Facebook düşünceyle yazma ve tenle işitme teknolojileri geliştiriyor

Facebook düşünceyle yazma ve tenle işitme teknolojileri geliştiriyor

Facebook'un rotasını Sanal Gerçeklik (VR) başta olmak üzere alternatif gerçekliklere çevirmesi, şirketin yeni teknolojilerle ufuk açıcı çalışmalara imza atmasını sağlıyor. Bu teknolojilere odaklanan Building 8 birimini bir süre önce duyuran Facebook, birimin geliştirmeye devam ettiği teknolojileri f8 konferansında tanıttı. İnsan beynini doğrudan bilgisayarlara bağlayacak yeni yollar deneyen şirket, doğrudan beyin kontrolüne odaklanıyor.

f8 konferansında DARPA ve Google'dan sonra Building 8'in başına geçen Regina Dugan, bu teknolojiyi "Artırılmış Gerçeklik (AR) için beyin faresi" şeklinde tanımlıyor. Yani arayüz, vücudun hareketini takip etmeye gerek kalmadan doğrudan sinirsel aktivitenizi izliyor. Şirketin 60 mühendisle birlikte geliştirdiği teknoloji, bu sayede insanların düşüncelerini takip ederek, arada bir başka fiziksel eyleme gerek kalmadan, bilgisayarla etkileşime girebiliyor. Dugan'ın öne çıkardığı iki etkileşimden ilki yazı. Altı aydır beyinle yazma teknolojisi üzerinde çalışan Facebook, insanların yazı yazmak için akıllarından kelimeleri geçirmelerinin yeterli olacağı bir arayüz geliştirmek istiyor. Amaç, ilk etapta dakikada 100 kelime yazmak ki bu bugün telefonla yapabildiğimizde 5 kat daha hızlı.

Önemli bir ayrımın altını çizden Dugan, Facebook'un rastgele düşünceleri okuyacak bir teknoloji geliştirmediğini söylüyor. Beyin dalgalarının deşifre edilebilmesi için beyinde konuşmaya dönüştürülmeye hazır düşünceler olması gerekiyor. Felçli ya da konuşma engelli insanlar bu, oldukça anlamlı bir ilerleme olabilir. Diğer taraftan Facebook, "Paylaş" butonunu doğrudan beynimize entegre ediyor. Bu teknoloji ileri aşamada VR ve AR deneyimleri için bugün hayal bile edemeyeceğimiz ilerlemeler sağlayabilir.

Zuckerberg'in not ettiği gibi beynimiz her saniye dört adet HD film yayınlayacak kadar çok veri ortaya çıkarıyor. Bilgisayar etkileşimimizin ne kadar verimsiz olduğunu ortaya koyan veriler, yalnız Zuckerberg'i değil, Elon Musk'tan Bryan Johnson'a öncü teknoloji girişimcilerini heyecanlandırıyor.

f8'de öne çıkan "sessiz konuşma arayüzleri"nin ikincisi insanın tenle duymasını sağlıyor. Açıklamaya göre Building 8 ekibi, insan teninin kulaktaki salyangozun özelliklerini taklit etmesini sağlayacak donanım ve yazılım teknolojileri geliştiriyor.  Teknoloji sayesinde insan derisi ses duyarlı hale geliyor ve işitme kulağa bağlı bir duyu olmaktan çıkıyor.

Dugan "Çok da uzak gelecekte olmayan bir gün, ben Mandarin dilinde düşünürken sizin beni o anda İspanyolca dilince hissetmeniz mümkün olabilir" diyor. Hayal etmesi de denemesi de keyifli bu yolculukta Facebook, insan beynini doğrudan bilgisayarlara bağlayacak en güçlü adaylardan biri olarak beliriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.