Girişiminizin Webrazzi’de yer alması için bilmeniz gereken her şey
Girişim

Girişiminizin Webrazzi’de yer alması için bilmeniz gereken her şey

Webrazzi 2006’dan bu yana Türkiye’deki internet sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor. Dünyadan ve Türkiyeden sektörle ilgili en önemli haberleri, gelişmeleri sizlere aktarıyor, analizler ve makaleler ile bilgilendiriyor ve bu sırada girişimleri de tanıtıyor.

Hızla gelişen Türkiye’deki internet ekosisteminde yer alan pek çok girişimci için aylarını, belki yıllarını verdikleri girişimlerini çoğu sektörün içinde yer alan, ilgi ve bilgi düzeyi yüksek Webrazzi okurları ile paylaşmak, bir anlamda ilk kez görücüye çıkmasını sağlamak büyük önem taşıyor.

Durum böyle olunca bize de çok sayıda girişim incelemesi talebi geliyor, çoğu girişimci bu sürecin nasıl işlediğini merak ediyor. İşte girişiminizin Webrazzi’de yer alması için bilmeniz gereken her şey…

Nelere dikkat ediyoruz?

Yenilikçilik

Her şeyden önce girişimin Webrazzi okurları için gerçekten değerli olup olmayacağına dikkat etmeye çalışıyoruz. Girişimlerin kendi alanlarında yeni veya yenilikçi olmaları bu açıdan önemli bir kriter. Benzerleri çok olan ve ciddi bir fark yaratmayan projelerden ziyade, çok sayıda benzeri olan bir girişim bile olsa kendisini farklılaştıracak öğelere sahip olması önemli.

Hazır olması

Projenin Webrazzi okurları ile paylaşılabilecek düzeyde hazır olması önemli. Henüz taslak veya proje boyutundaki projeler yerine en azından kapalı beta sürecine girmiş olması, büyük oranda çalışır olması bizim için önemli.

İlk tanıtım

Özellikle yeni bir girişim ise daha önce başka bir yerde yayınlanmamış, incelenmemiş olması diğer önemli bir nokta. Daha önce başka bir mecrada tanıtılmış, duyurulmuş yeni bir girişimi tekrar tanıtmak her zaman çok anlamlı olmayabiliyor. Webrazzi okurlarının büyük kısmı sektörü yakından takip eden kişilerden oluşuyorlar ve onlara daha önce başka bir yerde görmüş olabilecekleri bir konuyu ikinci kez sunmayı tercih etmeyebiliyoruz.

Neleri merak ediyoruz?

Kimsiniz?

Girişimcilerin kim oldukları, girişimle ilgili ne gibi özel tecrübe ve becerilere sahip oldukları bizim için önemli. Bu yüzden girişimciler ve varsa ekipteki diğer önemli kişilerden en azından birer paragrafla bahsetmenizde fayda var.

Destekçileriniz kimler?

Kimler size destek oluyor? Varsa yatırımcılarınız kimler? İş ortaklarınız, gelir ortaklarınız var mı? Bu gibi bilgiler girişim hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak için ihtiyaç duyabileceğimiz detaylar.

Hangi sorunu çözüyorsunuz?

Her girişim bir ihtiyacı karşılamak veya bir sorunu çözmek için yola çıkar. Sizin çözmek için yola çıktığınız sorun nedir? Neden sizin çözümünüz alternatiflere göre daha faydalı veya daha etkili olabilir?

Gelir modeliniz ne?

Bize gelen inceleme başvuruların çok büyük kısmında bu detayda bahsetmek unutuluyor. Ama aslında girişimin sürdürülebilir olup olmadığı açısından en belirleyici noktalardan biri bu. Bu yüzden düşündüğünüz gelir modelini ve varsa detaylarını paylaşmanızda fayda var.

Girişim hangi aşamada?

Bugüne kadar ne kadar ziyaretçiniz oldu, ne kadar satış yaptınız, kaç müşteriniz var? Özellikle bir süredir aktif bir proje ise bu tip bilgiler girişimin şu andaki durumu hakkında önemli bilgiler verecektir.

Gelecekle ilgili planlar, hedefler neler?

Hangi hedefe ulaşmak için yola çıktınız? Nasıl bir takvim ile ne gibi aşmaları geçmeyi hedefliyorsunuz? Bunlar girişimin vizyonu açısından okurlarımızın bilmek isteyeceği detaylar arasında yer alıyor.

Nelere ihtiyaç duyuyoruz?

Test etmek

Eğer girişiminiz kapalı beta sürecindeyse veya üyelik ile erişilebilen kısımları bulunuyorsa, test amaçlı olarak bir deneme hesabına ihtiyaç duyuyoruz.

Görseller

Girişimizin logosu, ekran görüntüleri gibi görsel öğelerini internet üzerinden biz de bulabiliriz. Fakat sizin muhtemelen büyük bir özenle hazırladığınız tüm bu görsel öğeleri birinci elden, yüksek kalitede bize ulaştırmanız bütün olarak girişimin daha iyi sunulmasını sağlayacaktır.

Bağlantılar

Girişime erişilebilecek bir adres tabi ki çok önemli ama tek başına yeterli değil. Girişim ile ilgili sosyal medya bağlantıları, girişimciler ile ilgili internet üzerinden erişilebilen diğer içerikleri de paylaşmanızda fayda var. Bu sırada sizinle iletişime geçmemiz için gerekli bilgileri de paylaşmanız iyi bir fikir olabilir.

Webrazzi Veritabanı

Girişim tanıtımları bir haber olarak değil, Türk internet tarihe düşülen birer not olarak değerlendiriyoruz. Webrazzi okurları için de durum farklı değil. Bu yüzden girişiminizin incelemesinin Webrazzi’de yer alması tek başına en önemli konu değil. Hem girişimin, hem de girişimcilerin bilgilerinin Webrazzi Veritabanı’nda yer alması girişimin uzun vadede göz önünde olması için önemli. Girişiminizden belki yarın Webrazzi’de bahsedilecek ama okuyucular bundan 1 yıl sonra da o incelemeyi okuyor olacaklar. O zaman Webrazzi Veritabanı’nda girişim ve girişimciler ile ilgili en güncel bilgilere ulaşabilmesi asıl fark yaratan detay. Bu yüzden girişiminizi incelemek üzere göndermeden önce Webrazzi Veritabanı’nda mümkün olan en detaylı ve güncel bilgilerle yer aldığınızdan emin olun.

Ne istemiyoruz?

Reklam

Webrazzi’de yapmak istediğimiz okurlarımıza yeni girişimleri tanıtmak, onların reklamını yapmak değil. O yüzden süslü reklam cümleleri ne yazık ki bizim için bırakın etkileyici olmayı, itici oluyor. Girişiminiz ile ilgili kişisel yorumlarınızı paylaşmanıza gerek yok, emin olun eğer gerekli olursa Webrazzi editörleri ve okurları kendi yorumlarını yapacaklardır.

Yanlış, eksik bilgi

Webrazzi’de yer almasını istediğiniz girişim var olan hali ile değerlendirmek için uygun olmayabilir. Ama bizim için önemli olan sizin bu konuda içten davranmanız. Girişiminizle ilgili endişeleriniz, eksik olduğunu düşündüğünüz kısımlar varsa bunları saklamaya çalışmayın. Bizim için önemli olan Türk internetinde iyi girişimlerin ortaya çıkması. Eğer girişiminizde sorunlar varsa, Webrazzi editörlerinin samimiyetinize güvenerek paylaşacakları ufak tavsiyeleri bile her şeyin değişmesini sağlayabilir.

Son olarak…

Formu doldurun

Webrazzi’de bir girişime yer vermek için dikkat ettiğimiz hemen her şey detay yukarıda yer alıyor. Bundan sonrası size kalmış. Yukarıdaki noktaları göz önünde bulundurarak şu adresteki formu doldurun ve ardından iletişim formundan bize bilgi verin.

Sabırlı olun

Eğer girişiminiz incelemeye değer bulunursa bir Webrazzi editörü sizinle iletişime geçecektir. Fakat bu süreç her zaman çok hızlı işleyemeyebilir. Webrazzi bugün itibariyle yaklaşık 15 kişilik bir ekipten oluşuyor ama buna rağmen gün içerisinde yoğunluklar ne yazık ki her zaman çok hızlı davranmamıza engel olabiliyor.

Ayrıca herhangi bir nedenden dolayı girişiminiz değerlendirilmezse bu da dünyanın sonu değil. Belki girişimle ilgili geliştirmeniz gereken bazı detayları gözden geçirmeniz gerekiyordur veya biz aslında büyük potasiyeli olan bir girişimi gözden kaçırmışızdır (kimse mükemmel değil). Öyle bile olsa vakti geldiğinde yeniden denemekten, kapımızı bir kez daha çalmaktan çekinmeyin.

Yorumlar (50)
 1. Emin Doğu Emin Doğu

  Çok yararlı ve bilgilendirici bir yazı olmuş.Herkes Webrazzi 'de yer almak ister ancak Webrazzi 'nin ne neler istediği ve nelere önem verdiğinin bilinmesi, başvurularda buna göre hareket edilmesi açısından çok daha yararlı olacaktır.

  Teşekkürler

 2. Belirttiğiniz kriterlere uymayan bir çok girişim tanıtımı yapıldı. Girişimcilerden istenilen bilgilerin büyük kısmı okurlara yansıtılmıyor.

  Bu nedenle kabul etmesenizde dışardan bakıldığında "adam kayırma" izlenimi verilmekte.

  1. valla doğru özetlemişsin

  2. başka söze gerek yok ellerinize sağlık...

  3. Hakan Altay Hakan Altay

   Kesinlikle haklısınız. Arada bir de olsa daha tam manasıyla çalışmayan web sitelerinin bile reklamını yapıyorsunuz. Böyle samimi konuşup bizlerin gönlünü almaya çalışmayın. Adam kayırma %100 işliyor sizde. Dış girişimlere oldukça fazla kapalısınız. Size 8-9 ay önce süper bir proje gönderdik bir çok basın, medya bile reklamımızı yaptı, siz mailimize cevap bile vermediniz. Bu tarz duyurularınıza kapalıyız sevgili webrazzi ve ekibi ile saygı değer editörleri.

   1. Bulut Atay Bulut Atay

    Hakan Bey bize cevap verdiler ama günümüz iletişim yollarından en çok kullanılanı olan sms için eski teknoloji dediler ve advertorialımızı yayınlamadılar önceki yorumlarada bizzat katılıyorum.

  4. cevap budur...

 3. Güven Yılmaz Güven Yılmaz

  girişim sahipleri için çok faydalı bir yazı olmuş. bizde, türkiye'de pek konuşulmuyor bu tip şeyler. millet de reklam zannediyor, para verip yazdırılıyor zannediyor. ben webrazzi'nin bu anlamda ciddi bir iş yaptığını düşünüyorum, saygı duyuyorum.

  yalnız ilk kısımdaki "ilk önce webrazzi'de yayınlanması, yoksa olmaz" kısmı beni biraz rahatsız etti. flaş haber değil ki bu, altı üstü bir girişim incelemesi. amaç girişimciye fayda sağlamaksa gerçekten, neden diğer kaynaklarda da o girişimin tanıtımının yapılmasının önüne geçiyorsunuz? adam x sitesine de size de aynı anda gönderebilir basın bültenini, neden önü tıkansın bu adamın?

  yani bana biraz tekelci bir yaklaşım gibi geldi. hem de her şeyin önüne koymuşsunuz, daha ilk kısımda yer alıyor bu madde. diğer her şeyden daha mı önemli gerçekten? bence o konuda tekrar bir düşünmelisiniz. girişimcinin faydasına olacaksa adam her türlü kaynağa göndermeli bültenini, görselini. ha çok özel bir içerik olur, sadece webrazzi'de çıksın olur, onu anlarım. ama tanıtım için ilk önce webrazzi demek biraz itici bir yaklaşım, lütfen kusura bakmayın.

  1. Benim bu yoruma katılmamın sebebi, genellikle girişimleri ve türkiye internet durumunu bir kaç sayılı siteden takip ediyorum.Yani başka bir mecrada yayınlanması benim okuduğum anlamına gelmiyor.Belki webrazzi de yayınlanmzsa benim o girişimden haberim olmayabilir.

  2. "amaç girişimciye fayda sağlamaksa gerçekten" demişsiniz. Ancak webrazzinin girişimciye faydalı olmak gibi asli bir amacı yoktur. Amaç okura yeni ve farklı bilgi vermektir. Burası bir sosyal yardımlaşma platformu değil.

 4. Söylenmek istenen, en güzel şekilde söylenmiş. İlham aldık, teşekkürler...

 5. Merhabalar,

  Girişim adı: www.supperfikirio.com

  Sitemiz kullanıcıların 139,5 karakterde beğendikleri videoları izleyip bu videoları izledikleri lokasyonda check in yaptıkları sırada yedikleri yemeğin fotosunu paylaşabilecekleri dikey bir ev dekorayonu e-ticaret sitesidir. Ayrıca sitemizin içinde fıkralar, güzel aşk sözleri, astroloji gibi bölümlerde olacaktır. Etohum, Bfidan, Ckozalak toplantılarının hepsinde doğru yolda olduğumuza dair yorumlar aldık. Yatırımcılardan 1 milyar dolar kadar bir sermaye istemekteyiz. Bunun 20-25.000 doları ile siteyi bitirip. Geri kalanını yemeyi planlıyoruz. Kim olduğumuza gelince Üniversiteyi bu sene kazandım daha düne kadar teneffüslerde minyatür kale maç yapan bir lise öğrencisiydim, hayata ve girişimciliğe dair hiçbir planım yok. Ama geçen gün yurtta arkadaşlarla how i met your mother izlerken ulan şu barney ne güzel yaşıyor, bize de böyle para lazım diye düşününce aklımıza bu harika proje geldi. Projeyi gerçekleştirirken topluma fayda, going green, girişimcilik ekosistemine katkı gibi süslemeli motivasyonlarımız yok. Salt para için girdik bu işlere. Site şu anda kapalı beta sürecinde fakat kapatırken anahtarı içerde unutmuşuz siteye şu anda biz de giremiyoruz ama bi görseniz yani varya süper bişey acayip yani. İlginiz için teşekkür ederim.

  P.S:Bi yatırımcı felan çıkarsa parayı elden ulaştırırsanız seviniriz.

  Teşekkürler

  Bahadır Özdemir

  1. Çok iyi :)

  2. hocam bombasın idolumsün beni benden aldın üstadımsın kralsın adamsın adam gibi adamsın lütfen ama lütfen

   [email protected] adresineden bana ulaş.

   herkese kolay gelsin

   girişimcilik zor iş vesselam...

  3. Saftirik :) Saftirik :)

   Kapasiteni anladık,

   Domain boş, supperfikirio.com aldık biz yapacağız artık bu projeyi :D

  4. Mahallenin Yatirimcisi Mahallenin Yatirimcisi

   Email adresiniz nedir. Projenizle ilgileniyoruz. Biz de bir kac universitede girisimlerimiz hic olmamasina ragmen lanet olsun baba yadigari paralarimizla mac airlerimiz ile yurdumun wanna be genclerine seminerler verdik. Ayrica birfoto da cektirdik. Gene babamiz sagolsun amerikalarda okuduk. Ama benden iyi mentoru yok. Daha once hic yatirim yapmadik ama yatirimci agimizda genis. Aa senin projen.mi? Yok.hicbir.ise yaramaz oyle bir pazar yok. Ekibin ne nasil buyuycekeksin kac para kazandn? Iki saniyede cevap vermeden lafini keserim. Bana eticaret sitesiyle gelin. Gelin don saticaz deyin, firsat sitesi yapicaz deyin. Bana teknoloji yapiyoruz demeyin. Ben teknolojiyi bilmem silikon vadisinden.yarin geldim. Ha bir de dijital boksphorusa bekleriz. Silikon vadisine don satan eticaret sitesiyle rakip olucaz viayobumuz cok genis. yarin para kazanman lazim ama. Biz de zaten amac bir sonraki.yatirimciya on kat valuationla kaktirmak sirketi. Biz kim miyiz? Aaaa :D ha bir de yuzde altmistan asagisini vermezsen anlasamayiz. Optum bye

   1. E ticaret içerikli bir projeye sahibiz.Daha önce uygulamaya geçilmemiş olması, tasarımı ve özgünlüğü sektöre göre artılarıdır.Yatırım yapmak için düşünürseniz mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.Proje ayrıntılarını yüzyüze görüşebiliriz.

  5. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Webrazziye böyle yorumları da yayınladıkları için teşekkür ediyorum. Bütün gün teknoloji bloglarını gezmekten içim fenalaşıyor. Arada böyle yazıları görünce kendime geliyorum :)

   1. Wizardaous Wizardaous

    +1 :)

  6. Tanju Akyazi Tanju Akyazi

   Ciguli, yaziniz bir harika, evde hepberaber okuyup okuyup guluyoruz.tebrik ederiz.

   Selamlar

   Tanju Akyazi

  7. Ismail Yüreklibatur Ismail Yüreklibatur

   Webrazzi Bahadir bey e köşe ver ..

  8. aferin, güzel hiciv otur pekiyi!

  9. Hocam her türlü destek veririm gerek tasarım gerek front-end olarak gerekirse ürün fotoğrafı bile çekerim yeni projelerede açık olmak lazım.. :)

  10. Resmen kopardın beni :D

 6. Açıklayıcı yazı için çok teşekkürler. Haber paylaşırken biz de aynı süreçlerden geçtik.

  Sürecin çok titiz ve profesyonel yönetildiğini. söyleyebilirim.

  Sadece aklıma takılan bir soru var:

  Doldurulan google form verilerini herhangi bir üçüncü taraf ile paylaşıyor musunuz ?

  Teşekkürler

  1. Mustafa Mustafa

   Girişim tanıtım formunu bende doldurmuştum. Haklı olarak bende sormak istiyorum. Formun olduğu sayfada üçüncü taraflarla paylaşılabileceğine dair bir metin yer almıyor. "Doldurulan google form verilerini herhangi bir üçüncü taraf ile paylaşıyor musunuz?"

  2. Merhaba,

   formdaki bilgileri tabi ki üçüncü taraflarla paylaşmıyoruz ama o formdaki bilgilerin önemli bir kısmı inceleme yazısında yer alıyor. Bu yüzden yazıda yer almasını istemediğiniz kısımları özellikle belirtmenizde fayda olabilir.

 7. proje yayınlamaya değer mi acaba ?

  hit durumu takipçi rakamları vss rakamları nedir acaba ?

 8. Karakule Karakule

  Öncelikle Merhaba. Şimdi yukarıdaki yazıyı sonuna kadar okuduğumu belirtmek istiyorum. Sonrasında size sormak istediğim projemiz ile ilgili yazınızda belirtiğiniz kriterleri harfiyen yaptığımızda siz projemize ne kadar katkıda bulunacaksınız? İşin tanıtım tarafını bir kenara bırakalım sonuçta internette belli bir duyum ve beğeni ortamından sonra siz de isteseniz de istemezseniz de haberini veya tanıtımını yapmak zorunda kalıyorsunuz. İşin aslı yukarıdaki bilgi ve kriterlere uyaraka kaç adet girişimi başarılı seviyesine getirdiniz? Asıl işin aslı ise siz Türkiye deki internet veya projelerden ne kadar sorumlusunuz? Yada webazzi bu konularda gerçekten samimi olarak projelerin yenilikleri den çok başarılı olmalarından yana mı ? Yani siz gerçekten girişmlerin tutabilecek taraflarını gerçekten destekliyor musunuz yada sizin işinize yaradığı için olumsuz deyip aslında gerçekten olabilecek bir girişim mi ?

 9. Bahadir yorum harika. Eminim kleiner perkins , tiger global , y combinator yatirim icin sizi kaciayacaktir. :)

 10. Offroad Offroad

  Webrazzi bu çizgisini yıllardır bozmadığı için onu seviyoruz, takip ediyoruz. Yeni girişimcilere yıllardır destek oluyorsunuz. Çizgisinizi bozmadan aynı yayın politikisıyla devam etmeniz dileklerimle.

 11. Geneli zaten ilginç de, ilk tanıtım kısmı bombaymış, yine webrazzi'den güldüren bir yazı.

 12. Webrazzi kendisini artık gerçekten farklı konumlandırmaya başladı ve bunu avantaja çeviriyor. Girişim ilk olarak beta sürecine çıkınca zaten bazı seyleri görmüş ve yol almış oluyor. Sizde hazır pastadan pay almak için çaışıyorsunuz. Tabi ki webrazzi özgün ve gerçekten takip edilmesi gerekn bir kaynak ama mashable, techcrunch çevirileri yetmeyince girişimciler haber oluyor ve belkide sağlan girişime direkt yatırım yapıyor. GİRİŞİMCİLER WEBRAZZİDE YER ALMDAN DA BAŞARABİLİRSİNİZ. BUNUN FARKINDA OLUN. Dalgalı sularda kimin karaya çıkartacağı kimin kayaya oturtacağı belli olmaz...

  1. Tabi ki webrazzi'den sonrasına sonuna kadar katılıyorum :) Bahadır'ı da like ettim ;)

   Tamamen kendi düşüncemi yazıyorum;

   Projemle böyle başkalarının kapısına gitmektense, öyle bir proje yapmalıyım ki onlar röportaj için kapıma gelmeliler...

 13. Yazı gayet güzel şekilde özetlemiş kriterleri.

  "Eğer girişiminiz incelemeye değer bulunursa..." şeklindeki cümle pek hoş olmamış gibi. Sanki biraz tepeden bakarmış gibi bir anlam çıkıyor. Bunun yerine "Eğer girişiminiz inceleme kurulumuz tarafından kriterlerimize uygun bulunursa..." gibi bir ifade daha uygun olacak gibi.

 14. Volkan Çallar Volkan Çallar

  Merhaba,

  geçen sene lanse ettiğimiz platformunun basın duyurusunu ve hatta webrazzi özel içeren ekstra bilgiler sizin paylaştım. Maalesef bir geridönüş olmadı ve yayın da yapılmadı.

  www.voltimum.com.tr elektrik tesisat ağırlık bir internet sitesi ve portalımızdan ziyade sektörden gelen kullanıcılar için farklı hizmetler de sunuyoruz.

  Genel olarak bir yayıncıdan/basın mensubundan bunları bekliyorum (ilgisini çektikten sonra): Benim gönderdiğim basın duyurusunu incelemesi ve ardından kendisi verilen bilgiler hakkında bir araştırma yapması. Sonra gerekirse şirketten sorumlu bir kişiye bir kaç sorular sorup tam bilgilere sahip olmak için. Ve en son eleştiriler dahil haberin yayınlanması. Daha fazla eleştiri bence iyi oluyr.

  1. Aslında süreçlerimiz zaten belirttiğiniz gibi ilerlemektedir. Ancak elektrik tesisatlarıyla ilgili içeriklerin bulunduğu bir portalın Webrazzi'de yer alması okuyucumuz için bir anlam ifade etmiyor. Diğer taraftan sizinle yani girişimciyle polemiğe girmemek ve karşı tarafın hevesini kırmamak için zaman zaman bu maillere cevap vermemeyi tercih edebiliyoruz.

   Gönderdiğiniz her internet sitesinin incelendiğine emin olabilirsiniz. Ancak geri dönüş konusunda deneyimlerimiz sonunda en az rahatsız edici yöntemin bu olduğunu gösteriyor. Hergün ne kadar kötü de olsa girişimine sonuna inanan kişilerle fikir mücadelesi etmek takdir edersiniz ki o kadar kolay değil.

   Voltimum sizin amacınıza yönelik olarak geliştirilmiş uygun bir platfor olabilir ancak bizim yayınımızda yer almak için uygun bir proje değildir. Bu yüzden tarafınıza geri dönüş yapılmamıştır.

   1. Volkan Çallar Volkan Çallar

    Ali bey,

    yanıtınız için teşekkür ederim.

 15. Bu durum rekabetin kızıştığını gösteriyor. Diğer sitelerden sıyrılabilmek için haberi ilk biz yaptık modu aynen tv magazin programlarının modudur. "Hiçbir yerde olmayan şok görüntülerle sadece webrazzi'de!? Az sonra!!" Bu kötü bir şey değil aslında. Bunun bir tık yukarısı girişimci için daha ferah.

  1. sonra da tvlerin hali ortada, haber yok, azzz sonra yazıları çok. webrazzi bu gidiş gidiş değil.

   unutmadan neden hala facebook yorumları yok da bu kadar otoriter yorum sistemi var biraz tc ı örnek alın.

 16. Ali Bey projeler belki webrazzi de yayinlacak turden olmayabilir. Fakat olumsuz da olsa pozitif bir sekilde geri donus bilgisi vermek profesyonellik geregidir . Yoksa insanlar degersiz bi urun cikardiklari hissine kapilabilirler.

  1. Bence de olumlu veya olumsuz cevap vermek gerekir.

 17. Webrazzide yayınlanmak için iki kriter var ya e-ticaret sitesi olacaksınız yada burada tanıdıklarınız olacak.Yenilikçi şeyleri pek sallamıyorlar.

 18. Süleyman Adem Süleyman Adem

  İbretlik bir paylaşım olmuş admin kardeş.

 19. Wizardaous Wizardaous

  Girişimcinin sorumluluğu, eline geçen tüm fırsatları en iyi şekilde kullanmaktır. Hatta ilk önce o fırsatları yaratabilmektir. Webrazzi'de yazı yayınlatmak için bir form doldurmak 1 saat alacaksa, Webrazzi şöyle böyle diyenlere çok takmadan, bundan caymamak lazım.

  Herkes Webrazzi'yi eleştirebilir, Webrazzi'yi beğenirsiniz beğenmezsiniz ama takip edilen bir blog olduğu gerçeğini yadsıyamazsınız. Girişimci açısından Webrazzi'de yazı yayınlatabilmek önemlidir, yayınlamıyorlarsa da yayınlamazlar, onların bileceği iştir. Girişimci şevki zor kırılanlardan olmalı.

  Webrazzi işini düzgün yapmazsa daha az okunur, Girişimci açısından da değeri düşer, bir süre sonra Girişimci de Webrazzi'nin formunu iplemez. Denklem oldukça basittir.

  Şu anda ve orta vadede Webrazzi Girişimci'ler için önemli bir tanıtım platformu ama yakın zamanda okuduğum çoğu yorum uzun vadede bunun değişebileceğini gösteriyor ki bu da oldukça kişisel bir yorum.

  1. Bence webrazzinin tutumu doğru .Webrazziyi inceleyen insanlar zaten öğrenciler , sosyal ve teknolojiyi merak edip kullanan insanlarla birlikte yatırımcılar .Amacınız yatırım almak değilse. Benim gibi sadece mutfak dolap kapak satışı yapan bir siteniz varsa ,buradan müşteri çıkar mı diye düşünüyorsanız çok zor bir ihtimal.Webrazzinin her yerinde www.mutfakdolapkapaklari.com/ 'yazsa bile size bir fayda sağlamayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü bu siteye marangozlar girip incelemez. Dolayısıyla yeni girişimi olan arkadaşlara tavsiyem reklam yapacakları mecraları doğru seçmeleri olacaktır.

 20. Webrazzi ekibi iletişim formundan gelen postalara bakıyor mu merak ediyorum, kaç gün oldu göndereli bilgileri herhangi bir cevap dahi gelmedi.

  1. Tüm mailleri okuyoruz ancak bazen hızlı cevap veremeyebiliyoruz. Fakat biraz önce kontrol ettim, sizin isminizle bir mail gelmemiş.

   1. Osman B. Osman B.

    Ahmet'e katılıyorum, özellikle Google Docs'taki girişim gönderme formundan gelen postalara pek bakmıyorsunuz galiba (ya da günde 10-20 posta geldiği için gözden kaçıyor). Ancak sektördeki bazı isimlerin arkasında olduğu girişimlerin daha ilk günlerinden Webrazzi'de yayınlanıyor olması insanı düşündürüyor, Türkiye'de bu denli kurumsallaşan başka bir alternatifinizin olmadığını da lütfen göz önünde bulundurun. Türk girişimcilerinin pek çoğunun reklam ve medya gücü hemen hemen hiç yok, sizin de gücünüzü aldığınız nokta zaten sizi takip eden bu kesim. İnanın daha hassas ve hızlı olmanız herkes için yararlı.