Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10 S’i tanıttı
Teknoloji

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10 S’i tanıttı

İlk olarak geçtiğimiz Ocak ayında karşımıza çıkan ve sonrasında 2 Mayıs tarihinde Windows 10 Cloud olarak tanıtılması beklenen Microsoft’un yeni işletim sistemi, düzenlenen etkinlikle birlikte Windows 10 S olarak tanıtıldı. Google’ın eğitim odaklı Chrome OS’ine rakip olarak geliştirilen Windows 10 S, uygun fiyatlı laptop ve tablet modellerinde kullanılacak.

Özellikle öğrenci ve öğretmenlerin kullanımı için geliştirilen Windows 10 S, yüksek donanımlara sahip olmayan uygun fiyatlı modellerde kullanılacak. Sadece Microsoft’un mağazasındaki Windows uygulamalarını çalıştıracak olan Windows 10 S, Windows 10’a oranla daha güvenli bir kullanım vadediyor. Bulut tabanlı ve hafif bir işletim sistemi olması nedeniyle hızlı çalışması beklenen Windows 10 S ürünlerinin açılış süreleri ise yaklaşık 15 saniye seviyelerinde olacak.

Windows 10 S için Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Samsung ve Toshiba ile iş birliğine gideceğini de açıklayan Microsoft, Windows 10 S işletim sistemine sahip olacak olan cihazların yaz aylarında kullanıma sunulacağını da açıkladı. Giriş seviyesi laptop ve tablet modelleri olarak karşımıza çıkacak olan Windows 10 S ürünleri, 189 dolar fiyat etiketiyle başlayan fiyatlarla satışa çıkacak.

Tüm Öğretmen ve öğrenci Windows 10 S kullanıcıları için Office 365 uygulamalarının tamamen ücretsiz olarak sunulacağını da belirtelim. Okulların kullanımına ücretsiz olarak sunulacak olan Windows 10 S, okullardaki eski bilgisayarları güncellenmesine de vesile olabilir.

Son olarak Windows 10 S kullanıcılarının Minecraft: Education Edition’a bir yıl boyunca ücretsiz olarak sahip olacağını da ekleyelim. Microsoft, bu hamlesi Chrome OS ve Chromebook’lara rakip olup olamayacağını ise zaman gösterecek.

Yorumlar (3)
  1. Milyar dolarları olup, hiç bir işi beceremeyen tek firma Microsoft bence. Yine bomboş bir iş.

    1. :) microsoft olmasaydı diye bir düşünün bence. Düşünürken de Bulutu, Office programları, SQL& Server Management ve Kodlama programlarını da aklınıza getirin. Selam ile..

    2. Hüseyin A. Hüseyin A.

      Microsoft kadar kabuğunu kıran başka bir oluşum var mı? Apple gibi cihazın sadece boyunu tipini rengini değiştirip çıkmıyor piyasaya enazından. Opensource a açılımı, SQL 2017 Yenilikleriyle nasıl devrim yaratacağı , dünyanın en iyi IDE si Visual Studio ve en iyi office programına sahip olan Microsoft tan bahsediyorsunuz değil mi sayın Ferit?