Haksız rekabet gerekçesiyle Booking.com'un hizmetlerinin durdurulmasına karar verildi
Genel

Haksız rekabet gerekçesiyle Booking.com'un hizmetlerinin durdurulmasına karar verildi

Türkiye'de internet odaklı işlerde rekabet soruşturmalarının arttığına şahit oluyoruz. Bunlardan biri de Booking.com için açılmıştı ve TÜRSAB'ın yayınladığı yeni bilgiye göre Booking.com'un faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi.

Paylaşılan açıklamaya göre TÜRSAB tarafından İstanbul (5).Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyayla açılan dava 29.03.2017 tarihinde gerçekleştirilen duruşmayla Booking.com aleyhine sonuçlanmış ve TÜRSAB'ın tedbir kararı kabul edilmiş.

Şu an için Booking.com'a erişebiliyoruz ancak bu kararın kısa sürede uygulamaya konuşacağını ve Booking.com iş ortaklarını da etkileyeceğini söyleyebiliriz.  Aşağıda söz konusu açıklamayı görebilir, dilerseniz duruşma zaptına (pdf) göz atabilirsiniz.

Davacı tarafın tedbir talebinin kabulüne, Davalı meslek örgütünün üyelerinin ileride telafisi mümkün olmayacak zarara uğrayacakları ihtimaline binaen Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar vermiştir.

TÜRSAB; Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2.543.992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştır.

Konuyla ilgili yeni bilgiler almamız halinde sizlerle paylaşacağız.

Yorumlar (31)
 1. ooo inovasyon değil regülasyonla başarı. Alırım bi dal.

 2. Erbu Işıklar Erbu Işıklar

  Çok güzel gidiyoruz Türkiye'm global ne varsa dışlayalım ülkemizden biz bize yeteriz dimi! Şimdi hemen bir helalrezervasyon.com açalım en iyisi booking te kimmiş.

  1. Eleştirirken ilgili ilgisiz hep bi yerlere laf çakmalar hazmedememeler, komiksin be abi

   1. Hulktr Hulktr

    neyi hazmedememiş açıklarsanız sevinirim.

  2. Murat Murat

   Ebru Işıklar, Booking.com 2015 yılı geliri 47 milyar dolar. Sence neden bu kadar yüksek bacım.

 3. Güzel haber haksız rekabet çok fazlaydı. Adamlar sıfır vergi ödeyerek çok ciddi paralar kazanıyordu.

  1. Hakan Karakaya Hakan Karakaya

   Sıfır vergi ???

   Benden aldıkları komisyon karşılığı kestikleri faturaların vergileri nedir ?

   :)

  2. Berrin Berrin

   bilmeden yorum yapmayın, booking türkiyede Bookingdotcom Destek Hizmetleri Limited Sti adıyla faaliyet gösteriyor ve vergisini paşa paşa ödüyor(du).

 4. Eyüp Eyüp

  yerli tatil sitelerine gün doğdu :)

 5. Doğru bir karar.

  Eminim aramızdan bazı arkadaşlarımız çıkıp "böyle şey mi olur, uluslararası şirket, dış dünya neder, yatırımcı bir daha gelmez" gibisinden şeyler yazabilir. Dünya görüşlerine göre haklıdırlarda. Ancak Booking.com pazardaki ağırlığını demekki kötüye kullanıyor ki bu cezaları alıyor. Lütfen hemen siyasi tarafa çekip bir tarafa saldırmayalım.

  Booking.com kullanan ve konaklama yaptığımız birçok otel şikayetçi, booking.com'un kar marjları çok yüksek, otelciye fazla para kalmıyor şeklinde şikayette bulunuyordu. Ayrıca otelciler booking.com'dan atılırız korkusu ile diğer yerli veya yabancı firmaların agrasif kampanyalarına da katılamıyordu.

  Ayrıca booking.com çok da güvenli bir sistem kurmamıştı. Kişisel olarak şöyle bir sorun yaşamıştım. Kaldığım otele booking.com tüm kredi kartı bilgilerimi - kartın arkasındaki güvenlik numarası dahil - gönderiyor ve konaklama yapacağım gece otel yetkililerinin bu kart bilgisinden para çekmesini sağlıyordu. Kart bilgilerim böyle birkaç defa çalındı. Farklı harcamalar yapıldı. İptal ettirdim, hem otele hem de booking.com'a bildirmeme rağmen süreçleri değişmedi. Yani sektörde tekel olmak biraz da kendini yenilememeyi getirebiliyor.

  Bence kurallara uygun oyun oynarlarsa booking.com tekrar düzgün çalışmaya başlayabilir. Oyunun kurallarını, regülasyonlarla belirleyen devletin görevi de şuanki gibi güçlüyü değil herkesi eşit şekilde korumaktır.

  1. Hulktr Hulktr

   Bence ya yanlış bilginiz var, ya da bilerek abartıyorsunuz. Booking.com otelden %15 komisyon alıyor, yerli acentalar yurt içi/dışı ve sezona göre %20-%35 komisyon alıyor. Booking'e müşteri ödeme yapmıyor, yerli acentaya peşin ödüyorsun, adam onu birkaç ay kullanıp otele öyle ödeme yapıyor. Bu yüzden otel sahipleri gayet memnunlar. Ben yıllardır Booking.com ile rezervasyon yapıyorum, belki 15 ülke olmuştur. Her zaman memnun kaldım, kartım da çalınmadı. Türsab kötü niyetli ve haksızdır. Booking.com'un mükemmeliğini bilenler zaten VPN kullanmayı biliyorlar, ben asla ve asla, hiçbir şart altında yerli acenta ile çalışmam, kurnaz ve terbiyesizler. Umarım batarlar.

  2. Sertaç Sertaç

   Güzel açıklama

  3. Hakan Karakaya Hakan Karakaya

   Fena sallamışsın dostum. Bende otelciyim ve % 10 komisyon ödüyorum, karşılığında faturamı kesiyorlar ve komisyon karşılığı faturanın da vergisini ödüyorlar.

   Eskiden acenteler gelip 100 TL'lik odamızı bizden 35-40 TL'ye satın alırdı, gerekçeleri de "paket tur satmak vs" idi, ama sadece bize değil, uçağa da, transfere de, halıcıya da, kuyumcuya da bildiğin bütün esnafa da aynı numarayı çekiyorlardı. Yani yerli ya da yabancı acente dediğin bizi iliğimize kadar sömürüyordu.

   Booking,com da ise üyeliğini aktif eder, görünürlük oranına göre bir komisyon belirlersin ve satış fiyatına sen kendin karar verirsin. Yani kimse senin malına ortak değildir.

   Ayrıca kredi kartı bilgilerinin çalınması konusunda da fazla yalancısın, mail-order ile alışveriş yaptığın her sistemde bu mümkündür. Kredi kartı kullanmak istemiyorsan kalacağın oteli arar, rezervasyonunu kesinleştirmek için bir kapora yollarsın olur biter, yada booking.com üzerinden kredi kartı bilgisi girmeden rezervasyon yapabilirsin.

   Şimdi sen bana dünyanın farklı 70 ülkesinden aynı anda benim otelimi satabilecek global bir acente göster bende booking.com için senin gibi düşüneyim.

 6. Bağ Bozumu Bağ Bozumu

  Üzüm yetiştirme, üzüm yetiştirenin de ağacını kökünden kesmeye çalış

  1. Murat Murat

   Booking.com 2015 yılı geliri 47.000.000.000$. Neden bu kadar fazla. Cevap çok basit. Siz "booking.com" a üye olursunuz ve bir otel odasına rezervasyon yaparsınız. Sizden kredi kartı bilgilerinizi ister, hiç çekinmeden verirsiniz. "Booking.com" sizin kredi kartı bilgilerinizi odasını kiraladığınız otele gönderir ve aradan çıkar. Sizinde kredi kartı bilgileriniz artık bir resepsiyon çalışanının eline düşmüştür. HOBAAAA. Bir çok kimse kredi kartını "booking.com" verdiğini zanneder ama durum biraz farklıdır. Ayrıca "booking.com" vergisinin bir kısmını da ödemez. Geçmiş olsun. Ondan sonra bu ülkeden bir cacık olmaz diye elin cebinde gez arkadaş.Biraz gerçekleri görün gerçekleri.

   1. Hakan Karakaya Hakan Karakaya

    Hadi ordan :)

    kredi kartı kullanma ?

    Sanal kart kullan ?

    Booking.com çalıştığı otellere komisyon faturası düzenler ve vergisini de çatır çatır öder :)

    Senin Batman'daki ücra bir köşendeki otele Çin'den müşteriyi booking.com getirir.

    Yapacak yerli bir acente varsa buyursunlar, ellerini öpelim :)

    Her bilmediğiniz konuda da ahkam kesmeyin.

   2. Trakyaliwebmaster Trakyaliwebmaster

    Murat bey belliki bir işletme degilsiniz yoksa booking.com un vergi ödedigini ve mail order sistemiyle çalıştıgını bilmeniz lazımdı, BOOKINGDOTCOM SATIŞ DESTEK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ. adı altında yıllardır vergi ödiyen bir firmadır booking yoksa çok önceleri kapatırlardı,şimdi yontulmaya hazır olun :))

 7. Bunu da book* ettiler yani. (book - reserve) .Türsab başkanı burası muz cumhuriyeti mi diyor. Başkan ben bildim bileli o koltuktasın. 30 milyon üzeri turist gelen bir ülke , dünyada ilk onda turizm açısından. Sen dijitalde , online de, mobilde ne yaptın???

  flyer, katalog bastırıp , fuar fuar dolaşma devri coktan bitti hacı...haksız rekabetmiş. o zaman yerliyi desktele birader. git hotelrunner ı destekle türsab olarak .. üyelerine öner vs vs ..ama yok bizimkiler yıllarca oturur o haketmedikleri koltuklarda , sadece book ederler herseyi. (reserve ederler)

  not : hotelrunnerla ilgim yok, yerli oldugu icin örnekledim. Aklınıza gelen diger yerli girisimimler varsa online booking alanında onlar da desteklenebilir tabiki.

 8. Volkan Yılmaz Volkan Yılmaz

  dünyada benzeri var mı acaba? yani kararın benzeri.

 9. Mahmut Mahmut

  kesinlikle haksiz bir karar olduguna inaniyorum. ulke icin iyi mi tabiki ama ben dahil vatandaslar icin kotu. her sektor yabancilarin elinde tekellesmisken turizm neden turklerin olsun ki diye sormaktan kendimi alamiyorum

 10. Booking.com' un kadar uygulaması web sitesi çalışma tarzı iyi olan yerli bir girişim olsaydı da onu kullansaydık, lakin yok , rekabete aykırı durumlar vardır ya da yok bilemiyorum ama tamamen faaliyet durdurma yanlış. Para cezası verilebilirdi

 11. Hayatımda acente kullanmadım, gerekirse telefonla oteli arar rezervasyonumu yaparım.

  Yazık, küçük otelleri bitirdiler böylece.

 12. Sinan Sinan

  Kredi kartı çalınmasından bahsedilip kötü niyet arayanlar olmuş, sanal kart ile işlemlerinizi halletmeniz zor olmasa gerek. Ben de Booking den oldukça memnunum. Tek sayfalık web siteleri olan, aslında neredeyse hiçbir zaman arama motorundan v.s. bulamayacağınız şahane küçük butik otelleri bundan etkilenecektir.

  Haksız rekabet varsa mahkeme tarafından ispatlanmış, uyarı, para cezası gibi farklı uygulamalar beklerdik.

 13. Ayhan Cakır Ayhan Cakır

  Booking.com u kullanan 3 tür müşteri:

  - Yabancı turistler Türkiyedeki otellerde konaklayan

  Bunu artık booking.com aracılığı ile yapamayacaklar. Türkiyedeki otellerin zararına olacaktır diye düşünüyorum.

  - Yerli turistler Türkiyedeki otellerde konaklayan.

  Bunu artık booking.com aracılığı ile yapamayacaklar.

  - Yerli turistler Yurtdışındaki otellerde konaklayan

  Booking.com a VPN ile girip aynı şekilde kullanabilecekler.

  1. Ilhan Kuzgun Ilhan Kuzgun

   "Yabancı turistler Türkiyedeki otellerde konaklayan" bu hala mümkün. Bunu yasaklayan bir hüküm olmaması lazım. VPN ile girdiğimizde istanbul otelleri çıkıyor.

  2. O zaman olan yine yerli otel sahiplerine olacak. Yunanistan bunu begendi!

 14. Kapatmak nedir çok anladım. Booking zorla mı çalıştırıyor bu Otelleri. Serbest piyasa yok mu. İsteyen diğer otel ile çalışamıyor mu. O zaman dunya da işini iyi yapan ve bunun için de diğer rakiplerinden fazla para isteyen butun şirketleri kapatalım mı? Google ornek. Reklam dunyasında liderler. Hemen kapatalım.....

 15. Sabrina Sabrina

  booking.com için erişim yasaklaması yerine karşısına rakip olarak çıkarılabilecek bir organizasyon / oluşum yapılsaydı daha etik olurdu. Türkiyemiz de çok iyi yazılımcılar olmasına rağmen ürün yöneticileri / proje yöneticileri yok maalesef. Bu da neden inovasyon olmadığının açıklaması olabilir.

 16. Henry Henry

  Hep görüyoruz rekabet ihlali nedeniyle Google, Uber, Microsoft gibi şirketler de açılan davalar sonucu çok büyük tazminatlar ödeyebiliyorlar ama bizde ne hukuk ne de işleyiş tarafsız olduğundan bu tarz kararlar yaptırım ya da halkı korumaya yönelik değil de yandaş sevindirmeye, anlamsız gövde gösterilerine kurban gidiyor.

  İşin içinde zerre kadar Hollandalı şirket olmasının payı varsa da Allah ıslah etsin bunları, daha da bir şey demiyorum.

 17. Ilhan Kuzgun Ilhan Kuzgun

  Kim olursa olsun, haksız rekabet yapmamalı. Piyasada tekel haline gelmemeli. Booking.com ne kadar iyi hizmet veriyor olursa olsun, bu iki konuda agresif davranıyordu. Bu bir gerçek. Çoğu otel de bu yüzden şikayetçidir. Türsab da zaten otelcilik sektörü adına eylemde bulunmuştur.

  Şu an görebildiğim engelli tek nokta "Türkiyeden, Türk oteline rezervasyon yapılması". Yurt dışından, türk oteli ve türkiyeden yabancı otele rezervasyon devam ediyor.

  "Türkiyeden, Türk oteline rezervasyon yapılması"nın engellenmesi konusunda karara katılıyorum. Muhtemelen ceza ödendikten bir süre sonra yeniden açılacaktır.

  Bu tip cezaları veren sadece Türkiye değildir. AB ya da ABD de bu gibi rekabet ihlalleri konusunda ne kadar ağır cezalar verildiğini görüyorsunuzdur.

 18. Yusuf Yusuf

  Muhtemelen otelz gibi siteler ele geçirmek ve baltalamak için yapıyorlar.

 19. Engin Engin

  Bu problem sadece Türkiye'nin problemi değil. 2015 yılında Almanya'da Booking.com'a 'en iyi fiyat garantisi' uygulaması haksız rekabete yol açtığı için dava açmıştı. Aynı yıl Türsab'da booking.com'a dava açtı. Ayrıca bu durumdan birçok ülke rahatsız. Booking.com pazar lideri ve en iyisidir. Fakat ülkelerdeki mahkeme kararlarını yok sayıp büyüklüğünüze güvenirseniz veya ülke ayırt ederseniz ülkelerden böyle yaptırımlar almanız normal.

  Bence haksız rekabet ortadan kalkacakca booking.com faaliyetlerine devam edebilir. Fakat vergi konusunda birşey diyemem. Çünkü bu konular karmaşık. Ama şunuda belirtmek istiyorum. İnsanlar vergi konusunda o kadar titizki, vergi vermemek için her türlü numarayı yapar ama gelir burada ahkam keser. O kadar vergi konusunda titizsiniz önce gidin teknoparklarda ki büyük şirketleri denetleyin, seyyar satıcı, dolmuş ve taksicileri vergi konusunda denetleyin.