bekliyorlar. Yüksek ihtimalle de girişimleri elinde bir bardak kahvesiyle yüzünü ekşiten, diğer eliyle de iPhone’una bakan editörler tarafından incelenecek. E parasıyla değil ya, oturup sayfa sayfa bir ihtimal işe yarar girişiminize kafa mı patlatacaklar? O gün keyifleri yerinde olsa bari de alışkılar işe yarasa…

  Yazı sonrasında gözümde canlanan tablonun, yazının kullanıldığı tonun birkaç tık altıyla yansıması tam da bu şekilde.

  Yıllardır Webrazzi okuyorum. Daha önce bu tona yaklaşan birkaç yazı olmuştu fakat bu kadarı olmamıştı, oldu. Merve Kara yazının iddialara cevap olduğunu, böyle bir iddiamız yoksa yazının muhatabı olmadığımızı eklemiş. Anladığım kadarıyla bu iddialarda bulunup, şimdi burada alkış tutan kitle iddiaların tam muhatabı.

  Yazıyı nereden tutsak elde kalıyor. Başlık dahi okuyucu aşağılar, alay eder nitelikte. ‘Böyle yazalım da hepsi okusunlar’ mantığında. Çünkü bir Webrazzi okuruyuz ancak bu şekilde anlayabiliriz!

  Konu belli, iddia belli, cevap belli. Böyle yazmak yerine iddia ettiğiniz gibi samimi olduğunuz okuyucularla daha iyi bir üslupla anlatabilirdiniz derdinizi.

  Okur profilinizi tanımıyor musunuz yoksa ben mi size yanlış bir misyon yüklüyorum?

  Bilmiyorum, yakıştıramadım.

 21. Arkadaşlar merhaba,

  Geçmişte ben de birebir Webrazzi ofisine gidip görüşmüştüm. Cidden beklediğimden daha iyi karşılandım ve girişimi tanıtmak için hiçbir ücret talep etmediler. Tabiki webrazzi ayakta kalması için gelir modeli olmak zorunda, girişimler dışında para talep etmeleri, etkinliklerden para kazanmalarını normal karşılıyorum. Bence tepkileri bu yazı haketmiyor, girişimler ücretsiz yayınlandığına ben şahidim:).

  Tekrar teşekkürler webrazzi...