Güvenlik skandalı sonrasında BiTaksi uygulamasında önemli güncelleme
Mobil

Güvenlik skandalı sonrasında BiTaksi uygulamasında önemli güncelleme

BiTaksi geçtiğimiz ay sonunda gerçekleşen ve şiddetli tepki alan güvenlik skandalı sonrasında uygulamasını güncelledi. BiTaksi mobil uygulamasına, kullanıcıları korumaya ve benzer durumları engellemeye yönelik önemli özellikler bugün itibariyle eklendi.

BiTaksi mobil uygulamasına gelen ek güvenlik özelliklerinden ilki kullanıcıların sürücüleri bir nevi bloklamasını sağlıyor. BiTaksi üzerinden yaptığınız bir yolculuktan, sürücü nedeniyle memnun kalmadıysanız, yolculuk sonuna eklenen "Beni bir daha bu sürücüyle eşleştirme" seçeneğiyle, bir dahaki sefere işi şansa bırakmamış oluyorsunuz. Böyle bir seçenek güvenlik skandalı öncesinde olsaydı, yaşananlar tamamen engellenmiş olabilirdi...

BiTaksi güncellemeyle en çok eleştirilen eksikliklerini gidermeyi amaçlıyor. Bunlardan biri olan müşteri iletişimi, güncellemeyle gelen "BiTaksi Müşteri Servisi'nin beni aramasını istiyorum" butonuyla iyileştiriliyor. Bütün yolculukların sonuna eklenen bu buton, kullanıcıların BiTaksi'ye kolaylıkla ulaşmasını sağlıyor.

BiTaksi sürücü komünitesi için daha yüksek bir standart belirleyen girişim, ortalama 5 üzerinden 4,5 yıldızı tutturamayan sürücülerle çalışmayacağını da not ediyor. Yolculuk sonrasında kullanıcıların deneyimlerini notladığı uygulama üzerinden verilen 1 ya da 2 yıldız, sürücüleri öfkelendirebiliyor. Kullanıcıların anonimliğini korumak için yeni bir adım atan BiTaksi, 1 ya da 2 yıldız veren müşterilerin yorumlarını sürücülere göstermiyor. Bir sürücüye 1 ya da 2 yıldız verdiyseniz sürücü doğrudan bloklanıyor yani bir daha sizinle eşleştirilmiyor. BiTaksi uygulaması üzerinden verilen yıldızların ne anlama geldiği de artık daha açık ve net bir şekilde görülüyor.

BiTaksi skandalı birçok kullanıcının platformla kurduğu güven ilişkisini bitirme noktasına getirdi. Güncelleme ve eklenen özellikler BiTaksi tarafından sunulan ciddi bir özür ve "gerekli dersleri çıkardık" mesajı niteliğinde. Kullanıcıların bu özrü kabul edip etmeyeceği uygulamanın geleceği açısından oldukça kritik.

Yorumlar (21)
 1. Birgün eşimle acil bir durum icin bi taksiyi çağırdım. Adam arayıp geleceğini söyleyip tam geleceği caddede ters dönmeye başladı aradığımda telefonu açmadı yolcugu iptal etti. Ve adama telefonda kaydim. Bu adamı şikayet etmeme rağmen net cevabı alamadım bi taksiden. Bir gun yine taksi cagirdigimda bu karaktersiz adam yine çıktı karşıma direkt iptal ettim baska taksi cagirdim. Bir şekilde karsilassaydik bir guzel birbirimize girebilirdik ve olay ciddi boyutlara gidebilirdi.

 2. İyi de taksinin yorumu görmesine ne gerek var. Ortalama puanını ve son atıyorum 15 puanını görsün. Akıllanmadınız yine.Sadece iyi yorumları görecek ise o zaman yorumun ne anlamı var.

  1. ben de yorumun görülebildiğini bilmiyordum, bi kaç sefer uygulama üzerinden taksiciye negatif yorum girmiştim, demek ki yaşayacak günümüz alacak nefesimiz varmış ki bi şey olmadı,...

   tüm yorumların taksici tarafından ANONİM bir şekilde görülmesi daha mantıklı. isim zaman lokasyon bilgisini vermeden.... sürücünün yaptığı hatanın farkında olması önemli ....

 3. Israrla taksicinin yorumlarına okumasına izin veriyorlar. Akıllanmıycaksınız.

 4. Lokasyon ve yolculuk datasınıda tutuyorlar, Ali şu gün, şurdan şuraya gitti gibi. Amerika 'da sırf bu nedenden dolayı çoktan kapatılmışlardı. Bunun için Webrazzi konferansında onları uyarmıştım ama bir değişiklik yapılmadı.

 5. Sürücüyü engellemek çok ciddi bir geliştirme değil bana göre. Açıkcası kaybolan güveni de geri kazandırmaz. Boşa kürek çekiliyor bu saatten sonra

 6. ne yazık ki bu çözümler sadece müşteri kaybının önüne geçmek için bir problem olduğunda düşünülüyor.

 7. Seo Uzmanı Seo Uzmanı

  bitaksi ilk zamanlar çok iyi bir giriş yapmıştı fakat bu son yaşanan olaylar kullanıcıları uygulamadan soğuttu bu yüzden artık bende önceden kullandığım bu uygulamayı güvenip kullanmıyorum.

 8. Kesinlikle son kullanan kişinin notunu ileri tarihli görsün veya 2-3 gün gecikmeli olarak görsün.Bunun yanında sahibindenin sistemin aynısı burada da bulunsun ortak bir numaradan iletişime geçilsin.

 9. Tuğçe G Tuğçe G

  önce müşteri demedikten sonra, taksi durağından ceza almış atılmış adamların çalıştığı bir platform olmaya devam...

 10. Daha ciddi önlemler olmalı. Taksicilerin telefonu görmesi de bir konu. Görmesin seçeneği etkili değil çünkü çoğu taksicinin telefonu internetten arama yapamıyor. Zaten endişelerim çoktu olay sonrasında uygulamayı tamamen kaldırdım. Kişisel bilgi gizliliğine hiç önem vermediklerini düşünüyorum.

 11. Güncellenmiş ancak hala iş görür seviyeye gelmemiş gibi gözüküyor. Bir de bunun niye betası denenmeden biz değiştik işte buyrun tarzında yaklaşılıyor ki ?

 12. Açıkça İsrail'de başarıyla uygulanan bir uygulamanın Türkiye'deki kötü bir kopyası.

 13. Güven geri gelmezi ama kullanıyoruz mecburen. Alternatif yok.

 14. Renklidergi Renklidergi

  benim anlamadığım bunca şikayete rağmen "vız gelir tırıs gider" mantığında çözümler üretmeleri. Bunca emek, bunca yatırım, böylesine ucuz biçimde neden harcanır yahu??? Kolladığı (buradan öyle görünüyor) sürücüler, babasının oğlu, amcasının çocuğu fln olsa gerek???

 15. Kullanmayı bıraktığım için uzaya füze dahi gönderse umurumda olmayacak program.

 16. adın çıkacağına canın çıksın demiş eskiler zor şimden sonra

 17. Merdana.net Merdana.net

  Bitaksi'yi bu saatten sonra parası ve çevresi olan bir girişimci her türlü siler süpürür.Yeni uygulamaların kolay bir şekilde pazardan pay alması kaçınılmazdır

 18. Tam rakip uygulama yapma zamanı... Bi' Taksi'deki eksikleri ve tüm kullanıcı taleplerini iyi anlayan bir uygulama, çok hızlı bir şekilde pazar lideri olur.... Fırsat arayanlara, işte devasa bir fırsat! Test edilmiş, hızlı büyüyen ve adeta "Mehdi" bekler gibi yeni bir oyuncu bekleyen yığınların olduğu mükemmel bir pazar... Tek sıkıntı giriş bariyeri yüksek... Ama güçlü bir firma bu işi kolayca yapabilir...Yaparsa da açık ara pazar lideri olması kaçınılmaz...

 19. Murat Kuyucu Murat Kuyucu

  Bir tane adam gibi rakibe bakar, gumbur gumbur batarsiniz. Cok onemli degisikliklerin yapilmasi gerekiyor. Bakalim BiTaksi yoneticileri ne kadar ''yonetici''. Izleyip gorecegiz.

 20. Taksicilerin abi iptal et 5 lira ödemeyeyim demesi de ayrı bir problem tabi. güzel girişim ama çok fazla kusur var. eğitim şart