BiTaksi güvenlik skandalından kim sorumlu?
Mobil

BiTaksi güvenlik skandalından kim sorumlu?

İstanbul'da BiTaksi kullanıcılarının bir BiTaksi sürücüsü tarafından ağır şekilde darp edilmesiyle sonuçlanan skandalın ardından tepkiler büyüyor. Kullanıcılar BiTaksi'yi suçlayanlar ve suçlamayanlar olarak bölünürken, vaka, BiTaksi'nin onlarla kurduğu güven ilişkisini yeniden sorgulatıyor.

Türkiye'de ya da daha spesifik olarak İstanbul'da yaşayıp taksi hizmetinden şikayet etmeyen kimse tahminimce yoktur... Bu, 2013'te taksi endüstrisinde verilen hizmeti standartlaştırma vaadiyle gelen BiTaksi'nin bugüne kadar kullanıcı tarafından ilgiyle karşılanmasını sağlayan en önemli faktörlerden biriydi aynı zamanda... Zira sektörde ne araçların temizliği ne de konforu, güven kadar önemli bir boşluk oluşturmuyordu. BiTaksi'nin Türkiye'nin en büyük sanal taksi durağı haline gelip, kullanıcıyla doğrudan güven odaklı bir bağ kurması taksi endüstrisinde benzeri görülmemiş bir vakaydı. İnternet ve güvenlik konseptlerini bir arada düşünemeyen birçok kullanıcı için tamamen yeni bu ilişki, şu günlerde, en önemli sınavını veriyor.

19 Mart'ta gerçekleştiği iddia edilen vakadaki en korkunç noktalardan biri, ilgili sürücünün "kafayı taktığı" yolculardan intikam almak için pusuda beklerken BiTaksi'yi kullanması... Aşina olmayanlar için BiTaksi, kullanıcılar istemediği sürece telefon numaralarını sürücülerle paylaşmıyor. Sürücüler istedikleri zaman istedikleri yolcuyu uygulama üzerinden takip edemiyor. Ancak, bir BiTaksi sürücüsünün evinden aldığı bir yolcunun adresiyle ismini eşleştirmesi zor değil. Vakaya karışan sürücü bu sayede tetikte bekliyor ve kullanıcılar yeniden BiTaksi çağırdığında intikam planını hayata geçiriyor. İntikam planına koca bir taksi durağı da dahil oluyor.

Vakayı, duraklara, BiTaksi'ye hatta diğer tüm internet servislerine olan inancınızı bitirecek bir tür trajedi olarak yorumlamak mümkün ancak tahmin edebileceğiniz gibi bunun kimseye faydası yok. Her şeyden önce BiTaksi'nin bu tip bir intikam planına dahil edilebilmesinin uygulamayı çöpe atmak için yeterli gerekçe oluşturup oluşturmadığını sormak gerekiyor. Zira size "kafayı takan" biri elindeki bütün imkanları kötü amacına hizmet için kullanabilir. Bunun için imkanlardan ziyade kişiyi ele almak daha sağlıklı olabilir.

İmkanın kötüye kullanılması korkunç olsa da BiTaksi'nin kullanıcıyla kurduğu güven ilişkisini zedeleyen en önemli nokta, kullanıcıdan gelen şikayete duyarsız kalmış görünmesi. Şikayetlerini ilk fırsatta BiTaksi'ye ilettiklerini söyleyen kullanıcın beklentisi, BiTaksi'nin standartlarını korumasından başka bir şey değil. Sektörde dördüncü yılını geride bırakan BiTaksi'nin konuya yeterince hassas yaklaşmamış olması ise bir tür rehaveti, en kötü ihtimalle İstanbul trafiğinin BiTaksi'yi de "taksileştirmesini" işaret ediyor olabilir. Zira, Ekşi Sözlük'te bugün 63 sayfaya ulaşan vaka entry'sinde onlarca kullanıcı benzer şikayetleri dile getiriyor.

BiTaksi'nin hatayı kabul edip, ilgili önlemleri aldığı yönündeki açıklaması bu nedenle önemli. Şirketin İstanbul trafiğinin kaos etkisine kapılmadan, güven tazelemesi gerekiyor

Yorumlar (54)
 1. Sabri Ozturk Sabri Ozturk

  Objektifliği bir kenara bırakarak firmayı savunmanız pek etik değil. Tabii ki cadı avına gerek yok, ama bu skandalı normalleştirmeniz hoş değil.

  1. Sonuna kadar katiliyorum.

  2. Oktay Oktay

   Objektif bir değerlendirme yapmamışsınız, BiTaksi PR gibi olmuş, platformun etik anlayışının gereğini yapmanız gerekiyor.

  3. Cemal Cemal

   Teknoloji kullanan, teknoloji haberleri yapan şirketler olarak iş birliği içerisinde olmanız, birbirinize destek olmanız normal olabilir ama her olay karşısında değil. Bazı durumlar ekstra hassasiyet gerektirir ve doğruya doğru yanlışa yanlış demeniz gerekir. Herkes okuduğunu anlayabiliyor ve bu yazınızın ne amaçla ne sebeple yazıldığını anlayabiliyor. Sırf şu yazıdan dolayı Webrazzi'de, Bitaksi gibi tepki görürse hiç şaşırtıcı olmaz. Bitaksi'nin yaptığını yapmayıp işler çığırıından çıkmadan hassasiyet göstermeniz dileğiyle.

 2. Bitaksi çok sık kullandığım bir uygulama olmasına rağmen, yaptıkları açıklamayı hiç samimi bulmadım. Olayın gerçekleşmesine üzüldükleri için değil de sosyal medyada bitaksi'ye çok fazla tepki geldikten sonra olayla ilgilenmeye başladıkları aşikar. Biz önümüzden geçen boş taksiyi keyfimizden izlemiyoruz, sırf daha güvenli diye bitaksi'den çağırdığımız taksiyi bekliyoruz.

  Şahsen Ekşi Sözlük'teki iletilerden sonra fikrim değişti; "Güvenli" Taksicilik imajını korumak adına en küçük şikayetle bile vakit kaybetmeden ilgilenmeleri gerekirken, komisyon aldıkları hiçbir taksiyi kaybetmemek adına tüm şikayetleri "taksi şoförünü uyardık" şeklinde geçiştirdiklerini düşünmeye başladım.

  Bitaksi'nin kısa vadeli çözümleri, uzun vadede kendi sonlarını getirir. Kullanıcılarının güvenini yeniden kazanmak için hizmet politikalarında radikal adımlar atması kaçınılmaz oldu.

 3. Uygulamayı beğenerek kullandım şimdiye kadar, bu tarz ekstrem durumlarda krizlerin yönetilememesinin başka bir örneği, umarım hatalardan dersler alınmıştır

 4. Kaan Çinkaya Kaan Çinkaya

  BiTaksi'nin vurdum duymazlığı ve aymazlığı yüzünden bu gün o iki insan da şu an hayatta olmayabilir? Bir uygulama müşteri şikayetlerini direk taksiciye neden gösterir? Ne yazık ki bu amatörce davranışları yüzünden bir çok kullanıcısını kaybedeceklerdir. Bence insanların bu uygulamayı kullanmaması onlar için daha sağlıklı olacaktır.

 5. Hakan Tefekli Hakan Tefekli

  Bitaksi gibi guven saglamis firmanin boyle seylere prim vermesi, ustune sirf sekil olsun diye bir aciklama yapmasi akil alacak gibi degil. Herkes silsin programi ki kendilerine ceki duzen vermeyi dusunsunler.

  Olayin bizzat goruntuleri:

  http://www.hurriyet.com.tr/bitaksi-rezaletinin-goruntuleri-ortaya-cikti-40411027

 6. Cenan Cenan

  Yazıda belirtilmeyen bir nokta daha var. Kullanıcının şikayet yorumunun sürücü tarafından da görüldüğü iddia ediliyor. Müthiş bir hata değil mi bu? Eğer böyle bir açık varsa, şikayet eden insanları resmen ateşe atmaktır bunun adı.

  "...ben de geçen hafta şikayet yorumu yazdığım..."

  "...üstelik yazdığım yorumu şöför de yetkililer de görüyormuş o an onu da öğrendim..."

 7. Engin Engin

  Büyüyen her firmada yaşanan ego problemi bitaksi de de var demek ki

  geçmiş olsun mağdurlara.

 8. Sonerk. Sonerk.

  Bitaksi'nin tek suçu kötü kriz yönetimi. onun dışında neden bu kadar linç ediliyor ? %99 hata taksicide. Bitaksi'yle tek yaptıkları işbiriği.

 9. Bu yazı ile bitaksi'yi savunarak bu durumu normalleştirmek ve suçsuz olarak göstermek en az bu haber kadar çirkin. Bitaksi hiç bir zaman şikayetleri önemsemedi. Gidin AppStore, GooglePlay ve sosyal medyadaki yorumları okuyun. Ben de yaşadığım sorundan sonra uygulamayı sildim ve zulmedeni savunan bu sistem bir gün başlarını çok ağrıtır diye de güzelce dua ettim. Çok şükür ki gerekli tepkiyi aldılar hakettikleri gibi fazlasını alırlar inşallah!

 10. Necati Ordek Necati Ordek

  Uygulamayı sildim. Böyle bir olayın benim de veya sizin de başınıza gelmeyeceğinin garantisi yok. Şikayeti dikkate almayıp, üstüne bir de o müşterinin o taksi şoförüyle eşleşmesinin önüne geçememişler. Hiç iyi bir sınav olmadı bu BiTaksi için.

 11. Bir suçlu bulunması gerekiyorsa bu suçlu bi taksi olmamalı kanaatimce, bu suçu yaratmaya zemin bulabilecek bir sistem var ise bunu takside şiddet, trafikte terör, hafriyat kamyolarının insanların canını hiçe sayması vs diye türetmek mümkün. Aynı taksi şöförleri Almanyada bunu yapabiliyor mu? hepsi Türk değil mi oradaki taksi şöförlerinin, gidenler bilir sistemin nasıl yürüdüğünü.

 12. Gökhan B. Gökhan B.

  Ne oldum delisi olmuş bir firma örneği, iş bu noktaya gelmeden önce düşünecektiniz müşterinizi. Uygulamayı sildim, bir daha hayatta işim olmaz

 13. Gökhan B. Gökhan B.

  İş bu noktaya geldikten sonra açıklama yapmaları düşündürücü

 14. Murat H. Murat H.

  Bilgi güvenliği ve kullanici feedbackinin ne kadar onemli oldugunu gösteren bu vaka ayni zamanda BiTaksi nin bunlari nasil önemsediğini de gösterdi. Telefonumdan silerek yer açtığım icin mutluyum :)

 15. Turkiye'de genel olarak objektif haberciligin oldugunu gosteren bir haber olmus. Cok yazik. Webrazzi'den daha iyisini beklerdim.

 16. Hulktr Hulktr

  Sokaktan çevirdiğim taksiye 20 lira veriyorum diyelim, BiTaksi ile de aynı ücreti veriyorum, BiTaksi oturduğu yerden ödediğim paradan komisyon alıyor. İnsanlar neden BiTaksi kullanıyor? Suçlular en rahat taksilerde iş bulduğu için artan darp ve hırsızlık olaylarına karşı daha güvende hissetmek için. Sırf bu yüzden kullandığın servisten gelen araç içinde öldürülmek müşteri memnuniyetiyle sonuçlanmayacaktır. Elbette ki BiTaksi'nin sorumluluğu vardır.

 17. Bu durum Bitaksi'nin sonunu getirecek. Yazık oldu.

 18. Tuğçe G Tuğçe G

  Yaklaşık 1 sene önce yaşadığım olumsuz bir olayı hem bitaksi hem de taksicinin durağına iletmiştim. Taksi durağı kendileri hakkında 3 gün uzaklaştırma verildiğini tarafıma bildirirken bitaksi kör, sağır, dilsiz i oynamıştı. Bİtaksi nin tutumu beni hiç şaşırtmadı. Uygulamayı da zaten muhtaç olmadıkça o günden sonra kullanmıyordum, nihayetinde durağından cezalı sürücüler bitakside dolanıyor. Daha hala pozitife giden hiçbir çalışma anlayış geliştiremediler, sonuç sildim gittim

 19. Can Kurtaran Can Kurtaran

  BiTaksi ne yapmalıydı?

  - Bir müşteri, bir taksiyi şikayet ettiği an, bir daha o taksi o müşteriyle eşleştirilmemeli, sistem bu 2 kullanıcının birbirini görmesini tamamen engellemeli.

  - Sürücü skoru olmalı. Her şikayet sonrası skor düşmeli. Her şikayetin farklı puanları olmalı. Gelen şikayet her ne olursa olsun, şikayetin türüne göre X gün o sürücü biTaksi'den iş alamamalı. Bu süre zarfında şikayetin geçerliliği ve doğruluğu incelenmeli.

  - BiTaksi uygulaması içerisinde bir "panik butonu" olmalı. Yolcu eğer bir sorunla karşılaşırsa hemen düğmeye basabilmeli, bu düğmeye basıldığı an BiTaksi polise taksinin lokasyonunu hemen göndermeli.

  - İsteyen müşteri, taksiye binmeden önce varış noktasını girmeli ve eğer bu nokta dışında bir güzergaha giderse, panik butonunun devreye girmesini istediğini seçebilmeli.

  - Uygulamaya dahil olan tüm taksicilerden adli sicil kaydı istenmeli, takip edilmeli.

  - Müşteri telefonunu, sürücü direk görememeli. Sürücü, müşteriyi aramak isterse taksiyi çağırdığı zaman 0850 XXX XX XX'yi arayıp müşteriye verilmiş geçiçi ID'yi tuşlayarak çağrıyı sistemin müşteriye yönlendirmesi sağlanmalı. Birebir iletişim asla olmamalı.

  Son olarak, BiTaksi'den bağımsız olarak şunu da belirtmek isterim. Genellikle Merve Kara, Webrazzi'de en keyifli okuduğum yazıların yazarı oluyor. Ancak bu yazıda maalesef oldukça yanlı olduğunu, objektif olmadığını düşünüyorum. Elbette bunun birçok sebebi vardır, bir çoğunu tahmin etmek de zor değil.

 20. Ahmet Turan Ahmet Turan

  Her zaman derim. İstanbul daki gerçek korsan taksiler başta Beylikdüzü tarafındaki KIRMIZI olanlardan sonra SARI taksilerdir. Kural tanımazlık mı dersiniz, dolandırıcılık mı dersiniz hepsi bunlarda. Şimdi kalkıp birileri taksici esnafının hepsi böyle değil filan diyecektir ama istisnalar kaideyi bozmaz. Hayatım boyunca 1 kuruş ödemeyeceğime söz verdim. Ne kendim ne ailem asla taksiye binmez.. Biz toplum olarak tepki veren bir millet olamadığımızdan her zaman yaptıkları yanlarına kar kalır ..

 21. Kemall Kemall

  Benzer güvenlik sıkıntıları BİMER'de de var. Bir kurum hakkında şikayette bulunuyorsun. Şikayetin direk kimlik bilgilerinle beraber kuruma gidiyor.

 22. Birol Birol

  Merhabalar,

  evet Bitaksi bir hata yapmış olabilir zaten bunu da kabul ediyorlar ve de erdemli bir hareket ile de özür diliyorlar. Türkiye de en son ne zaman özür dileyen bir kurum gördük. Unutulmaması gereken durum şu Bitaksi 10 yıllık bir şirket değil onlarda hatalarında büyümeye kendilerini geliştirmeye devam edecek. Kullananlar bilir cep telefonunu, çantasını, bavulunu taksi de unutum bitaksi sayesinde bulan kaç kişi vardır bence yüzlerce belki de binlerce.

  Toplum olarak bir anda acımasızca bir hata ile bitaksi ye karşı açımasız protestoları anlamakta zorluk çekiyorum. Yanlış anlaşılmasın ne bitaksi çalışanıyım ne de ortağı. Ama şunu diyorum evet ortada bir hata var ve bunu kabul eden bir kurum var ve gerekeni yapacağını zaten açıkladı. Unutmayın böyle bir değer bir günde oluşmuyorken bir günde yok etmeye çalışmak bence haksızlık ve acımasız.

  Umarım bu kirizden herkes dersini alır ve bitaksi kullanıcılarına hizmet etmeye devam eder.

  1. "hata yapmış olabilir...özür dilemişler". Eğer bu, bitaksi'ye gelen ilk şikayet ve bitaksi'nin de ilk özrü olsaydı kabul edilebilirdi. Ancak, bu zamana kadar yaşanan olaylarla ilgili tüm şikayetleri "özür dileriz, taksiciyi uyaracağız" ile geçiştiren ve hiçbir tedbir almadan aynı tutumla hizmete devam eden bir uygulamadan söz ediyoruz. Bu durumun bitaksi'den yana empati yapacak bir yanı yok, hiç zorlamayın bence.

   Eşime para üstü verirken üzerinde "geçersizdir" yazan sahte 50 lirayı araya sıkıştıran şoför de bitaksi kullanıyordu. Şikayetimiz üzerine ne mi oldu? Hiçbir şey.

 23. Henry Henry

  Müşterisini koruyamayan, bunun için kılını kıpırdatmayan, olay sosyal medyaya yansıyınca da usulca bir şeyler ters gitti çok üzgünüz :((( diyen bir firmanın gözümde hiçbir değeri ve güvenilirliği yok.

  BiTaksi yanlı olarak yazdığınız bu yazı da başka bir rezalet örneği. Adamlar kullanıcının yorumunu taksi şoförünün de okuması gibi hayati bir hata yapıyor en basiti, şu an bir cinayetten bahsedebilirdik işler çığrından çıksaydı.

  Taksici tayfaya zaten güvenim yok, her gün trafikte tartışmaktan bıktım, ayda yılda bir bindiğimde de sağ salim gideceğim yere gittikten sonra arkama bakmayayım istiyorum. Çok mu şey istiyorum?

 24. Bu endüstrideki can güvenliği problemi BiTaksi bu işe başlarken de mevcuttu ve BiTaksi ekibi bunu bilerek bu işe başladı. Ayrıca ilk tepki her zaman çok önemlidir. BiTaksi de pek çok Türk işi gibi bu noktada sınıfta kaldı. Şimdi ise büyüyen tepkiler ve uygulamanın telefonlardan silinmesi doğrultusunda karşılıksız özür dileyen bir davranışa geçiş görünmekte. BiTaksi'nin yerinin boşalması da, dolması da oldukça basit şeyler.

  Yazarı severek takip ederdim fakat bu yazıdaki tutumu oldukça rahatsız edici. Tabii bunu anlamak hiç zor değil. Bazen insanlar kariyerlerini ve kişisel ilişkilerini toplumsal sorunlardan daha önemli görebiliyor. Yine de çalışma hayatında başarılar.

 25. Uygulamayı kaldırdım. küçük özürlerle geçiştirilmemeli bu iş. Belki bütün kurallarını güncelleyip yeni bir manifesto gibi yayınlamalılar.

 26. Olay ilk kez gerçekleştiğinde ve şikayet BiTaksi'ye ulaştığında tepki vermeyen, vermekte beis gören şirket en az bu çirkin olayın müsebbibi ruh hastası taksici kadar sorumludur. Bundan kaçamaz. O taksiye binen müşteriler hem Bitaksi'nin hem de o taksicinin müşterisidir. Ben bir şirkette işveren olacağım ve benim bir çalışanım herhangi bir müşteriyi darp edecek. Beni mahkeme mahkeme süründürüp tabiri caiz ise "öttürürler". BiTaksi komisyonumu alırım keyfime bakarım diyorsa batsın gitsin, tarihin derinliklerine gömülsün. İnovasyonu dayak, tolu linç ve cana kastetme suçlarının işlenmesine aracılık yaparak sağlıyorlarsa diyecek bir şey yok, hayırlı işler, bol kazançlar.

 27. Zaten konum bilgisini kaydetmesi yüzüden daha önce onları uyarmıştım (Optimize etmek için tutuyorlar).

  Bu olaydan sonra sildim bende uygulamayı.

 28. açıklama bildirimini yazan yazarın art niyetli olarak taraf tuttuğunu düşünmüyorum. Bitaksi "can kurtaran"ın maddeler halinde yazdığı uyarılarla birlikte sektörde muadilleri örnek alarak yaşanabilecek diğer sorunları düşünerek önlemler alması gerekiyor. Özellikle müşteri geri bildirimleri geldiği an sosyal medya veya iletişim kanallarından anında müdahale etmeli. En küçük bir ilgisizlik olayın boyutlarını bu noktalara getiriyor. Kriz yönetimi dediğimiz olayı tecrübe ettiler.

 29. Saffet Ç. Saffet Ç.

  Tamamen klişe bir Türk malı şirket klasiği. Bizim iş alışkanlıklarımız böyle. Hiç rakibiniz yoksa para kazanma aşamasında postu serip yatarız. Bu hep böyle, bakınız telekom, bakınız online alışverişin ilk örnekleri (gg,he gibi). Bu aymazlıkla bu işler her zaman böyle olacak maalesef.

 30. Mağdur Bi Taksi Mağdur Bi Taksi

  doğru diyorsun, Bitaksi'nin hiç suçu yok, suç bunu göre göre bitaksi'yi tercih edenlerde. Nasıl böyle bir yazıyla PR yapılabiliyor çok ilginç. Kriz yönetiminiz bile başarısız. Vizyon gerek. Bitaksiden özür dileriz bu arada böyle tatsız bir durum yaşattığımız için. SAÇMALIK.

 31. Emregulcan Emregulcan

  Aslında olay sadece BiTaksi özelinde değerlendirilecek bir konu değil, her ne kadar aracı kurumlar (BiTaksi, Yemeksepeti vb.) sistem güvenliği, ödeme kolaylığı vb gibi konular ile hem çalıştığı firmayı hemde son kullanıcıyı koruma altına almaya çalışsada işin içine insan faktörü girince olaylar bazen rayından çıkıyor.

  Daha önce benzer olaylara örnek olarak Yemeksepeti 'nden sipariş veren bir bayanın kurye ile yaşadıkları http://www.hurriyet.com.tr/siparis-veren-kadini-taciz-etti-isinden-kovuldu-28285941), dünya örneklerinde ise pizza siparişi veren Iggy Azalea 'nın yaşadığı sorunları https://www.google.com.tr/search?q=iggy+azalea+pizza+guy) görebiliriz.

  Taksi olayı zaten İstanbul 'da başlı başına sorun, trafik var der sorun çıkartır, yağmurlu havalarda yolcu almaz, yakın mesafe gitmem der, 10 TL 'lik yola 15 TL ister vb. gibi binbir çeşit sorun var... Müşteri beğenmez, mesafe beğenmez ama hep "iş yok" diye şikayet eder ama sürekli madur olanlar kendileri.

  BiTaksi 'nin yaptığı açıklama biraz göstermelik, baskılar gelince markayı kurtarmak adına bişeyler yapalım, "dostlar alışverişte görsün" mantığı olmuş. Bence (belki yapıyorlardır) bu işin peşini bırakmayıp işi hukuki boyuta taşımak adına yardımcı olabilirler, gerekirse mevcut taksi durağı ile bütün anlaşmalarını iptal edip üstüne yaptırım uygulayabilirler diye düşünüyorum (mantıklı bir işletme ise yaptıkları sözleşmede bu tip durumlar için cayma vb. hakları ve yaptırımları mutlaka vardır).

  Haritada 10 tane taksi görürken hiçbiri çağrıyı kabul etmiyorsa ödeme seçenekleri dışında BiTaksi 'nin herhangi bir avantajı yok. Dolayısıyla #BiTaksiKullanma #BiTaksiyiSil kampanyası başlatılabilir :) Daha önce benzer durum Uber için yapılmıştı ABD 'de (yanlış hatırlamıyorsam Trump desteği nedeniyle).

  Ben yaklaşık olarak 6-7 aydır Uber kullanıyorum, bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Yağmur çamur uzak yakın demeden, taksi tarifesine yakın bir ücretlendirme ile VIP araçlar ve saygılı sürücüler ile hizmet alıyorum. Sigara kokusu yok, yayı fırlamış kılıfı kirlenmiş koltuklar yok, en önemlisi "abi yakın mesafe geldik bozuk yok zaten" deyip 16 TL tutan yol için 20 TL alan şöförler yok. Elbette yazının başında belirttiğim insan faktörü Uber içinde geçerli, fakat bildiğim kadarıyla şöför seçiminde çeşitli aşamalar ve psikolojik testler uygulanıyor.

 32. Bu vakayla "sosyal medya tepkileri" artınca ilgilenen bitaksi ekibini "neredeyse" övdüğünüz gibi, vakayla ilgilenmeyip dalga geçen polislerimizi de övseydiniz keşke. tadından yenmez olurdu.

 33. Yanlış yaklaşım uygulanan bir yazı olmuş. Aynı geleneksel medya gibi, internet medyasında da iş ve yatırım ilişkileri olduğu zaman objektif olarak değerlendirme yapılamıyor gördüğünüz gibi. Yazıda en azından BiTaksi'nin çok geç konuyla ilgilenmesi ve sistemde bulunan sıkıntılı güvenlik açıklarına ilişkin vurgular yapılıp bunların düzeltilmesinin gerektiği belirtilmeliydi.

 34. Arif Mete Arif Mete

  Şaka gibi bir savunma aslında.

  Neymiş intikam almak isteyen kişi her türlü bulurmuş.

  Uygulama şikayeti dikkate alıp bu kişiyi sistemden çıkarsaydı ve adam intikamını başka türlü alsaydı savunulabilirdi fakat şikayete rağmen hiçbir şekilde müşteriye dönülmediği gibi, en azından bu müşterinin taksi istediğini bahsi geçen şoförün bulamayacağı bir sistem ile yine sübvanse edebilirlerdi. Ama ETMEDİLER!

  Görmezden gelip kazanacakları paraya baktılar.

  Hali ile intikamı alacak kişi yine aynı sistem üzerinden bu kişilere ulaştı. Pusuyu kurdu, kurmasına engel olabilecek şirket ise buna engel olmadı.

  Söylenecek daha ne var ki?

  Suçlu taksici ve bitaksi.

 35. Şefik Şefik

  Güzel bir hatır gönül yazısı olmuş fakat kimse yemez bunları. Müşteri gizliliğini sağlayamayan, şikayetleri dikkate almayan ve gereken cezaları ticari kayıp nedeniyle veremeyen bir firmanın savunulmaması lazım! Bizim iletişim yapamamamız nedeniyle oldu diye itiraf etmişlerken bitaksiyi savunmak akıllıca bir iş değil. Bugün patronunun hissedarı olduğu şirketi, ölümle sonuçlanabilecek bir hatada savunanlar yarın o taksicileri de savunacaklardır.

 36. Merih Merih

  "19 Mart’ta gerçekleştiği iddia edilen vakada"...

  Tuhaf bir ifade olmuş :) gerçekleşme iddiası mı kalmış, görüntüleri var zaten haber sitelerinde.

 37. Orcun Akca (@orcuna) Orcun Akca (@orcuna)

  Platform olarak saglayici kalitesini korumak Bitaksi nin gorevleri arasinda.

 38. Batuhan Batuhan

  Webrazzi olarak Bitaksi uygulamasının avukatlığını mı üstlendiniz merak ediyorum. Konuda tek kusurlu Bitaksi değil evet, ama Bitaksi'ye suçsuz diyemezsiniz.

 39. Göktan Göktan

  Güvenli bir uygulama diye kullanıyorsun, ama güvenli olmadığı çıkıyor ortaya. Yoldan geçen taksiyi çevirmekle, bitaksi uygulaması arasında bir fark olmalı. O da güven.Güven yoksa o zaman uygulamada bir hata var demektir.

 40. Merve Hanım, konuya taraflı yaşadığınızı düşünüyorum. Kendinizi karşı tarafın yerine koymaya bile gerek yok, yaşananlarda uygulamanın verdiği-vermediği cevaplara bakmanız yeterli olacaktır.

 41. Hayri Hayri

  Bak bak bak neymis, pusuda beklerken bitaksi kullanmismis. İnsan bunu yazarken utanır. Uygulamayı sildim, bir daha da isim olmaz.

 42. Bitaksi kendi bindiği dalı kesmiş krizi krize çevirmiştir.

 43. Kemall Kemall

  http://ugurozmen.com/bilisim/bitaksi 'den alıntı...

  Burada yanlış nerede?” diye kendinize soruyorsanız… Internet doğumlu bir şirket, “İlk uyarı sonrası insani hatalar nedeniyle gerekli işlemi yapamayıp bu taksiciyi zamanında sistemden çıkartamamız büyük yanlıştır” diyemez.

  🙁

  Önce taksicinin eline telefon numarasının verilmesi kısmıyla başlayacağım. Soru – cevap gidelim…

  – BiTaksi’nin ilk günlerinden beri, bazı taksi şoförlerinin telefon numarası sayesinde kadınları taciz ettikleri biliniyor mu?

  – Evet.

  Görüntünün olası içeriği: yazı

  – Bu sorun sıklaşmaya başladığında alınacak yegane önlem, taksi şoförünü sistemden çıkartmak mı?

  – Hayır. Daha teknolojik önlemler de var.

  – Nasıl yapılabilirdi?

  – Yolcunun telefon numarası doğrudan taksiciye iletilmez, her işlem BiTaksi üzerinden yürüyebilirdi. Yani, uygulamada taksiciye “Şu andaki yolcu” diye bir tuş verilirdi. Buna tıkladığında, yolcuyu doğrudan arayamaz, Bitaksi üzerinden ilişkiye geçerdi. (Teknoloji bunu yıllardır sağlıyor)

  Yolcu ile iş ilişkisi bittiğinde, tekrar aynı yolcuya doğrudan ulaşamazdı. Taksici sadece kendisine gönderilen “Şu yolcu seni bekliyor” tuşu dışında bir iletişim sağlayamazdı.

  Gerekli olduğu durumlarda (yolcu bir eşyasını takside unutmuş ise…) Bitaksi üzerinden temas edilebilirdi.

  🙁

  Gelelim asıl yanlışa… Taksiciyi sistemden çıkarmamaları bir insani hata değildir. Tamamen kurgu hatasıdır.

  Bir şirketin (burada BiTaksi oluyor) geleceğini bu kadar etkileyecek bir konu, bir kişinin duygusal durumuna bırakılamaz.

  Olay olup bittikten sonra “olayla ilgilenmeyen tüm çalışanlarını işten çıkardıklarını” açıklamaları sorunları hemen gideriyor mu?

  Yapılması gereken neydi?

  Öncelikle içinde “polis”, “kaza”, “tehdit”, vb. kelimeleri geçen bir yorum mutlaka doğrudan sistemden çıkarma ile sonuçlanmalıydı. Bu aşamada insan dokunması gerekmiyor. Belki, sonraki aşamada…

  Bir taksici için verilen not 1 veya 2 ise, daha yetkili biri tarafından okunmalıydı. Ancak, yorum okunduktan sonra, “sisteme geri al” seçeneği olabilirdi. Yani kurgu taksiciyi ve taksiyi doğrudan sistemden çıkarır, sonra gerekirse sisteme alınır. İşte o zaman “insani hata” sözü edilebilirdi.

  Anlamsız iletişimlerde robot yanıtlama sistemi kuruluyor ancak böyle önemli bir konuda “insani hata” deniyor ya… İşte bunu gerçekten anlamıyorum.

  Kurgu hazırlanırken, verilen not 1 – 2 – 3 ise, aynı kişiye aynı taksinin veya taksicinin gönderilmesini engeller. Böylece insani hata ihtimali ortadan kaldırılır.

  🙁

  1. Yazınıza sonuna kadar katılıyorum,

   Mesela sahibinden.com örneğinde, satıcılar isterlserse telefon numaralarını gizleyebiliyor, böyle olunca sahibinden.com geçici ve rasgele bir numara atıyor, bu numaradan satıcıya ulaşabiliyorsunuz, bu bende gizlilik ve güvenlik açıından müthiş bir şey,

   Taksicilere telefon numarası erilmesi olayı hiç doğru değil, çünkü her türlü insanı çalıştırıyorlar, mezuniyet durumlarını falan geçtim, sabıkalı, serseri, vukuatlı kim varsa taksici oluyor, uygulama üzerinden yönetilebilirdi bu durum,

   Bakın ekşi sözlükte birisi ne yorum yazmış : https://eksisozluk.com/bitaksi--3731277?p=55

   İnsanlar telefon numarası bilindiği için düşük puan vermekten çekiniyor,

   alıntı : "beğenmediğim taksiciye de düşük puan vermekten çekindim hep. sonuçta numaranı adresini biliyor rahatsız edebilir. "

   Konferanslarda atıp tutmak kolay, yeni girişimcilerin aklını karıştırıp alt üst ediyorlar, incir.com örneğinde gördük, ne oldu onca yatırım, onca büyüme, hepsi balondu, kapandı gitti,

   Kimbilir belki bitaksi nin de çıkış strajesi budur, yatırımı alıp, iflas ettik deyip kapatabilirler,

   Şahsi görüşüm, bitaksinin de geleceğini çok parlar görmüyorum, 2018 i görse bile 2019 u göreceğini sanmıyorum.

 44. Arıkan Arıkan

  Kullanıcı gizliliği sıfır! Bir kere bu nedenle bile kullanılmamalı. Üstelik bu bir internet girişimi. Konferanslarda şekilli şekilli çıkıp anlatıyor bu abiler, işte şöyle yaptık patladık. Garajda başladık, yok Türkiye nin girişim olayı, ödülü vs. Şişirme bir sektör haline geldi. Korler sagırlar birbirini ağırlar. Uygulamayı sildim, bundan sonra kullanıcı gizliliğini sağladık deseler bile güvenmem. Ego tavan zaten azıcık popüler olmuş internet girişimlerinizde. Milyon dolarlık yatırımların şu an eriyor olmasını, sorumsuzluklarından, ilgisizliklerinden dolayı gülümseyerek izliyorum binlerce insan gibi.

 45. Yildirim Yildirim

  Yakında bu taksici çıkıpta, bu arkadaşlar bitaksi yi kötülemek için beni kullandılar, bilerek benimle uğraştılar derse hiç şaşırmayın,

  Bitaksi nin bu adama para verip bu sözleri söyletmesi kaçınılmaz,

  Ayrıca doğru ise eğer ilk arama da bitaksi nin alakasız tavırlarını kınıyorum.

 46. Murat Yılmaz Murat Yılmaz

  Ayrıca bakınız : https://mertbulan.com/2015/02/24/yemeksepeti-araciligiyla-yasanan-taciz-olaylari-ve-sorunun-cozumu/

  yemek sepeti de aynı durumda, yemek sepeti olsun, bitaksi olsun, bunlar normal şeyler, bu olaylar olmasa düzenlemeler olmuyor maalesef,

  Şimdi inanıyorum ki bitaksi üzerine düşeni yapacak ve gerekli aksiyonu alacaktır.

 47. Serkan Serkan

  Webrazzi'nin her zaman markalardan yana tutum almasi, yaziktir dovmeyin paralarini kazansinlar yaklasimi cok rahatsiz edici.

  BiTaksi hala olayi ciddiye alarak ciddi bir ozur dilemis degil, web sitelerinde, bloglarinda vs hatalarini ne oldugunu, bundan sonra sistematik olarak ne yapacaklarini vs soylemiyorlar, konuyu kapatlamaya calisiyorlar.

  Gordugum kadariyla BiTaksi'nin taksi ve musteri sayisini artirmaktan baska bir motivasyonu yok, guvenlik, musteri memnuniyeti ya da kalite gibi bir dertleri yok.

  Bildik taksi duragi kullanmaya devam edecegim.

 48. Mustafa Mustafa

  Başlık--> Skandaldan kim sorumlu ?

  İçerik--> Vurmayın be o kadar lütfen...

  Yazık. Yani şuna anlam veremiyorum; Yazının başlığına cevaben sonuna kadar kimin sorumlu olduğunu neden açıkca yazmıyorsunuz ? Bomboş yazı. sadece durum değerlendirmesi. Halbuki başlıkta sanki bakın ben bir şeyler biliyorum ve sorumlunun kim olduğnu size söyleyeceğim denmiş. Sonuç; ya aslında iki taraf da suçlu da bilmem ne.